Dedektif nasıl olunur ?

tarafından
1554
Dedektif nasıl olunur ?

Dedektif olmayı düşündünüz mü? Dedektif olmak isteyenler için Dedektif nasıl olunur? konusunu şeffaf ve en doğru şekilde anlatacağız. Özellikle Amerikan filmlerine konu olan Sherlock Holmes karakteri ile merak uyandıran dedektiflik mesleği, ülkemizde çok fazla gelişmemiş ve kanunlar ile sınırları belirlenmemiştir.

Dedektif kimdir?

Kişi yada kurumlara yasalar çerçevesinde; özel veya hukuki konulara destek vermek için belge vb. toplama konusunda hizmet veren kişilerdir.

Türkiye Cumhuriyetinde devletin personeli olan dedektifler yoktur. Dedektiflik adı altında hizmet veren tüm kurumlar özel dedektiftir. Kamuda diğer devletlerde dedektiflerin yaptığı araştırma ve raporlama işlerini genellikle polis memurları yapmaktadır. Özel dedektif belli ücretler karşılığında sözleşme kapsamında aldatılan eşler,araştırılması gereken konuları araştırmak için vb. bir çok konuda hizmet vermektedir.

Yaptığımız araştırmalara göre dedektif tutma ihtiyacı duyan kişilerin büyük bir bölümü eşlerinin onları aldatıp aldatmadığını merak eden karı kocalardan oluşuyor. Eğer sizde kendinize güveniyorsanız, araştırma ve takip etme işlerinden çok iyi anlarım diyorsanız hafiye olabilirsiniz. Ülkemizde Özel dedektiflik açmak isteyen kişileri kısıtlayan herhangi bir kanun yoktur. Özel dedektifler genellikle şirketlerini danışmanlık ofisi olarak açıyorlar.

Dedektiflik bürosu açmak için şart yok!

Dedektiflik mesleği gizlilik ve özen içinde yürütülmesi gereken bir meslektir.  Osmanlı zamanında hafiyelik olarak bilinen bu işi çok uzun yıllardır yapılmaktadır. 2010’lu yılların sonlarına gelmiş olmuş olsak da bu meslek üzerine görev,sorumluluk, iş alanını kapsayan bir yasa mevcut değildir. Dolayısı ile herhangi bir şart sunulmayan mesleğe herhangi şahıs firması kurma yetkisine haiz kişiler dedektiflik bürosu açarak hizmet verebilirler.

Özel dedektiflik yasası maalesef çıkmadı fakat bu mesleği icra etmek isteyen kişilerin titiz ve belli meslekli sorumlulukları yerine getiriyor olmasını vicdanen gereksinim olarak hissediyoruz.

Dedektiflik mesleğinin en büyük riski, hukuk sınırlarının dışına çıkılıyor olmasıdır Örneğin Bir evli bir çiftin eşinden haberdar olması kadar doğal olan durum yok ise de Kanunlarımız gereği kişilerin izinleri olmadan onların ses,görüntüsünü kayıt altına almak suçtur. Dolayısı Dedektiflik mesleğini yerine getirirken kanunları çiğnemeden yerine getirmek gerekir.

Dedektiflerin sorumlulukları nelerdir?

  • T.C. Hizmet veriyorsa yasalar çerçevesin de hizmet vermek.
  • Kendisinin ve müşterilerinin bilgilerini saklı tutmak.
  • Duygusal yaklaşmak yerine, profesyonel bir şekilde müşterilerine hizmet vermek.
  • Hizmet verdiği süre içinde müşterilere raporlar sunmak.

Dedektiflik mesleğini yapmak isteyenlere öneriler

  • Bu mesleği yerine getirmek isteyen kişiler, Her halükarda teknoloji ile içli dışlı olması gerekir. Teknolojik gelişmeleri takip etmeli. Teknolojinin her renginden faydalanmalıdır. Yapılacak olan araştırmaları, fizibiliteleri her ne olursa olsun verilere ulaşmak için teknolojiden yararlanmaları gerekiyor, dedektiflik mesleğini yapmak isteyen kişiler de her daim teknoloji ile kucak kucağa olmalıdır.
  • Dedektiflik mesleğini yerine getirecek olan kişiler, ülkemiz için T.C. kanunlarına uygun olarak işler yapmalıdır. Para kazanma hevesi ile ömrünüzün bir bölümünü ceza evlerinde geçirmek zorunda kalırsınız.
  • Müşteriler hakkında elde ettiğiniz bilgileri büyük bir gizlilik içinde sadece sözleşmenizin kapsamı gereğince yerine getirmeli, Edindikleri bilgileri kimse ile paylaşmamalıdır.
  • Dedektif olmak isteyen kişiler, yaptıkları her işi sözleşme ile yapmalıdır.

Dedektiflerin geliri ne kadardır

Türkçe’de Hafiye olarak da geçen  özel Dedektifler müşterilerine daha çok İnternet üzerinden ulaşmaktadır. personel araştırması yapılırken, eşlerinin takiplerinde ve özel araştırmalar yapılması istenildiğinde dedektiflere müşteriler ulaşmak isterler. Müşterilere ulaşan hafiyeler geçmişte mutlu ettiği müşterilerin referansları ile fısıltı gazetesi sayesinde yeni müşterilere de ulaşabilir.

Ne kadar çok müşteriye kapasitesi varsa dedektifler o kadar çok para kazanabilirler. Dedektifler müşterilerden hizmet ettikleri süre kadar para talep etmektedirler. ortalama bir müşteri için haftalık 2000TL gibi bir ücret talep etmektedirler. Hiç boş kalmayan bir dedektif minimum brüt aylık 8.000TL gelir elde edebilir. Tabi ki daha yüksek gelirler elde eden veya mesleği başaramayıp daha az gelirler elde eden dedektifler de olabilir. Bu tamamen kaliteli hizmet vermek ve markalaşma başarısı ile alakalı bir durumdur.

iyi fikir olarak iş fikirleri ve bayilikler hakkında genel bilgiler vermesinin yanı sıra, dükkan açmak isteyen kişilere yönelik genel bilgileri sunmaktadır. Dedektiflik konusu ve diğer tüm konular hakkında sitemize bilgi almak için yorum bölümünden sorular sorabilirsiniz. Unutmayın yaptığınız yorumlar bizim için değerlidir.