Sürücü Kursu açmak isteyenlere

tarafından
2586
Sürücü Kursu açmak isteyenlere

Belli oranda sermayesi ve tecrübesi olan girişimci adayları için önereceğimiz harika bir iş fikrini sunuyoruz. Sürücü kursu açmak, Gerekli prosedürleri yerine getirdikten sonra pazarlama kabiliyeti ve insan ilişkileri yüksek olan kişiler için harika bir iş seçeneğidir. Çünkü 2017 yılında çıkan kanun dolayısı ile artık sürücü kursları oldukça güzel para kazanmaya başladılar.

Bu yazımızda sizlere sürücü kursu açma prosedürlerini detaylandırmak yerine, Bu işin kar marjını ve işin ufkunun açıklığından bahsetmek istiyoruz. Çünkü zaten bir işi yapmak isteyen kişi ufak tefek bürokrasileri kafaya takacak değildir. Yeter ki sürücü kursu açmak için karar versin. Hiç bir şey bulamazsa mevcutta bu işi yapan firmaların işletmelerini devir alarak sürücü kursu işine girebilir.

Sürücü kursu açmak için izlenecek yollar:

Sürücü Kursu açmak için gerekenler

Öncelikle belirtelim, 2017 yılında sürücü kursları ile alakalı verilen eğitimin de kalitesini artıracak ciddi düzenlemeler geldi buna göre sürücü kursu açılacak yer seçiminiz çok önemli, nüfusa göre bölgede sürücü kursu açılmasına izin verilecek buna göre;

TÜİK’in yıllık nüfus istatistiklerine göre nüfusu; 
a) 10.000-20.000 arası olan ilçelerde bir,
b) 20.001-30.000 arası olan ilçelerde iki,
c) 30.001-50.000 arası olan ilçelerde üç,
ç) 50.000’den sonraki her 50.000 nüfus için ise üç kurum açılmasına izin verilecek.

Sürücü kursu açmaya karar verdiğiniz yerin nüfusunu incelemeden ve oradaki resmi sürücü kursu sayının analizini yapmadan bu işe girişmeyin deriz. İlerleyen zamanda Tüm sürücü kursları kotası dolabilir ve bu karlı iş fırsatından mahrum olabilirsiniz.

ilgili mevzuat  resmi sitesinden; Sürücü kursu mevzuatı ile alakalı Tüm detayları resmi kanaldan okuyabilirsiniz. Sitemizde bu gibi olayları tamamen anlatmama sebebimiz, mevzuat değişikliği olduğunda yazımızın güncelliğini kayıp edeceğini düşünmemiz ve insanları yapmak istedikleri bir işten geri bırakıyor olma ihtimalimiz olacaktır. Sadece şunu bilmeniz yeterli olacaktır. 2017 sonrası sürücü kursu açma durumu geçmişe göre daha zor oldu, iyi de oldu. Kurs açmak için size avantaj olacak durumları belirtelim.

sürücü kursu açmak

sürücü kursu

 • Lisans mezunu iseniz, Yönetmelikteki tüm programları kendiniz verebilirsiniz, öğretmen maliyetiniz düşecektir. Sürücü kursu müdürü vs tamamen siz olacağınız için işinize odaklanacaksınız. Siz Yönetimin dışında kalan sürücü kursu öğretmenlerinin dışında bir kesime fazladan ücret vermeyerek daha fazla kazanabilirsiniz. Eğer Lisans mezunu değilseniz, bu konuda yapacak bir şey yok kar marjınız biraz düşecek ve bunlar ile alakalı yetki sahibi kişileri bulmanız gerekecek.
 • Şahıs firması kurmak yerine, Limited şirket kurmanızda yarar var, Başlangıçta biraz daha fazla açılış ücreti ödeyebilirsiniz, Ve aylık masraflarınız birazcık daha fazla olabilir, fakat ticari iflas neticesinde şahsi mallarınız garanti altına alınacaktır. Ve devri şahıs şirketlerine göre daha kolaydır.
 • Sürücü kursunu yönetmeliklere göre yapmaktan çekinmeyin, yönetmelikler zaten kaliteyi artırıyor, müşteriler sizi kaliteli olduğunuz için tercih edecektir.
 • Kosgeb gbii kurumlardan sürücü kursu açmak için bilinen bir desteği yoktur, tabi bu konuyu bulunduğunuz ildeki kosgeb yetkilileri ile görüşerek kesinlik kazanabilirsiniz. Yinede Kosgeb kurslarına giderek uygulamalı girişimcilik eğitimi almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca işi daha iyi yönetebilmek için kendinize güzel bir iş planı hazırlayarak işe girişmekte çok yarar var.
 • Tüm belgelere sahip bir kişi olduktan sonra sürücü kursu açmanızı öneriyoruz, Trafik öğretmenliği, sağlık derslerini verebilecek ve Motor derslerini verebilecek tüm sertifikalara sahip olun, zaten bu tarz öğretmenler ile kurs açılmasından açılmaya ek iş olarak baktıkları için rahatlıkla bulabilirsiniz. Fakat sizin elinizde sertifikalar olursa iş bırakma ve gelmeme durumunda derslere kaldığınız yerden siz devam edebilirsiniz. Bu sizin işletmeyi idare ederken oluşabilecek en büyük zorluklarınız içinde olabilir.
 • Şirketi kurduktan hemen sonra marka ve patent başvurularınızı hemen yapın, ki adınızı hiç bir firma kullanamasın. Adınıza açılmış markalar varsa onlara patentini aldığınızı ve marka adını kullanmadığı yönünde ihtarlar çekin, o isimle tek hizmet veren siz olun.

Sürücü kursu için Pazarlama taktikleri

 • el broşürü ve bunun gibi reklamlar sürücü kurslarında çok önemli, çünkü insanlar ehliyetleri yokken birden ehliyet alayım diye gidiyorlar, hatta arabası olmayan kişiler bile bazen ehliyet almak isteyecektir.
 • Bu işte en büyük reklam zamanla sizin müşterilere vermiş olduğunuz kalite sonrası oluşacaktır. Sizin vasıtanız ile ehliyet alan kursiyerler sizin reklamınızı en iyi yapacak kişilerdir. O yüzden müşteri memnuniyeti çok önemli, tüm müşteriler sanki bir sonraki kursta size yetinden gelecekmiş gibi ilgilenmeniz gerekiyor.
 • Sosyal medya reklamlarına yeni açılan kurs olduğunuz için aşırı önem verin, instagram, facebook gibi web sayfalarında ve google adwords reklamlarını kullanın günlük 10TL gibi küçük bir bütçe ayırarak hepsine günlük reklamlar vererek adınızı ve markanızı duyurun.
 • Sürücü kursları son gelen yönetmelik ile artık tek fiyat üzerinden hizmet veriyor, Bu sebep ile kampanyalarınızı fiyat odaklı yapamayacaksınız. Hatta devletin belirlediği alt limitin altında hizmet verenlerin ruhsatları iptal olacağından siz diğer sürücü kurslarından farklı olun yeterli, örneğin kursun içine ücretsiz çay ve kahve servisi yapan makineler koyabilirsiniz, hatta küçük tuzlu ve tatlı atıştırmalıklar verbilirsiniz Müşteriler sizi bu anlamda sevecektir.
 • Kurslar cadde önünde ise insan sirkülasyonu var ise kursun önüne kurs zamanı bayan temsilciler koyun, müşterileri cadde üzeri olarak bilgilendirin, hatta belediyelerden izin alarak size yakın olan bölgelerde stant sürekli orada küçük ikramlar verin, müşteriler markanızı bilsin bu yöntem ile kursu %100 kapasite ile çalıştırmaya önem gösterin.
 • Tecrübeli ve kurslarda çalışmış pazarlama personelleri ile çalışın, işine yetkin pazarlama personelleri size çok daha fazla müşteri getirecektir.
 • Sürücü kursu için harika, kullanıcı odaklı sadece mevcut müşterilere değil ehliyet almak isteyen herkese genel bilgilerin sunulduğu bir web sitesi ile hizmet verip. Potansiyel müşterilere yatırımlar yaparak gelecekte markanın bilinirliği sayesinde sizi tercih etmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntemi uygulayan çok fazla sürücü bulunmuyor. Uzun vadeli çaba ve enerji isteyen bir yöntem olsa da yine gelecekte çok fazla müşteri getireceğinden hiç şüpheniz olmasın.

sürücü kursu destekleri

Sürücü Kursu kurulum maliyeti ve  kar marjı

Gelelim kuru fasulyenin faydalarına, Sürücü kursu açmak karlı bir iştir, fakat bir sermaye gerektiren ve işin oturması için uğraş isteyen ekip işidir. Tüm parçaları yerine oturtarak aylık 10-15 bin gibi net gelirlere rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sürücü kursu açma sermayesi olarak minimum 150 bin sermayeniz olması gerekir, eğer bu denli bir sermaye ile işe başlıyorsanız, araç gideri ve tüm giderleri ekleyince aylık 20-25 işletme giderini göze almalısınız. Eğer şirketin demir başlarını peşin olarak alır ve iyi bir noktada kirayı bağlarsanız, bu bedel biraz daha düşebilir. Tüm demirbaşları ile tamamen borçsuz açmak isterseniz site bu iş 300 bin civarında bir sermayeye patlayabilir. Fakat sizi korkutmasın 1-2 seni içinde kendini amorti edebilecek düzeyde karlı bir iş seçeneğidir.

Sürücü kursu açmak için kaç araç gerekiyor? sürücü kursları yeni çıkan yönetmelikler ile acil çıkış kapısı, smilasyon cihazı, gibi bir çok malzemeyi standart olarak istemektedir. Bunun yanında demir baş olarak minimum 4 araç sürücü kursu sahibi veya tüzel kişiliği adına kayıtlı olması gerekiyor. Kursta kullanılacak direksiyon eğitimi ve sınav araçlarının kursun kurucusu adına kayıtlı olması, eğitim ve sınavda her an kullanılmaya hazır bulundurulması şartı var. Minimum 4 araç bulundurması gereken kurslar, son çıkan kanunlar ile eli ayağı tutulur bir hale geldi. Kaliteli hizmet için bunlar da gerekiyordu. Sürücü kursu mevzuatı ile alakalı diğer detayları yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Sürücü kursu fiyatlarını devlet belirliyor, A1 ehliyetler 1050TL ile başlıyor B sınıfı ehliyet 1600TL ye kadar gidiyor. Devlet belli bir standart getirdiği için fiyatlarda bu limitlerin altına inemiyor, hatta üzerine çıkılabiliyordu. Hal böyle olunca yılda 5 sınav yapılıyor ve siz her kursta 100 öğrenci kapasiteli bir kurs işletiyor olsanız, yıllık cironuz minimum 550-750 bin arasında olacak aylık 25 bin maksimum harcama dahi yapsanız yıllık net karınız 150 bin olur ki biz en yüksek maliyet en düşük kar ihtimalini ortaya koyduk. Kapasiteyi düşürmeniz durumunda cironuz da düşer fakat aynı oranda gideriniz de düşecektir, yukarıda işletmeyi açarken verdiğimiz lisans mezunu olma avantajını kullanarak sizde kar marjını artırabilirsiniz.

iş bu yazı 2018 yılı mart ayının sonlarına doğru yazılmış olup, verdiğimiz bilgiler zamanla güncelliğini kayıp etmiş olabilir. Sitemize sürücü kursu açmak ile alakalı varsa sorularınız konu altından yorum olarak sorabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için değerlidir.