Gaziantepli Mennan usta kimdir?

Son zamanlarda TRT belgesel kanalına yapmış olduğu belgesel ile sosyal medyada bir çok kişi tarafından taktir edilen, Gaziantepli yiğit Mennan usta kimdir? Verdiği öğütler ile bir çok genci kendine hayran bırakıp sadece ilkokul mezunu olmasına rağmen büyük başarılara ulaşan Mennan usta Öldükten sonra kıymeti bilinen kişiler arasına çoktan girmiş bulunuyor. Gördüğü bir makineyi 10 dakika inceledikten sonra bir benzerini yapabilme özelliği ile kaybedilmiş süper dahi olarak da düşünebileceğiniz Mennan usta hakkında bilgiler vermek istedik.

Fuarlara girişi yasaklanmıştı

Girdiği bir çok söyleşi ve yazılarda söylediği gibi Avrupalı makine üreticilerinin canını yakmıştı.. Makineleri sadece 10 dakika inceleyerek bir benzerini üretebilecek kapasitede olan Mennan ustayı firmalar fuarlara sokmamak için ellerinden geleni yapıyor. Hatta ona yasaklar bile getiriyordu.

Mennan Aksoy ilkokul mezunudur, iş hayatına çok küçük yaşlarda girmiş. 1973 yılında kendi işletmesini kurmuş. Otomotiv sektörü ve bir çok sektöre parça imalatı yapmıştır.  Sevecen ve bir çok kişi tarafından sevilen bir kişiliktir. Gaziantep de Efsane durumundadır.  1996 yılında Gaziantep üniversitesi ile birlikte hazırladığı projesi ile TÜBİTAK desteği de alarak Avrupa’nın sayılı üreticilerini zor durumda bırakmış. Hali ipliği makinesi üretmiştir. Avrupalı makine firmalarından 8 – 10 kat daha ucuz halı ipliği makinelerini satışa çıkarmışlardır. Yüksek teknoloji makine üreten Mennan usta bu alanda Türkiye ve dünyada bir çok firmaya makine satarak ülkemizin dövizlerini yurt dışına çıkmasını engellemiş büyük emektarlar içindedir.

Mennan Aksoy  ‘Çeliğe hükmetmeyen namusuna mukayyet olamaz!’  demiştir. Ülkemiz girişimcilerine göstermiş olduğu başarı sayesinde ilham vermiştir.

Kendisini “Makine Ustası” olarak tanıtan Mennan Aksoy, bugüne kadar Türk tekstil sektöründe milyarlarca dolarlık ithalatın önüne geçti. Aksoy, ithal edilen birçok makineyi yerli kaynaklarla üretmeyi başardı.

Su kanalından elektrik üreten tesis kurdu

Mennan usta kendi tabiri ile sistemi anlatırken şöyle büyük bir söz etmiştir.  “Ben her zaman şunu iddia ediyorum, eğer Türk makine sektörüne imkan verilirse yapamayacağımız bir şey yoktur. İmkan verilsin uçak dahi yaparız. Belediyenin çaktığı bir kıvılcım bugün bu tesisi meydana getirdi ve unutulmamalıdır ki bir devletin ağırlığı teknoloji ve sanayisi ile eşdeğerdir.” Kendisine ve ülkesine güvenen başarılı bir girişimci olan Mennan Aksoy’a Allah’tan Rahmet diliyoruz.

Sosyal medyada Mennan ustayı insanların tanımasına vesile olan videoyu izlemeyenler için sunalım.

Bir önceki içeriğimiz olan Nevzat Aydın Yemek sepeti kurucusu başlıklı güncel makalemizde Nevzat Aydın, yemek sepeti değeri ve Yemek sepeti personele 27 milyon dolar hakkında genel bilgiler verilmektedir.

İYİ FİKİR

iş fikirleri ve bayilikler hakkında , genel bilgiler sunan iyi ve yardım sever tüzel kişilik.

8 cevaplar

 1. Mennan Usta öldü mü dedi ki:

  Geçenlerde belgeseli TRT de izledim. Çok büyük adammış hem de ilkokul mezunu. Mennan Usta öldü mü?

  • İYİ FİKİR dedi ki:

   bir çok kişi gibi bizde kendisini vefat ettikten sonra tanıdık. Büyük bir insan olduğunu zaten bir kaç videosunu izleyerek rahatlıkla anlayabilirsiniz. Vatanını milletini seven helal haram nedir bilen, Mennan Usta, 11 Haziran 2015 tarihinde vefat etmiştir

  • Menan aksoy dedi ki:

   Kendisi ölmüştür ama eserleri hala tüm dünyada kullanılmaya devam etmektedir. Bu tarz insanların hayatta iken tanışamamak bilememek çok üzücü;
   Mennan Aksoy 1952 yılında Gaziantep’de Doğmuştur. Evli ve Üç Çocuk babasi olan Mennan Ustanın iş hayatı ilkokuldan sonra başladı. 1973 de kendi firmasını kuran Mennan Aksoy önceleri para kasalarında kullanılan parçaların imalatını imalatını, daha sonra ise otomotiv sanayi yedek parça üretimi yaptı. Standart üretimleri belli bir düzene oturttuktan sonra araştırmacı kişiliği ile daha nitelikli iş arayışına giren Mennan usta, enjeksiyon döküm ve kalıp imalatına başladı. 1996 yılında Gaziantep Üniversitesi ile birlikte hazırladığı Gaziantep’in ilk TÜBİTAK projesi ile Almanya, İtalya, Fransa gibi sayılı ülkelerde imal edilebilen halı ipiliği makinası üretimine soyundu. Bu projeyi başarı ile tamamlayarak 1998 de Teknoloji Başarı Ödülüne layık görüldü. İlk projenin başarı ile sonuçlanmasıyla sonraki senelerde Ar-Ge çalışmalarına ağırlık verdi.Sekiz adet TÜBİTAK projesini başarı ile tamamlayarak Sentetik Elyaf ve İplik üretiminde Türkiye’de ilklere imza attı.Üretiği makinaları yurtiçinin yanısıra Brezilya, Mısır, Suriye, Fas, Sudi Arabistan, Özbekistan, İran gibi ülkelere de satarak Ülkemize önemli döviz katkısı oldu. 2013 yılı itibarı ile ürettiği senteteik iplik makinalarında Üniversite desteği ile sürdürülen çalışmalarla Avrupalı emsallerinden daha ileri sistemlerin tasarım çalışmaları devam etmektedir.

 2. Cevdet Kaya dedi ki:

  onun gibi büyük insanlar bir daha gelmez.Nedense onu kayıp ettikten sonra belgeselini izledikten sonra tanıdım. Hakkında ne kadar çok araştırma varsa yapıyorum. Çok iyi ve Vatanını milletini seven bir adammış

 3. antepli dedi ki:

  Gaziantep’ e bir Fransız gelir.

  Tekstilcilere akıl verir:
  “Makineleriniz yetersiz… Yenileyin, dünya pazarı sizin olsun”
  En iyi makinelerin Fransa’da olduğunu söyler…
  Kendi mallarını pazarlar.
  ***
  Dinleyenler arasında bir usta vardır.
  Kendine özgü lehçesiyle…
  “Bu adam ne diy?” der.
  Kafaya takar, makinenin resmine bakar.
  Demiri eritir, çeliği büker, vidasını, motorunu koyar.
  Fransızların 3 milyon Euro’ ya satacağı makineyi…
  50 bin liraya üretir.
  ***
  Yerli piyasaya sunduğu yetmez.
  Brezilya’ ya kadar çeşitli ülkelere yaptığı makineleri gönderir.
  Bu usta, Mennan Aksoy’dur.
  Diplomasız dahi!
  ***
  Yoksulluktan okuyamamıştır.
  İlkokulu 9 yılda bitirmiş, bir daha eğitim görmemiştir.
  Allah vergisi öyle bir akıl ve beceriye sahiptir ki…
  Makineyi bir görsün, ertesi gün atölyesinde yapımı başlanmıştır.
  ***
  Bu nedenle…
  Uluslararası makine, teçhizat fuarlarına girişi yasaklanmıştır.
  Mühendislerin, aylarca çalışarak tasarladığı makineleri, tek başına yapmaktadır.
  El emeği ve tümü yerli malzemeyle.
  İster ki…
  Yerli sermaye gelişsin.
  Boşa döviz ödeyerek, kazıklanmayalım.

 4. adilhafiza dedi ki:

  TÜBİTAK’ın teknoloji ödülü verdiği ilkokul mezunu Gaziantepli dahi usta: “Mennan Aksoy”

  – Her gördüğü makineyi yaptığını söylemişti.. Büyük adam mennan usta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir