Gelinlik ve Moda evi açmak isteyenler

tarafından
2515
Gelinlik ve Moda evi açmak isteyenler

Düğün gününde Gelini Mutlu etmeyi başaran damat hayatı boyunca sorgulanmak ve kafa eti yenmesinden kurtulacaktır. O yüzden bugünlerde kesenin ağzını açmaktan çekinmeyecektir. Peki siz Hiç gelinlik üzerine bir işletme kurmayı düşündünüz mü? Moda evi açmak isteyen kişilere küçük işletme tavsiyelerinin de olacağı yazımıza hoş geldiniz.

Bayanlara haksızlık ediliyormuş gözükse de maalesef durum şöyle; Düğün sektörü ülkemizde oldukça karlı iş seçeneklerinden biridir, Çünkü insanlar çok fazla evlenmezler. Genellikle Hayatlarında 1 defa evlenirler ve düğün günlerinde bir çoğu harcama yapmaktan kaçınmazlar. Düğün içinde olmazsa olmaz damat ve gelinin kıyafetleridir. Hatta çoğu zaman damat kıyafeti çok dikkat çekmez, önemli olan gelinin nasıl göründüğüdür.

Türkiye’de Her yıl 650 bin ile 750 bin arasında düğün oluyor ve Bu düğünlerin %99,99 unda bir adet gelinlik kiralanıyor veya satın alınıyor, Hal böyle olunca sektör de her zaman iş var. Özellikle yılın belli aylarında sezon açılıyor ve yoğun tempo ile çalışılıyor.

Moda evi Açma maliyeti ve Kar marjı

Moda evi açmak istiyorsanız aslında çok büyük sermayelere ihtiyacınız olmayacaktır. Bu gibi işletmelerde en büyük maliyet, aylık giderler olacaktır. Keza En büyük gideriniz işçilik gideri ve Satış için tutacağınız teşhir alanına yapacağınız yatırım olacak. Eğer Terzilik açısından tüm gelinlikleri modellere bakarak çıkaracak kadar ustalık bilginiz varsa, hem pazarlama alanında hemde maliyet açısından çok öndesiniz demektir. küçük bir gelinlik atölyesi ve mağazasını  30 bin gibi küçük bir sermaye ile rahatlıkla kurabilirsiniz. Yukarıda açıkladığımız gerekçeler ile karlılık durumunuz ve satış sirkülasyonu durumuna göre değişiklik gösterecektir. Gelinlik ve Moda evi açmak isteyenler unutmasınlar ki sezon geldiğinde bu işletmeler oldukça iyi cirolar elde edecektir. Ayrıca Yıllar geçtikçe müşteri sayınız ile orantılı olarak cironuz da artacaktır.

Moda evi açacaklar için Tavsiyeler

Özellikle gelinlik üzerine moda evi açacaklar için tavsiyelerde bulunmak istiyoruz.

  • Sosyal medya üzerinden çok iyi reklam yapın, müşteriler alışverişe başlamadan önce İnternet üzerinden çok fazla araştırma yaparlar. Sizde burada müşterileri kapabilirsiniz.
  • Terzilik konusunda bir bilginiz yoksa, Çok iyi bir terzi ortağınız olabilir veya Bu konuda kendinizi geliştirecek kurslara gitmelisiniz. Aksi halde sizi bırakacak olan terziler sizi çok zor durumda bırakabilir.
  • Dükkan seçimi yaparken, Gelinlik üzerine yoğunlaşılmış belli alanlar vardır, o bölgelerde işletmeyi kurun. Aksi halde Potansiyel alım yapmak isteyen müşteriler sizi bulmakta zorluk çekebilir.
  • Müşteri memnuniyeti çok önemli, Tüm müşteriler gelecekte size yeni müşteriler getirme olasılığı çok yüksektir. Hele ki sizden memnun kalsınlar, göreceksiniz etrafında evlenecek olan tüm adaylara sizi önereceklerdir.
  • Bol bol kampanya yapmak gerek, işlerin yoğun olduğu sezon dönemlerinde bile rakiplerinizden bir adım öne çıkmak için, Gelinlik diktiren müşterilere özel tasarım ayakkabı hediye gibi seçeneklerle yaklaşarak rakiplerinizin önünde olabilirsiniz.

moda evi ve Gelinlik işi için Kosgeb Destekleri

Gelinlik işi yapacaklar Kosgeb üzerinden başlangıçta 50 Binlik hibe desteğini alabilir. Ayrıca projesi ve yeterliliği yüksek olan bir işletme kuruyorsanız, bu anlamda devlet desteklerini rahatlıkla alabilirsiniz. Hele ki Projeniz üretim ağırlıklı ve Kalkınmaya yönelik olan iller içinde ise Bu anlamda çok iyi yerlere gelebilirsiniz.

Yazımıza devam etmeden önce Kosgeb Desteği alıp da gelinlik alanında başarılı olmuş, 3 Kız kardeşin hikayesini izlemek ister misiniz?

Gelinlik Üretimi İçin KOSGEB’den destek alabilirsiniz. Biraz çıtayı yüksek tutar ve işleri yerine koyarsanız, İhracat yönlü çalışmaya da odaklanırsanız KOSGEB size 1 milyon liraya kadar , 300 Bin lirası hibe şeklinde destek sağlayabilir. Yeter ki siz dürüst olun ve Ne yaptığınızı bilin. Gelinlik işi için Mağaza dışında üretimi daha profosyonel anlamda yaparsanız bu destekten yararlanabilirsiniz. KOSGEB yaklaşık 2 yıldır KOBİGEL Kredisi ile KOBİ’leri sistemli olarak büyütmeye uğraşmaktadır. 1 Milyon TL ye kadar, 300.000 TL’si hibe olmak üzere ciddi destekleri Bulunmakta. Çağrı esaslı bir destek sistemidir, fakat kendinizi iyi ifade etmeniz durumunda bunu rahatlıkla aşabilirsiniz. Yeter ki projeniz iyi olsun.  Eğer işi ihracat yönlü büyütmek gibi bir düşünceniz olursa bizce başarılı olabilirsiniz. Bu yönde başvurularda bulunmadan önce tavsiyemiz, KOBİ Veri Havuzu’na kaydolmanız olacaktır.