CNC operatörü Kimdir, CNC operatörü Ne işler yapar?

tarafından
1434
CNC operatörü Kimdir, CNC operatörü Ne işler yapar?

CNC operatörleri ile hiç alakanız olmasa bile iş ilanları ve etrafınızda çalışanlardan duymuşsunuzdur, Peki merak ettiniz mi CNC işi nedir? CNC ustaları neler yaparlar? iyi fikir ailesi olarak Günümüzde en çok aranan mesleklerden bir tanesi olan CNC Operatörlüğü hakkında bilgilendirme sunduğumuz yazımız şöyledir.

CNC Nedir?

Mekanik işlenmesi gereken maddeyi (demir,tahta,alçı,Alüminyum vb) Bilgisayardan gelen komutlar ile Belirli şekle sokulma işlemidir. CNC ustası bu işin yapıldığı makineleri yöneten operatörlerdir. Geçmişte Torna ustalarının yapmış oldukları işlerin bilgisayar ortamına dökülerek, seri üretim şeklinde çıkarılmasına yardımcı olur.

 CNC Freze, CNC Torna, CNC Tel Erozyon gibi alt dalları da bulunan meslekte, ilk çıktığı zamanlarda CNC ustalarının makineleri programlama işlemini iyi bilmesi gerekmekteydi, şimdiler de  Cad Cam programcıklarının gelişmesi ve iş kabiliyeti artması ile CNC Operatörleri adeta makine gibi söküp takma işlemi yapmaktadır.  

Çalışırken çok iyi programlama bilmeleri gerekmese de işleri gereği ilerde muhakkak lazım olur gayesi ile personellerini programlama bilmesini isterler, işyerlerine programlama bilen çalışan almak isterler ve alırlar. Bu yüzden CNC ustaları programlama dillerini iyi bilmeleri gerekmektedir, aksi takdirde aranan personel olmaktan uzak olacaklardır.

CNC Operatörleri Hangi eğitimleri alırlar?

Geçmişte Teknik liselerde CNC bölümü bulunmaktaydı fakat zamanla personel ihtiyacı yetmemesi sebebiyle, CNC bölümü kapatılıp makine bölümüne çevrilmiştir.

Kalifiye ve eğitimli personel ihtiyacı olan sanayiciler kendi kurdukları vakıflar ve eğitim haneler ile CNC operatörlerini kendileri yetiştirmeye başladılar. özellikle vakıflar ve Özel eğitim kuruluşlarının vermiş oldukları eğitimler ile CNC operatörü sertifikası verilmektedir.

Geçmiş yıllarda 3 yıl gibi sürelerde Sertifikalar verilirken, 2015 yılından sonra neredeyse 1 hafta içinde CNC ustası sertifikası verilebilmektedir. Sürecin bu aşamalara gelmesindeki en büyük etken, Teknolojinin gelişmesi ile CNC operatörlerinin eskisi kadar işlerinin zor olmayışından kaynaklanmaktadır. Belki de bundan 10-15 yıl sonra Makineler öyle programlanacak ki Başında personel olmadan saatlerce kendi işlerini kendileri görebilecek duruma gelebilecekler. Tabi ki buda Bir zamanlar Ciddi maaşlar alan meslek personellerinin işsiz kalmasına sebep olabilir.

CNC Operatörleri Hangi Sektörlerde Çalışabilmektedirler.

Sanayi ile alakalı aklınıza gelebilecek Her sektörde CNC operatörüne ihtiyaç duyulabilmektedir. CNC Operatörünün başlıca ihtiyacı olduğu sektörler metal işletmeciliği, Otomotiv , Kalıpçılık,motor sanayi ve plastik sanayi gibi birçok sektörde CNC Operatörleri çalışmaktadır.

CNC Ustalığı Meslek hastalığı var mıdır? İş güvenliği seviyesi nedir?

Mesleğin ilk çıktığı zamanlarda soğutma ve gaz sistemlerinden dolayı personel solunum yolu hastalıklarına kapılabiliyordu fakat, son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ile Bu sıkıntılar büyük ölçüde ortadan kalktı, Bir çok mesleğe göre daha güvenli olduğundan tercih edilebilir. Yinede makine hataları ve personel dikkatsizliği nedeniyle ciddi yaralanmalara sebep olan kazalar mevcut olabilir.

CNC Operatörleri Çalışma ortamları nelerdir?

Her meslekte olacağı gibi, Bu meslekte de Kurumsal firmalarda işlerini yaptıkları sürece kimse ile sorunu olmayan düzenli bir işleri vardır. Kurumsal olmayan kara düzen işletmelerde CNC operatörlerinden hep daha fazlası beklenmektedir. Bu da personelin verimliliği hususunda düşüşlere neden olmaktadır.

Bu mesleği geçim kaynağı olarak benimseyen kişilere tavsiyemiz!!! her iş ortamı bir olmamak ile birlikte; Mümkün olduğunca kurumsal firmalarda çalışıp, Yükselme umutlarının da olduğu bir şirket tercih etmeleridir. kurumsal firmalar hem personeli fazla yormayacağı gibi maaşları zamanında yatırdıklarından CNC operatörleri tarafından tercih edilmektedir.

CNC Operatörü maaşları ne kadardır?

Günümüzde çok fazla ihtiyaç olması ile birlikte, geçmişe göre maaşları düşse de ekmeksiz kalmayacakları bir meslektir CNC ustalığı, Takribi ilk işe başlamaları ile asgari ücret ile başlayıp 2500TL -4000TL civarında maaşlara kadar Çıkılabilmektedir. Günümüz koşulların da (2019) iyi sayılabilecek bir maaş düzeyidir. Bu içeriği beğendiyseniz, En çok kazanan meslekler isimli yazımızı okumanızı öneririz.