Ambulans şoförü nasıl olunur

Ülkemizde Sağlık sektörü hükumetlerin de atmış oldukları adımlar ile her gün geçen gün ilerleme çabasında, artan nüfus demagojik yapı gibi bir çok etken ambulans şoförü ihtiyacı doğuruyor. Dolayısı ile Bu işe giriş yapmak isteyen kişilerin akıllarına gelen bir kaç soruyu yanıtlamak istedik.  Bu yazımızda Ambulans şoförü nasıl olunur? Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır, Ambulans şoförü maaşları gibi konulara değinmek istedik.

Ambulans şoförü olmak için gerekenler

Ambulans şoförü olabilmek için en önemli iki prosedür, aşağıdadır.

 • Yetkili kurumlardan İlk yardım eğitimi ve sertifikası
 • İleri sürüş eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamak
 • Ambulans şoförü sertifikası

Ambulans şoförü olabilmek için bir takım eğitimlerden başarılı bir şekilde geçmek gerekir. İlk yardım eğitimi ve ambulans şoförü sertifikası vakıf şoförler bu işte tercih edilen kişiler arasında olmaktadır.  iyi bir şoför olmanın yanında sertifika ile bunun sabitlenmesi gerekiyor. Ambulans şoförü sertifikası nasıl alınır? diye merak edenler için, milli eğitim bakanlığı tarafından izinli olan kurslardan yine bakanlık onaylı sertifikalar alınabilir. 4.maddesinde ambulans şoförünün, kullanacağı aracın cinsine uygun sürücü belgesine ve temel ilk yardım eğitim sertifikasına sahip olması gerekiyor.

Bunların yanı sıra artık Ambulans sürücülerinin Ambulans İleri Sürüş Teknikleri eğitimini de alması gerekiyor. Ambulans şoförlüğü iş başvurularında bu belgeler gerekli. Gerek 112 gerekse özel sektörde iş alımları bu belgeler üzerinden yapılıyor. Eğer direksiyon becerinize güveniyorsanız, bu belgelere sahipseniz ve ileri sürüş teknikleri eğitimlerinde başarılı olursanız Ambulans sürücüsü olmanız için önünüzde hiç bir engel yok. Ambulans şoförü eğitimi milli eğitim bakanlığından onay almış kurslarda alınması zorunludur. Bakanlık onayı almayan kurslardan alacağınız sertifikalar ile işe giriş yapamazsınız.

Ambulans şoförü maaşları

Ambulans şoförleri içinde devlet memurlara daha yüksek maaş almaktadır. Tüm iş alanlarında olduğu gibi, Ambulans şoförü maaşları da personel kalitesi, Bölgedeki personel ihtiyaçları, Personelin deneyimleri gibi bir çok etken ile değişmektedir. Ambulans şoförü maaşları ortalama olarak 2500 TL İLE 5000 TL net maaşlar arasında değişmektedir. Çalışma koşulları olarak genellikle 24 çalışma şartı ile haftada 3 gün çalışmaktadırlar.

Çoğu zaman hayat kurtarmak keyifli gibi gözükse de özellikle İstanbul gibi şehirlerde ambulans şoförleri görecekleri manzaralar dolayısı ile hayatın içinde bir meslek olarak gözlemlenmiştir.

Ambulans Şoförü için gerekli evraklar

Ambulans şoförü olabilmek için bir takım evrakları düzenlenmesi gerekiyor, Bunlardan en önemlisi ambulans şoförü olacak kişiler Temel ilk yardım eğitimi almış olması ve ileri sürüş eğitimi almış olması gerekiyor. İleri sürüş eğitimi belgesi ilgili kurumlar tarafından onaylanması şart. Ambulans şoförü olmak için gerekli evrakların listesi aşağıdaki listede bulunuyor.

 1. Nüfus cüzdanı,
 2. sürücü belgesi,
 3. sabıka kaydı,
 4. sürücü belgesi GBT formubaşvuru dilekçesi,
 5. ileri sürüş eğitimi almış olduğunu gösteren belge AST,
 6. ilk yardımcılık belgesi

Yukarıda belirtilen evrakların eksiksiz olması gerekmektedir.

Ambulans şoförü alımı

Ambulans şoförü alımlarını özel hastaneler, devlet hastaneleri ve ihtiyaç duyan kurumlar yapmaktadır. Bu ilanlara resmi ilan sitelerinden, iş bulma sitelerinden veya bu kurumlara yapacağınız bizzat başvurulardan öğrenebilirsiniz.

Ambulans şoförü ile alakalı yazımızın sonuna geldik, ihtiyaç duyduğunuz diğer iş fikirleri ve meslek rehberliği konularını site içi arama yaparak veya konu altından soru sorarak öğrenebilirsiniz. Unutmayın bizim için yorumlarınız değerlidir.

Hala hangi işi yapacağınıza karar vermediyseniz, ne iş yapabilirim konusunu okumanızı öneriyoruz.

Bir önceki içeriğimiz olan Masör Nasıl olunur? Masörlerin aylık geliri ne kadar başlıklı güncel makalemizde masör nasıl olunur, masöz geliri ve masöz maaşları nelerdir hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

10 cevaplar

 1. Mehmet Sancak dedi ki:

  Ambulans şoforü olmak istiyorum, hiç bir kusurum yok Askerde zaten bu işi yaptım. İlk okul mezunuyum. Para kazanmak için sevdiğim bir işi yapmak istiyorum. Ambulans şoförü maaşları çalıştığım mobilya işine göre daha iyi.. Bir işi yapabilmek için tahsil ne kadar önemli imiş.. zamanında aileme bakacağım diye gitmediğim en az lise okulu bile çok işe yarıyormuş yazıklarım olsun o günleri çalışarak harcadığıma mı diyeyim şimdi?
  Şoförüm diyen bir çok kişiden çok daha iyi araç kullanabilirim. İlk yardım eğitimi de aldım. Devlet büyüklerinden bu konu hakkında benim gibi insanların elinden tutmasını buna uygun kanunlar çıkarmasını talep ediyorum.

 2. Hasan dedi ki:

  Çok fazla Hastane’nin olmadığı Bilecik ilinde oturuyorum. Yaşım 19 Askerliğimi yapmadım Ambulans şoförü olmak istiyorum. Bulunduğum şehirde devlet memuru olursam çok rahat geçinebilirim. Ambulans şoförleri hakkında Vermiş olduğunuz için teşekkür ederim.

 3. Hüzünlü melankolik dedi ki:

  Gayet açık anlatılmış. Ben olamıyorum

 4. Ambulans şoforune tavsiyeler dedi ki:

  Ambulans şoförü olmak kolay değil sadece ambulans şoförü adayı olmak kolay
  sürücü belgen vardır herhalde ilk yardım sertifikası alman gerekir buda aşağı yukarı 400 liradan başlayıp 1500 liraya kadar aralıklarda para gerektiren bir belge kurslara göre değişiyor.
  Ambulans şirketleri genellikle belli bir test sürecine tabi tutar sonra eleman alıyor en azından 1 haftadır bu süre ama şunu bilmen gerekiyor herkes ambulans şoförü olamaz ambulans şoförü demek siren açıp gaza basmak değildir sadece özveri,cesaret,kabiliyet,bilgi,tecrübe ve saygılı olmayı gerektirir…Zor meslekidir özel bir ilgin yoksa tavsiye etmem.

 5. Kerem P. dedi ki:

  Ambulans şoförünün görevleri tam olarak nedir?
  çünkü ben ambulans şoforü olmak istiyorum yaşım 16 bu mesleğe ilgim var ve meslek seçerken araştırmak istiyorum.

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   Hayatında başarılar kerem
   “Ambulans şoförleri hastaların nakil yapılabilmesi için ve acil yardım amacı ile kullanılmakta olan teknik ve tıbbi malzemeler ile özel şekilde donatılmış ulaşım araçlarının kullanımını yaparlar.
   Ambulans şoförleri çalışmış oldukları işletmelerin çalışmalarına uygun prensipte hareket ederler.
   Araç gereç ve ekipmanların etkin şekilde kullanılmasını sağlarlar.
   İşçi sağlığı işçi güvenliği ve çevre koruma prensiplerine uygun şekilde hareket ederler.
   Meslek içerisinde bulunan verimlilik ve kalite esaslarına uygun olarak çalışırlar.
   Ambulans şoförleri alınacak her türlü acil ihbar ve çağrı durumuna göre hazır bulunur ve ambulansları da göreve hazır halde bulundururlar.
   112 çağrılarını değerlendirerek kullanmış oldukları ambulansı ve ambulans ekibine acile alarak acil durum gerektiren olay yerine hareket ederler.
   Gereken durumlarda harita ve şehir planlamasında yararlanarak hareket ederler.
   Kullanmış oldukları telsizlerle komuta Kontrol merkezinden bildirilecek olan adresleri en kısa sürede ulaşım yaparlar.
   Ambulansta bulunan işaret lambaları ve sirenleri gerektiğinde kullanarak etkin hizmet sunarlar.
   Ambulans içerisinde bulunan ekipmanların ve kullanılan malzemelerin temizliğini yapmak ile sorumludurlar.
   Ambulans içerisinde bulunan malzemelerin listesi oluşturmak ve tükenmek üzere olan malzemeleri gözden geçirilerek devamlılığını sağlamak ile görevlidirler.
   Herhangi gelebilecek görev için hazır halde bulunmalıdırlar.
   Ambulansın günlük bakımı ambulans şoförleri sorumluluğundadır.
   Ambulansları periyodik bakımlarını yapmak veya yaptırılmasını sağlamak ambulans şoförlerinin görevidir.”

 6. serkan dedi ki:

  kpss şartı varmı şöförler için de

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir