itfaiye eri Nasıl olunur

tarafından
1324
itfaiye eri Nasıl olunur

Gün geçmiyor ki insanlarımız devlet nazarında bir işe girmek istemesin, Piyasa koşulları insanları Devlet memurluğu olsun da nasıl olursa olsun dedirtmeye başlattı. 2018 yılı başlarında neredeyse 3200Tl civarı net maaş ile çalışan itfaiye erleri de insanların olmak istedikleri devlet kadrolarından biri. Peki itfaiye eri nasıl olunur?  iyi fikir olarak sizlere itfaiye eri olmak ve bu meslek hakkında bilgiler sunmak istedik.

itfaiyeci kimdir? özellikle Yangın söndürmek gibi görevleri olan itfaiye erleri bazen imar planlarına göre parlayıcı, patlayıcı ve yanıcı madde depolama yerlerini tespit etmek, işyeri, eğlence yeri, fabrika ve sanayi kuruluşlarını yangına karşı önlemler yönünden denetlemek, bu konularda mevzuatın öngördüğü izin ve ruhsatları vermek hatta Belediye başkanının verdiği diğer görevleri yapmak gibi görevleri vardır. Dolayısı ile itfaiyeci kısaca belediyeye bağlı genellikle yangın söndürme işlerinin yanında üzerine yüklü diğer işleri yapan kamu görevlileridir. Diyebiliriz.

İtfaiye Eri nasıl olunur?

itfaiyeler belediyelere bağlı kurumlardır, Belediyeler gereksinim duydukları itfaiye erlerini öncelikle ilam hangi şartlarda alacaklarını duyururlar. Bir çok itfaiye alım şekli öncelikle KPSS Puanı ve Dayanıklılık testi ve Sözlü sınav aşamaları ile yapılmaktadır. Fakat ihtiyaç duyulan personeller bazen daha farklı yöntemler ile de alınabilmektedir.

itfaiye eri olarak çalışmak istiyorsanız, büyük şehir belediyeleri ve belediyeler sıklıkla alım yapmaktadır. Bu alım ilanlarını takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz. itfaiye eri olmak için Lise veya dengi mezuniyetinizin olması gerekmektedir. Boyunuzun çoğunlukla 1.60 dan büyük. Özellikle itfaiye dayanıklılık sınavından geçer not almanız gerekmektedir. KPSS şartı çoğunlukla arandığı için itfaiyeci olmak isteyenler kişiler düzenli olarak bu sınava girip 100 tam puan üzerinden minimum 70 puan almaları gerektiklerini unutmasınlar.

itfaiye memuru çalışma düzeni

İtfaiye hizmetleri resmi tatil günleri de dâhil olmak üzere, 24 saat esasına göre yürütülür. İtfaiye personelinin çalışma süresi ve saatleri 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda belirtilen çalışma süre ve saatlerine bağlı olmaksızın, hizmetin aksatılmadan yürütülmesini sağlayacak şekilde Devlet Personel Başkanlığının uygun görüşü alındıktan sonra tespit olunur.

             İtfaiye personelinin çalışma saatleri vardiyalar şeklinde düzenlenir. Fazla çalışma ücretleri ile ilgili olarak 5393 sayılı Kanunda yer alan hükümler uygulanır.

           Personel yetersizliği nedeniyle itfaiye hizmetlerinde 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu hükümlerine göre çalıştırılan işçilere, önceden rızaları alınmak kaydıyla fazla çalışma ücreti ödenir.

itfaiye eri dayanıklılık sınavı

itfaiye eri dayanıklılık sınavı

itfaiye eri maaşları

2018 başlarına yaklaştığımız bu günlerde itfaiyecilerin maaşları net 3100TL Civarındadır, çalışılan yıl ve buna bağlı maaşlar artabilmektedir.  www.iyifikir.gen.tr olarak sizlere itfaiye erleri maaşlarını araştırdık. Ek gelir mesai ve primler ile itfaiye erleri 4000TL üzerine rahatlıkla maaşları çıktığı itfaiye erleri tarafından söylenilmektedir.

2018 itfaiye eri maaşları hakkında da bilgi verdiğimiz yukarıdaki yazıda maaş bilgisi verirken genel ortalama alarak yüzeysel bilgi verilmiştir. aynı birimde çalışan itfaiye çalışanları kıdem, evlilik durumu çocuk durumu gibi bir çok etken vasıtası ile maaşlarında değişiklikler oluşmaktadır.