Kapat

Dedektif nasıl olunur?

Anasayfa
Girişimcilik Dedektif nasıl olunur?
özel dedektif nasıl olunur

Dedektif olmayı düşündünüz mü? Bu yazımızda Dedektif nasıl olunur? konusunu işlemeye çalışacağız. Özellikle Amerikan filmlerinde çok sıklıkla rastladığımız dedektiflik, ülkemizde çok fazla gelişmemiş ve kanunlar ile sınırları belirlenmemiştir.

Ülkemizde devletin personeli olan dedektifler yoktur. Dedektiflerin tümü özel dedektiftir. Kamuda dedektiflik işini genellikle polis memurları yapmaktadır. Özel dedektifler belli ücretler karşılığında sözleşme kapsamında aldatılan eşler,araştırılması gereken konuları araştırmak için vb. bir çok konuda hizmet vermektedir.

Yaptığımız araştırmalara göre dedektif tutma ihtiyacı duyan kişilerin büyük bir bölümü eşlerinin onları aldatıp aldatmadığını merak eden karı kocalardan oluşuyor. Eğer sizde kendinize güveniyorsanız, araştırma ve takip etme işlerinden çok iyi anlarım diyorsanız hafiye olabilirsiniz. Ülkemizde Özel dedektiflik açmak isteyen kişileri kısıtlayan herhangi bir kanun yoktur. Özel dedektifler genellikle şirketlerini danışmanlık ofisi olarak açıyorlar.

dedektif-olmak Dedektif nasıl olunur?

Özel Dedektif nasıl olunur?

dedektiflik mesleği gizlilik ve özen içinde yürütülmesi gereken bir meslektir.  Uzun yıllar ülkemizde dedektiflik hizmeti veriliyor olmasına rağmen 2010’lu yılların sonlarına gelmiş olmuş olsak da bu meslek üzerine görev,sorumluluk, iş alanını kapsayan bir yasa mevcut değildir. Dolayısı ile herhangi bir şart sunulmayan mesleğe herhangi şahıs firması kurma yetkisine haiz kişiler dedektiflik bürosu açarak hizmet verebilirler.

Özel dedektiflik yasası maalesef çıkmadı fakat bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin titiz ve belli meslekli sorumlulukları yerine getiriyor olmasını vicdanen gereksinim olarak hissediyoruz.

Dedektiflik mesleğinin en büyük riski, hukuk sınırlarının dışına çıkılıyor olmasıdır Örneğin Bir evli bir çiftin eşinden haberdar olması kadar doğal olan durum yok ise de Kanunlarımız gereği kişilerin izinleri olmadan onların ses,görüntüsünü kayıt altına almak suçtur. Dolayısı Dedektiflik mesleğini yerine getirirken kanunları çiğnemeden yerine getirmek gerekir.

Dedektiflik mesleğini yapmak isteyenlere öneriler

  • Bu mesleği yerine getirmek isteyen kişiler, Her halükarda teknoloji ile içli dışlı olması gerekir. Teknolojik gelişmeleri takip etmeli. Teknolojinin her renginden faydalanmalıdır. Yapılacak olan araştırmaları, fizibiliteleri her ne olursa olsun verilere ulaşmak için teknolojiden yararlanmaları gerekiyor, dedektiflik mesleğini yapmak isteyen kişiler de her daim teknoloji ile kucak kucağa olmalıdır.
  • Dedektiflik mesleğini yerine getirecek olan kişiler, ülkemiz için T.C. kanunlarına uygun olarak işler yapmalıdır. Para kazanma hevesi ile ömrünüzün bir bölümünü ceza evlerinde geçirmek zorunda kalırsınız.
  • Müşteriler hakkında elde ettiğiniz bilgileri büyük bir gizlilik içinde sadece sözleşmenizin kapsamı gereğince yerine getirmeli, Edindikleri bilgileri kimse ile paylaşmamalıdır.
  • Dedektif olmak isteyen kişiler, yaptıkları her işi sözleşme ile yapmalıdır.

Dedektiflerin geliri ne kadardır

Türkçe’de Hafiye olarak da geçen  özel Dedektifler müşterilerine daha çok İnternet üzerinden ulaşmaktadır. personel araştırması yapılırken, eşlerinin takiplerinde ve özel araştırmalar yapılması istenildiğinde dedektiflere müşteriler ulaşmak isterler. Belli bir müşterilere ulaşan hafiyeler geçmişte mutlu ettiği müşterilerin referansları ile fısıltı gazetesi sayesinde yeni müşterilere de ulaşabilir.

Ne kadar çok müşteriye kapasitesi varsa dedektifler para kazanabilirler. Dedektifler müşterilerden hizmet ettikleri süre kadar para talep etmektedirler. ortalama bir müşteri için haftalık 2000TL gibi bir ücret talep etmektedirler. Hiç boş kalmayan bir dedektif minimum brüt aylık 8.000TL gelir elde edebilir. Tabi ki daha yüksek gelirler elde eden veya mesleği başaramayıp daha az gelirler elde eden dedektifler de olabilir. Bu tamamen kaliteli hizmet vermek ve markalaşma başarısı ile alakalı bir durumdur.

iyi fikir olarak iş fikirleri ve bayilikler hakkında genel bilgiler vermesinin yanı sıra, dükkan açmak isteyen kişilere yönelik genel bilgileri sunmaktadır. Dedektiflik konusu ve diğer tüm konular hakkında sitemize bilgi almak için yorum bölümünden sorular sorabilirsiniz. Unutmayın yaptığınız yorumlar bizim için değerlidir.

 

Bir önceki içeriğimiz olanEmekli olduktan sonra Yapılacak 16 iş fikri başlıklı güncel makalemizde Emeklilikle yapılacak işler, Emeklilikte yapılacak iş fikirleri ve emekliye iş hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar