En çok kazanan ve geleceği olan 10 Meslek

tarafından
1251
En çok kazanan ve geleceği olan 10 Meslek

Meslek seçimi yapmak hangi yaşta olursa olsun insanların zorlandığı bir konudur. Kimi çalışacağı işte gelir seviyesini üstün tutar kimi ise mutlu olmayı tercih eder; bu içerikte sizlere maddi açıdan kendini düşünenlere birkaç meslek tavsiyesi ve en çok kazanan meslekler hakkında bilgiler sunulmaktadır.

Günümüzde gençleri zorlayan, meslek seçerken gelecek korkusu ile  oluşan baskıdır. Karar verirken bu unsur kişilerin meslek seçimlerini çok etkiler. Yıllarca tahsil hayatını devam ettirdikten sonra seçmiş olduğu meslekten ne kadar kazanç elde ederim? düşüncesi alır gider gençleri..

 

Bir an önce hayata atılma derdinde olan gençler, üniversite’de belirli bir bölümü bitirip hala gelecekte hangi işi yaparım, yaptığım işten ne kadar kazanırım düşüncesine kapılıp gidebiliyor. Tavsiye: Yapacağınız işe karar vermeden önce; işin gelirini ön planda tutmadan işi yapabilirlik beceriniz ve o işte gerçekten Mutlu olup olmayacağınızı iyice araştırın. Boş kaldığınız zamanlarda sadece İnternet üzerinden değil de direk yapmayı düşündüğünüz iş ortamına girerek test edin.. Yıllarca okuyup emek verip avukatlık mesleğini yerine getirmeyen ya da doktorluk mesleğini yerine getirmeyen örneklerden olmayın!

Kazançları Türkiye şartlarında değişse de ortalama gelirleri aşağıda belirttiğimiz meslekler, kazanılması zor fakat standartların üzerinde olması ve prestij sahibi olması nedeni ile en çok yapılması istenilen ve kazanan meslekler aşağıdaki gibidir. Not: Yazdığımız meslekler içinde, çok fazla göreceli kazançların sergilendiği ve Sürekliliği herkes için geçerli olmayan dizi sinema oyunculuğu, futbolculuk ve Müzik sektöründe çalışan kişilerin mesleklerini istisna tuttuk. Bu meslekleri gelecekte sitemizde kazançları ve Nasıl yapıldığı hususunda detaylı yazılar yazmaya çalışacağız.

Kazanan meslek 1. cerrah

Ameliyatlar insan hayatını etkileyen ve doktorların anlık kararlar verdiği önemini burada anlatmaya bile gerek olmayan bir olaydır. Cerrahlar yaptıkları ameliyatların zorluklarına göre ciddi kazançlar elde edebilmektedir. Bir cerrah min: yıllık 100.000Tl ile 1500,000Tl arasında kazanç elde edebilir. İnsanlar hayatları söz konusu olduğunda feda edemeyecekleri şey yoktur, Bu kritik ve zorlu meslek kazançları az bile diyebiliriz. 

Geleceği parlak meslek 2. uzay mühendisliği

Pek yaygın olmasa da Gelecekte uzay teknolojilerinin gelişmesi ile çok revaçta olacak olan bir meslektir uzay mühendisliği Yıllık kazancı şuan için yaklaşık 150 bin dolar civarında olan uzay mühendisleri, Önü açık ülkemizde de gelişmesi ve bu alanda beyinler yetiştirilmesi umudu ile ..

Kazanan meslek 3. Kimya Mühendisliği

özellikle ilaç sektöründe işin bel kemiği olan, kimya mühendisleri aylık 5000 TL ile 15.000 Tl arasında kazanç sağlamaktadırlar. Mesleklerinin zirvesini yaşayan ve üst düzey gelir elde eden kimya mühendisleri vardır fakat onlar istisna olduğu için ortalama kazançları yazıyoruz.

4. Web geliştiriciliği

Özellikle mobil ve kurumsal firmalara hizmet veren web tasarım ve geliştiriciler bugün işe ilk başladıkları zamanlarda 2000 TL gibi rakamlara çalışıyor olsalar da pazarlama kabiliyetleri arttıkça ve işi iyi öğrendikçe iyi kazançlar elde edebilmektedirler aylık gelirleri minimum 5000 TL civarında olan ve Ülkemizde rağbetin arttığı bu meslek, Herkesin bir şekilde kendi işini kendileri yapmaya başlamaları ve hazır sistemlerin çok kolaylaşması nedeni ile gelecekte çok kazandıran mesleklerden çıkabilmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Türk girişimcilerin yapmış olduğu kafa topu uygulaması 100 milyon + Usd gibi bir bedel ile satıldığını düşünürsek ne kadar ucu açık gelir kaynağı olabileceğini düşünebilirsiniz.

Kazanan meslekler 5. Yazılım Mühendisliği

İyi bir yazılımcı aylık 20.000 Tl kazançlara rahatlıkla erişebileceği, her meslekte de olduğu gibi bu meslekte de uç kazançlar elde ederek hayal bile edemeyeceğiniz rakamlar kazanan kişiler olduğunu bilmenizi isteriz. Örneğin dünyanın en zen kişisi olan Bill gates aslında bir yazılım mühendisidir.

6.İş güvenliği uzmanı

Özellikle yasaların da desteği ile, Yattığı yerden sırf bürokrasiyi yerine getiren insanlar olarak gördüğüm, gelecekte yapılacak olan kanun düzenlemeleri ile iyi bir yere gelip, daha ciddi bir yere gelmesini planladığımız bu meslek dalı aylık 10.000 TL ile 30.000 Tl arasında bir kazanç elde etmektedir. ( işini gerçekten yapıp, tam manası ile kazanan kişiler bu yukarıda yapmış olduğumuz tanımdan ayrı tutulmasını rica ederiz.)

En çok kazanan meslek 7. pilot

En çok aranan ve Geleceği hiç kaybolmayacak olan mesleklerin başında olan Pilotluk mesleği, aylık 15.000Tl ile 40.000TL arasında değişmektedir. Ülkemiz koşullarını endeks alırsak hiç de hatırı

8. Nükleer mühendis

Ülkemizde çok fazla olmasa da çok kazanan meslekler listesine girebilmektedir Nükleer mühendisleri aylık 10.000Tl ile 30.000Tl arasında bir gelir elde edebilirler.

9. Kaptanlık

Evli ve uluslar arası bir kaptan iseniz  Hayatınız boyunca eşinizi ve çocuklarınızı özleyebilir siniz Bir kaptan yıllık 100.000 ila 400.000Tl arasında kazanç elde edebilmektedir.

10. En çok kazanan meslek Tüccarlık

Bize göre tüccarlık da bir meslektir ve işini iyi yapan bir tacir yukarıda yazdığımız tüm mesleklerden çok daha fazla kazanabilir. İnanlar için peygamber efendimiz “Rızkın 10 da 9’u ticaretten gelir” demiştir. Buna en büyük örnek yahudi milleti olmuştur, Dünya ticaretini ellerine alan bu milletin insanları dünyanın en zengin insanları olmuştur.

Hangi meslek olursa olsun, işinizi iyi yaparsanız daima kazanırsınız. İşinizi iyi yapabilmek için de yaptığınız mesleği sevmeniz gerekiyor, İş seçimi yaparken ne kadar kazandığına değil de ne kadar mutlu olacağınızı ölçmeyi şiddet ile tavsiye ederiz. Yazıyı bitirmeden önce şu mesleki hikayenin sizlere ibret olmasını temenni ederiz. 

“Bir geminin makinesi bozulmuş, hiç kimse tamir edememiş. Son işin de 40 yıllık tecrübesi olan bir usta getirmişler. Usta, makineyi tepeden tırnağa dikkatli bir şekilde kontrol etmiş. Biraz bakındıktan sonra alet çantasına uzanmış ve Küçük bir çekiç çıkarmış. Yavaşça bir yere vurmuş. Bir anda makine hayata dönmüş ve çalışmaya başlamış. Makine tamir olmuş!

Bir hafta sonra geminin sahiplerine bu tamirle ilgili 10 bin dolarlık bir fatura gelmiş. “Ne!?” diye yerinden sıçramış gemi sahibi “neredeyse hiç bir şey yapmadı ki. Faturayı detaylandırsın. Neye ne veriyoruz onu görelim.”

Cevap basit olmuş: Çekiç 2 dolar. Nereye vuracağını bilmek 9.998 dolar.”

Yazımızı beğendiyseniz size okumanız için 3 yazı daha önereceğiz, yorum bölümünden dilediğiniz soruları sorabilirsiniz. 

  1. Dünyadaki en pis meslekler
  2. Home ofis iş fikirleri
  3. İnternetten para kazanma yolları