icradan mal alıp satarak para kazanmak

tarafından
1143
icradan mal alıp satarak para kazanmak

İcradan mal alıp satmak isteyen herkesin bu yazıyı okuyup fikir edinmesinde fayda var. Bu yazımızda icradan mal alıp satma işinden bahsedeceğiz. Özellikle bu yazıyı okumaya başlamadan önce şunu bilin ki “Ağlayanın malı gülene hayır etmez” düşüncesi ile bu işi yapmıyorsanız, malı satılan kişiye daha fazla zarar veriyorsunuz. Çünkü icradaki ürünler satılmadıkça fiyatları düşürülür ve satılması beklenir. Borçlu için bu ürünler ne kadar hızlı, ne kadar fazla paraya satılırsa o kadar iyi ki; Bu da ihaleye ne kadar çok insan sirkülasyonu olursa o kadar çabuk gerçekleşecek olaydır.

Devlet borçlarını bir şekilde ödemeyen kişilerin ellerindeki, gayrimenkuller, otomobiller ve Elektronik eşyalar vb. ürünleri icra yoluyla alır. Bir değer belirlenir ve bu ürünler ihale usulü satışa çıkarılır. Girişimcilerimiz de bu aşamada devreye girer ve icrada ki malları alıp üzerine biraz kar kayarak satabilirler.

icradan alacağınız ürünleri takip edebileceğiniz devlet portalları, gazeteler ve bu işe has kurulmuş web sayfaları mevcuttur. ihaleler adliyeler, kaymakamlıklar ve yedi emin denen saklama alanlarında devlet memurları eşliğinde yapılmaktadır. ürünlere İnternet üzerinden teminat miktarlarını yatırıp teklif verebilirsiniz. Ayrıca mezat salonlarında yapılan açık artırmalara katılarak da teklif verebilirsiniz. Ürün sizde kalması halinde ürünün kalan tutarını ödeyerek alabilirsiniz.

İcradan Mal alıp satmak karlı bir iş mi?

İcradan mal alıp satmak karlı bir iştir. Genellikle ürünler %10-15 puan altında satılır. Fakat bu işlerde helal yönden kazanmak istiyorsanız hiç bir şekilde alım yaparken ihaleye fesat karıştırmadan yapmanız olacaktır. Sermayenize göre küçük bir elektronik ürün alımı yapabilir iken araba, ev hatta bir arazi satın alabilirsiniz. Ürünlere teklif vermeden önce satacağınız ürünün alt ve üst limitini biliyor olmanız gerekmektedir. Aksi halde yanlış fiyata aldığınız ürünlerden zarar edebilirsiniz. İcradan araba alabileceğiniz gibi icradan gayrimenkul de alabilirsiniz .

İcradan ev araba alanlar kredi kullanabilir mi?

İcradan alınan araç ve evlerin fiyatları biraz daha uygun olduğu için nihai kullanıcılar da bu portallardan ev yada araba almak isteyebiliyor.  İcradan krediyle ev almak veya bir mal almak mümkün değildir. İcrada satılan mallar nakit alım satımı yapılır. Öncelikle ihale edilen malın teminat bedeli yatırılır ( Teminat malın cinsine göre mal değeri üzerinden ihalede pey akçesi verecek olan kişilerden alınır. Pey akçesi veren kişi istisnalar hariç akçe verdiği ürünü almazsa teminat bedeli yanar) İhale pey akçesi veren kişiye kalması durumunda kalan tutarı nakit olarak aktarması gerekir.

  • icradan krediyle ev almak isteyenler biraz riske girerek aldıkları eve konut kredisi kullanabilir fakat bu yöntem çok risklidir. Konut kredisi kanunu alınan bir eve 30 gün içinde konut kredisi kullanımına izin verir, eğer aldığınız gayrimenkulün hiç bir itiraz yemeden (Teminat ve mal bedelini yatırdıktan sonra) tapu ederseniz konut kredisi kullanımı yapabilirsiniz ki çok riskli ve çok zor bir olasılıktır bu sebeple hiç denenmesini önermiyoruz. Eğer elinizde malı karşılayabilecek kadar para varsa alın yoksa hiç bulaşmayın deriz.

icra ihalelerine Herkes katılabilir mi?

İcra ihalelerine, Teminat bedelini yatıran herkes katılabilir. Etik olarak kendi ürünlerini almak isteyen kişilerin ihalelerine isterseniz katılmaya bilirsiniz. ihalelere dileyen online sistem üzerinden katılabilir, isteyen de mezat salonlarına giderek katılabilir.

icradan araba alıp satmak?

icralık araba ihalelerine katılabilirsiniz. Teminat tutarı kadar miktarı yatırmanız yeterli olcaktır. Yatırdığınız teminatı ihale size kalmazsa geri alabilirsiniz. Teklif verip ürünü almaktan vaz geçerseniz teminat tutarınız iade edilmez. icralık araba ihalelerin de dikkat etmeniz gereken husus, araçları almadan önce iyice incelemeniz olacak, keza bu araçlar uzun yılar çalışmamış araçlardır.

icradan malı alıp satma ile alakalı sorularınızı konu altından sorabilirsiniz.