Emlak ofisi açmak isteyenlere bilgiler

Ülkemizde özellikle mortgage sistemi geldiğinden beri patlayan inşaat sektörü ile iyi bir noktaya gelen Emlak ofisi açmak isteyen kişilere; 5 yıllık profesyonel Emlakçılardan almış olduğumuz Yardımlar ile sizlere Emlak ofisi açmak isteyen Kişilere bir nebze olsun yardımcı olmaya çalışacağız.

Emlak ofisi açmak zor mu?

Ülkemiz de Birçok kişi Emeklilik mesleği olarak Yürütüyor olmuş olsa bile, son çıkan kanunlar ile Emlak ofisi açabilmek için Resmi açılışın yanında Meslek odalarına kayıt olmak gerekmektedir. Ayrıca şirket açtıktan sonra Gayrimenkul Satış Sertifikası almasını tavsiye ederiz, ilerleyen yıllarda Bu belge olmadan Emlak alım satım işlemi yapmak zor olacağını düşünmekteyiz. Şuan için zorunlu bir belge gibi gözüküyor olsa da Kullanan kişiler yoktur.

Emlakçılık Kazandıran bir meslek midir?

Emlak ofisi işleten bir kişi; veya Emlak ofislerinde Prim usulü Gayrimenkul pazarlaması yapan bir kişi; işi çevirebilir ise Aylık 20-30 Bin Kazanmak içten bile değildir, Fakat sektöre heveslenip Piyasanın acımasızlığı içersin de Hiç para kazanamayıp, Elinde avucundaki küçük sermayeleri de sektörde harcayan çok fazla kişi vardır. Emlakçı olarak geçimini sağlamak isteyen bir kişi Eğer sektörde Tecrübesi yok ise Kaybeden kişilerden olması muhtemeldir. Bir şekilde Ticaretin içinde olup, Gayrimenkul Piyasasında işlerin nasıl işlediğini gören kişilerin işlerini yürütüyor olması biraz daha avantajlıdır.

En Çok hangi emlak ofisleri kazanır?

Emlak ofisleri; iki çeşittir Bireysel kişilerin Kendi markaları adı altında Açmış olduğu emlak ofislerinin yanı sıra; Bayilik sistemi ile emlak çalışan emlak ofisleri de vardır. Çalıştığınız bölgeye göre Emlak ofisi karlılık oranı değişmektedir. Ticari müşteri portföyünün olduğu yerlerde Marka emlak ofisleri kurumsal kimlikleri ile iyi iş yaptıkları gibi; Mahalle aralarında Müşteriler kurumsal firmalardan korktuğu için daha çok Bireysel emlak ofislerini ziyaret etmektedir. Lüks siteler ve Lüks semtlerde Yine Kurumsal bayilikleri olan Emlak ofisleri daha çok kazandırmaktadır. Çalıştığınız bölgeye göre emlak ofisinizi açarken Seçiminizi yapabilirsiniz.

Emlak ofisleri neler yaparlar?

Emlak ofislerini genel anlamda incelediğimizde uzmanlık alanlarına göre konut,arsa ve arazi son olarak da Ticari çalışmalar yaptığını görmekteyiz.  Bu ana kategorileri de kendi aralarında bölme örneklemesi yapmak gerekirse örneğin konutlar: Site içi lüks konutlar, müstakil konutlar, semt arası konutlar gibi çeşitlendirilebilir. Ne olursa olsun Emlak ofisi açmak düşüncesi olan kişilerin hangi alanda uzmanlaşacağına önceden karar vermesi gerekmektedir. Bir kişi hem arsada hemde Tüm konut alanlarında uzman olamaz. Yeterli bilgiye sahip olamayan emlak ofisleri müşterilerini yanlış bilgilendirebilir. Buda Danışmanlık hizmeti verdikleri noktada büyük zararlara uğramasına neden olabilir. Emlak ofisi için uzmanlık  alanı şart.

Emlak ofisi Sermayesi Ne kadardır?

Pek çok kişi emlak ofislerinin Sermayelerinin masa sandalye ve pazarlama kabiliyetlerinin yeterli olacağını Düşünseler de Asıl iyi iş yapan Gayrimenkul ofislerinin sermayesinin ve Sermayedarları olan emlak ofisleri olduklarını bilmeleri germektedir. 2017 Şartlarında Bir emlak ofisi açıp Yürütebilmek için minimum sermaye 50-60 Bin  Civarındadır, Bu sermayenin Altında Sermayesi olan kişilerin ofis açmaktan ziyade Bölgesinde hizmet veren farklı bir firmaya prim usulü girmesini tavsiye ederiz.

Emlak ofislerinin gerekli sermaye ihtiyaçları şöyledir;
Portföy oluşturmak ve Gerektiğinde müşteri gezdirmesini yapmak için Araç minimum 20.000TL, Bu işte alacağınız araç sizin gücünüzü de gösterdiğinden aracınız iyi bir model olması yüksek modelli daha iyi fiyatlarda bir araç almanız sizin de daha iyi işler yapacağınızın garantisidir.
Ofis araç gereçleri, vergilendirme işlemleri için 10.000TL
Minimum 6 ay hiç iş yapamayacağınız varsayarak 30.000TL Nakit Bir ofisin aylık yakıt, internet siteleri aylık ücreti faturalar gibi masrafları hesaplandığında ortalama 5 Bin Tl civarında aylık gideriniz olacaktır.

Kosgeb emlak ofislerine destek veriyor mu?

Malesef kosgeb emlak ve inşaat ofislerine herhangi bir destek vermemektedir, şirketinizi kendi sermayeniz veya çekeceğiniz bireysel krediler ile hayatına devam ettirmelisiniz. Sermayesi olmayanlar ve kredi çekip borçlanmak istemeyenler isabetli olarak, zaten var olan emlak şirketlerine personel olarak girerek, etme ihtimali olan zararları daha aza çekip hemde gerekli firmalardan tecrübe ve eğitimi alabilirler.

Emlak ofislerinde Portföy nasıl oluşturulur?


Portföy en fazla yakın çevreden gelmektedir, Gayrimenkul işi ile uğraşan Tanıdıkları fazla olan kişiler daha fazla Kazanacaktır. Piyasa fiyatının birkaç bin Altında Daire bulduğunuz da Satılma durumu daha fazla olacaktır.

Emlak ofisi Vergilendirmeler Nasıldır?


kazanca göre normal bir şirket Nasıl vergilendiriliyor ise Emlak ofisleri aynı oranlar üzerinden vergilendirilmektedir. Her yapılan işe ülkemizde Kurumsal firma değil ise fatura kesmediğinden Çok fazla vergi verilmemektedir, size tavsiyemiz işinizi resmi yapıp Her yaptığınız işe faturalandırma yapın.

Emlak ofislerinin ücretleri Kiralamalarda yıllık kira bedelinin %12 dir. Daire alım satımlarında ise Alıcı ve satıcıdan %3’er hizmet bedeli alınmaktadır.

Hangi Bölgelerde Emlak ofisi açılmalı?


Bu çalışmak istediğiniz Bölge ile alakalıdır, Ticari bir Gayrimenkul danışmanlığı hizmeti vermek istiyorsanız, sanayi ve iş alanlarına yakın bir bölge, Konut ağırlıklı Hizmet vermek istiyorsanız satış yapmak istediğiniz Müşteri potansiyeline göre Daire satış işlemi yapabilirsiniz.

Hangi Emlak ofislerinin Bayilikleri açılmalı

Ülkemiz de Emlak Danışmanlığını Kurumsal olarak bayilik hizmeti veren onlarca Emlak  franchise veren firma bulunmaktadır. Bunların başlıcalarını Bayilik veren firmalar kategorimiz den detaya ineceğiz

2019 yılı gayrimenkul sektöründe durgunluk bekleniyor

2018 yılı gayremenkul sektöründe çalışanlar için, ciddi zor geçti. Banka faiz oranları ve insanların alım güçlerinin olmamısı sebebi ile gayrimenkul işinde tüm sektörlerden daha fazla etkilenmiştir. Tarih boyunca çokta fazla olmayan bir şey olmuş, gayrimenkuller arsa, tarla ev olarak hepsi geri gitmeye başlamıştır. Bu sebeple Emlak ofisi açmak isteyen kişilere önerimiz 2019 yılı içinde mevcut olarak bu işi yapmıyorlarsa, hali hazırda kurumsal ofislerde işe başlayarak sektörde tecrübe edinmeleridir.

içeriğimiz ara ara güncellenmektedir.

Bir önceki içeriğimiz olan Kimyager kimdir? Kimyager Nasıl olunur? başlıklı güncel makalemizde kimyager, kimyager kimdir ve kimyager maaşları nasıl hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

7 cevaplar

 1. Emlakçı adayı dedi ki:

  Emlak ofisi açmak istiyoruz, Kosgeb Krdesi alarak emlak ofisi açabilirmiyiz. Bu işlem için neler yapmalıyız?

  • iyifikir dedi ki:

   Malesef kosgeb emlak ofisi açmak isteyen kişilere Herhangibir destek vermemektedir.

   • iyifikir dedi ki:

    Emlak ofisi açmak için gerekenler:
    Meslek odası kaydı
    Vergi dairesi kaydı
    Bağ-kur kaydı
    Belediye ruhsatı

    Şimdi de dilerseniz emlakçılar meslek odasına kayıt için gerekli belgelere bir göz atalım:

    Beş adet fotoğraf
    Nufus cüzdanı fotokobisi
    Vergi levhası fotokobisi
    İkametgah
    Öğrenim belgesi fotokobisi

    Esnaf ve Sanatkarlar Odası için gerekli belgeler:

    Nüfus Cüzdan Fotokopisi
    Resimli ikametgah ilmühaberi
    Vergi Levhası Fotokopisi
    Vekaletname (İşlemleri Bir Başkası Takip Ediyorsa)

    Vergi dairesine başvururken gerekli belgeler:

    Nüfus cüzdanı sureti
    İmza sirküleri
    İse başlama formu
    Nüfus cüzdanı fotokopisi
    İkametgah ilmühaberi
    Tapu fotokopisi veya kira kontratosu

    Maliye Bakanlığı denetim elemanlarının denetim sırasında istediği belgeler:

    Fatura cildi
    Vergi levhası
    KDV tabelası

 2. emlakçı gelir dedi ki:

  kosgeb gibi kurumların, hibe desteği vermediği bir meslek olması çok kötü..

  Aslında emlak ofisi açmak istiyordum, fakat devletin hibe desteği bile yapmak istemediği bir meslek tercih etmedim.. Ortalama bir emlakçı aylık ne kadar kazanıyor?

 3. Yılların emlakçısı dedi ki:

  Yılların emlakçısı olarak söylüyürom, Bu meslek dışardan kolay gözüken bir iştir.. Şansınız olması gerekir, Sermayenizin olması gerekir.. Sermayeden daha fazla çevrenizin olması gerekir…

  Emlak danışmanı olmak isteyen kişilerin öncelikle ağır ofis giderlerini karşılamayacağı ve birşeyler öğrenmesi amacı ile kurumsal veya bu işi iyi yapan kişilerin yanında çıraklık diyin ister , isterseniz de iş öğrenme aşaması diyin çalışması gerekir..

  aksi halde ofis giderleriniz 5000TL üzerindedir…

  Kendi maaşınızı da eklediğiniz zaman aylık en kötü 10 bin ciro yapmanız gerekiyor ki şu iş koşullarında yeni başlayan kişilerin bu miktarlarda iş yapması gerçekten çok zor…

 4. emlakçı açmak dedi ki:

  Arkadaşın biri forumların birinde mesleği çok iyi analiz etmiş, emlakçı açmak isteyen kişiler bu yöndeki bu incelemeyi okursa faydalı olur.
  İlk olarak emlakçıları sevmem, sebebi emlakçılığın belirli standartlara oturmamasından kaynaklanıyor, düşük profilli çok emlakçı var. Ama biraz insaf…
  Biz hakkını ve hukukunu bilmeyen bir milletiz. Siz de hakkınız olmayan bir tepkide bulunuyorsunuz.
  Sana sunulan emlak ücretinin bedeli senin o evde ne kadar oturacağınla alakalı değil ki, sen bir ceketi kuru temizlemeye verirken, ya ben bunu sadece düğünden düğüne giyeceğim, senede 2 kere giyeceğim o yüzden yarı fiyatını vereyim diyebiliyor musun? İster o evde 10 sene otur ister 1 ay. O adamın işi sana aradığın standartlarda ev bulmak, sana düşen de yasal olarak bu hizmete karşı bir bedel ödemek.

  Emlakçı kullanmadan ev bulmaya çalış bak ne oluyor halin. O emlak sitelerindeki işe yarar düzgün ilanların %95’ini Emlakçılar veriyorlar evsahipleri değil. Emlakçılar olmasa işini gücünü bırakıp her hafta ancak bir mahalle gezebilirsin. O mahalledeki kapıcılarla, esnaf ile teker teker konuşmak, sokak sokak gezmek lazım. İstediğin şartlarda evi bulana kadar 100’lerce sana uymayan eve bakman gerekecek. İşsiz güçsüz adamsan kaybedeceğin zaman ve işgücü maliyetine katlanabilirsin.

  Ev sahibi olmadığın belli. Evin olsa emlakçıya komisyon verip kiralarsın. [/U] Çünkü emlakçı olmadığında ev sahibi de aynı sorunlaru yaşıyor. Günde 100 tane adam arayacak seni. Bu adamlardan 99’u çer çöp adam olacak. Sen 1000 lira kira yazacaksın 500 liraya olmaz mı diyen adamlarla telefonda zaman kaybedeceksin. Bir görelim deyip evi gezip senin vaktini işini çalan onlarca adam o evi tutmayacak. Normalde tanımak bile istemeyeceğin yüzlerce adamla tanışacaksın, sinir savaşı yaşayacaksın. Her gün ev kiralamadığın için, insan sarrafı da olmayacaksın, kim kirasını ödemez, kim eve zarar verir anlamayacaksın.

  Emlakçı arayanın ihtiyaçlarını anlar, ev sahibinin ihtiyaçlarını anlar ve hem ev sahibine doğru kiralayan profillerini gösterir, hem de kiralayana ihtiyacı olan mekanları sunar. Yani bir nevi filtredir, ama senin online sistemlerinde insan filtreleri yok. Yani emlakçılık doğru ve düzgün yapıldığında son derece gerekli bir iş. Teknoloji emlakçılığı giderek öldürecek haklısın. Çünkü alıcı ile satıcıyı karşılaştıran platformlar çıkıyor her gün. Ama bu platformlarda bir gün emlakçıların istediği ücretleri isteyecekler. Yani emlakçılık bitmez, şekil değiştirir, ticaret olduğu sürece aracılar ve komisyoncular her halükarda olacaktır, ister emlakçı adıyla olsun, ister ilan sitesi adıyla olsun.

  Konuya gelecek olursak, geçen senenin aynı ayına göre cirom yarı yarıya düştü. Üstelik rekabet ve diğer değişkenler hemen hemen hiç farketmedi.
  Yani ülke ciddi bir ekonomik sıkıntıda. İnsanlar para harcamıyorlar. Piyasada para dönmemeye başladı.

 5. kenan dedi ki:

  Bakın geçen gün bir Portekiz’li şirketin bir yerel şirket ile birlikte 2 milyon çam ağacı kiralayıp, reçine üreteceklerini okudum. Reçine malum, ilaç kozmetik ve boya sanayinde bir girdidir ve şaşıracaksınız ama Türkiye bunu ithal eder. Yıllık ithalat 72 milyon dolar’dır.

  Bakın bir Beypazarı önce evlerini onardı, sonra buradan bir pansiyon turizmi yarattı, aldı yürüdü gidiyor.

  Örneğin Ayaş’da benzer evler var. Bu evlerden birini alıp bunu onarıp turizme kazandırsanız daha anlamlı bir iş olmaz mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir