Ambulans şoförü nasıl olunur

tarafından
2269
Ambulans şoförü nasıl olunur

Ülkemizde Sağlık sektörü hükumetlerin de atmış oldukları adımlar ile her gün geçen gün ilerleme çabasında, artan nüfus demagojik yapı gibi bir çok etken ambulans şoförü ihtiyacı doğuruyor. Dolayısı ile Bu işe giriş yapmak isteyen kişilerin akıllarına gelen bir kaç soruyu yanıtlamak istedik.  Bu yazımızda Ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır, Ambulans şoförü maaşları gibi konulara değinmek istedik.

Ambulans şoförü olmak için gerekenler

Ambulans şoförü olabilmek için en önemli iki prosedür, aşağıdadır.

  • Yetkili kurumlardan İlk yardım eğitimi ve sertifikası
  • İleri sürüş eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamak
  • Ambulans şoförü sertifikası

Ambulans şoförü olabilmek için bir takım eğitimlerden başarılı bir şekilde geçmek gerekir. İlk yardım eğitimi ve ambulans şoförü sertifikası vakıf şoförler bu işte tercih edilen kişiler arasında olmaktadır.  iyi bir şoför olmanın yanında sertifika ile bunun sabitlenmesi gerekiyor. Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır? diye merak edenler için, milli eğitim bakanlığı tarafından izinli olan kurslardan yine bakanlık onaylı sertifikalar alınabilir. 4.maddesinde ambulans şoförünün, kullanacağı aracın cinsine uygun sürücü belgesine ve temel ilk yardım eğitim sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Bunların yanı sıra artık Ambulans sürücülerinin Ambulans İleri Sürüş Teknikleri eğitimini de alması gerekiyor. Ambulans şoförlüğü iş başvurularında bu belgeler gerekli. Gerek 112 gerekse özel sektörde iş alımları bu belgeler üzerinden yapılıyor. Eğer direksiyon becerinize güveniyorsanız, bu belgelere sahipseniz ve ileri sürüş teknikleri eğitimlerinde başarılı olursanız Ambulans sürücüsü olmanız için önünüzde hiç bir engel yok. Ambulans şoförü eğitimi milli eğitim bakanlığından onay almış kurslarda alınması zorunludur. Bakanlık onayı almayan kurslardan alacağınız sertifikalar ile işe giriş yapamazsınız.

Ambulans şoförü maaşları

Ambulans şoförleri içinde devlet memurlara daha yüksek maaş almaktadır. Tüm iş alanlarında olduğu gibi, Ambulans şoförü maaşları da personel kalitesi, Bölgedeki personel ihtiyaçları, Personelin deneyimleri gibi bir çok etken ile değişmektedir. Ambulans şoförü maaşları ortalama olarak 2500 TL İLE 5000 TL net maaşlar arasında değişmektedir. Çalışma koşulları olarak genellikle 24 çalışma şartı ile haftada 3 gün çalışmaktadırlar.

Çoğu zaman hayat kurtarmak keyifli gibi gözükse de özellikle İstanbul gibi şehirlerde ambulans şoförleri görecekleri manzaralar dolayısı ile hayatın içinde bir meslek olarak gözlemlenmiştir.

Ambulans Şoförü için gerekli evraklar

Ambulans şoförü olabilmek için bir takım evrakları düzenlenmesi gerekiyor, Bunlardan en önemlisi ambulans şoförü olacak kişiler Temel ilk yardım eğitimi almış olması ve ileri sürüş eğitimi almış olması gerekiyor. İleri sürüş eğitimi belgesi ilgili kurumlar tarafından onaylanması şart. Ambulans şoförü olmak için gerekli evrakların listesi aşağıdaki listede bulunuyor.

  1. Nüfus cüzdanı,
  2. sürücü belgesi,
  3. sabıka kaydı,
  4. sürücü belgesi GBT formubaşvuru dilekçesi,
  5. ileri sürüş eğitimi almış olduğunu gösteren belge AST,
  6. ilk yardımcılık belgesi

Yukarıda belirtilen evrakların eksiksiz olması gerekmektedir.

Ambulans şoförü alımı

Ambulans şoförü alımlarını özel hastaneler, devlet hastaneleri ve ihtiyaç duyan kurumlar yapmaktadır. Bu ilanlara resmi ilan sitelerinden, iş bulma sitelerinden veya bu kurumlara yapacağınız bizzat başvurulardan öğrenebilirsiniz.

Ambulans şoförü ile alakalı yazımızın sonuna geldik, ihtiyaç duyduğunuz diğer iş fikirleri ve meslek rehberliği konularını site içi arama yaparak veya konu altından soru sorarak öğrenebilirsiniz. Unutmayın bizim için yorumlarınız değerlidir.

Hala hangi işi yapacağınıza karar vermediyseniz, ne iş yapabilirim konusunu okumanızı öneriyoruz.