Gayrimenkul Değerleme uzmanı nasıl olunur?

tarafından
1370
Gayrimenkul Değerleme uzmanı nasıl olunur?

Gayrimenkul Değerleme uzmanı , prestijli ve işinizi severek yaptığınız da sizi tatmin edecek bir iş olarak bilinmektedir.  Büyüyen inşaat sektörü ve artan ihtiyaçlara sektördeki personeller genellikle yetişemez durumdadır. Lisans mezunu olup da Gayrimenkul Değerleme uzmanı olmak isteyen kişiler sürekli Bu mesleğe nasıl geçiş yapacağı hakkında bilgiler almak istemektedir. Bu yazımızda sizler için lisanslı Gayrimenkul Değerleme uzmanı ve Konut değerleme uzmanı nasıl olunacağı hakkında araştırmayı sizler için yaptık.

Lisans diploması şart!

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına kimler girebilir? Sorusunun yanıtını bir çok kişi merak ediyor. Gayrimenkul Değerleme uzmanı olmak için 4 yıllık üniversite mezunu olmak şart! Fakat Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına girerken 4. sınıf öğrencisi iseniz, giriş yapabilirsiniz, sınava başvururken sizden herhangi bir diploma istenmiyor. Başaralı olma durumunda diplomalarınızı takdim edeceğinizden henüz mezun olmamış olsanız bile sınava giriş yapabilirsiniz. işletme,ikdisat, inşaat mühendisi ve Harita mühendisi gibi kişiler Gayrimenkul değerleme uzmanı olabilir.

Stajerlik kaldırıldı

2015 yılı itibari ile gayrimenkul değerleme uzmanı olacak kişiler herhangi bir staj yapmasına gerek kalmadan, değerleme uzmanı olabiliyor. Daha önce Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavını kazanmış olsalar bile 3 yıl staj yapmak zorundaydı, Bu staj kaldırıldı fakat ilerleyen zamanlarda yeniden stajerlik gelmeyecek anlamına gelmiyor o yüzden, İmkan varken gayrimenkul değerleme uzmanı sınavını bitirip lisansı almak gerekir.

Gayrimenkul Değerleme uzmanı Hangi Dersleri kapsar

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavını geçmiş olmanız için, Tüm derslerin ortalaması 60 puan olması gerekiyor. Dersleri geçebilmeniz için 50 puan almanız gerekiyor. Fakat lisansı alabilmek için Derslerin ortalaması 60 olmalı aksi halde Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavını geçmiş sayılmazsınız.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavında; İnşaat muhasebesi, Dar Kapsamlı Sermaye Piyasası Mevzuatı ve Meslek Kuralları,Gayrimenkul Değerleme Esasları ve Gayrimenkul Mevzuatı olmak üzere 4 ders mevcuttur. Dersler kişiden kişiye göre zordur fakat genelde öğrencilerin en çok takıldığı derslerden biri Gayrimenkul Değerleme Esasları olarak bilinmektedir.

Gayrimenkul Değerleme uzmanlığı Sınavı için Notlar:

  • Derslerden geçebilmek için 100 üzerinden 50 puan almak gerekir.
  • Lisansı alabilmek için derslerin ortalaması 60 puan ve üzeri olmak zorunda.
  • Staj zorunluluğu bulunmamakta
  • Sınavı sadece SPK yapar.
  • İşletme ve ikdisat gibi bölümler Değerleme uzmanlığı sınavına girebilir.
  • sınava girmek için mezun olmak gerekmez, fakat lisansı almak istediğiniz anda mezun olmuş olmanız gerekir.

Konut değerleme uzmanı Nasıl olunur?

Konut değerleme uzmanı olmak için; SPK derslerinden vermeniz gereken dersler daha azdır ve daha kolaydır.  Gayrimenkul Değerleme Esasları ve Dar Kapsamlı Sermaye Mevzuatı derslerini 60 ortalama ile vererek konut değerleme uzmanı olabilirsiniz.