Gaziantepli Mennan usta kimdir?

tarafından
1740
Gaziantepli Mennan usta kimdir?

Son zamanlarda TRT belgesel kanalına yapmış olduğu belgesel ile sosyal medyada bir çok kişi tarafından taktir edilen, Gaziantepli yiğit Mennan usta kimdir? Verdiği öğütler ile bir çok genci kendine hayran bırakıp sadece ilkokul mezunu olmasına rağmen büyük başarılara ulaşan Mennan usta Öldükten sonra kıymeti bilinen kişiler arasına çoktan girmiş bulunuyor. Gördüğü bir makineyi 10 dakika inceledikten sonra bir benzerini yapabilme özelliği ile kaybedilmiş süper dahi olarak da düşünebileceğiniz Mennan usta hakkında bilgiler vermek istedik.

Fuarlara girişi yasaklanmıştı

Girdiği bir çok söyleşi ve yazılarda söylediği gibi Avrupalı makine üreticilerinin canını yakmıştı.. Makineleri sadece 10 dakika inceleyerek bir benzerini üretebilecek kapasitede olan Mennan ustayı firmalar fuarlara sokmamak için ellerinden geleni yapıyor. Hatta ona yasaklar bile getiriyordu.

Mennan Aksoy ilkokul mezunudur, iş hayatına çok küçük yaşlarda girmiş. 1973 yılında kendi işletmesini kurmuş. Otomotiv sektörü ve bir çok sektöre parça imalatı yapmıştır.  Sevecen ve bir çok kişi tarafından sevilen bir kişiliktir. Gaziantep de Efsane durumundadır.  1996 yılında Gaziantep üniversitesi ile birlikte hazırladığı projesi ile TÜBİTAK desteği de alarak Avrupa’nın sayılı üreticilerini zor durumda bırakmış. Hali ipliği makinesi üretmiştir. Avrupalı makine firmalarından 8 – 10 kat daha ucuz halı ipliği makinelerini satışa çıkarmışlardır. Yüksek teknoloji makine üreten Mennan usta bu alanda Türkiye ve dünyada bir çok firmaya makine satarak ülkemizin dövizlerini yurt dışına çıkmasını engellemiş büyük emektarlar içindedir.

Mennan Aksoy  ‘Çeliğe hükmetmeyen namusuna mukayyet olamaz!’  demiştir. Ülkemiz girişimcilerine göstermiş olduğu başarı sayesinde ilham vermiştir.

Kendisini “Makine Ustası” olarak tanıtan Mennan Aksoy, bugüne kadar Türk tekstil sektöründe milyarlarca dolarlık ithalatın önüne geçti. Aksoy, ithal edilen birçok makineyi yerli kaynaklarla üretmeyi başardı.

Su kanalından elektrik üreten tesis kurdu

Mennan usta kendi tabiri ile sistemi anlatırken şöyle büyük bir söz etmiştir.  “Ben her zaman şunu iddia ediyorum, eğer Türk makine sektörüne imkan verilirse yapamayacağımız bir şey yoktur. İmkan verilsin uçak dahi yaparız. Belediyenin çaktığı bir kıvılcım bugün bu tesisi meydana getirdi ve unutulmamalıdır ki bir devletin ağırlığı teknoloji ve sanayisi ile eşdeğerdir.” Kendisine ve ülkesine güvenen başarılı bir girişimci olan Mennan Aksoy’a Allah’tan Rahmet diliyoruz.

Sosyal medyada Mennan ustayı insanların tanımasına vesile olan videoyu izlemeyenler için sunalım.