Meyve Granülü (Toz meyve) Üretimi İş Fikri

tarafından
1064
Meyve Granülü (Toz meyve) Üretimi İş Fikri

Para kazanabileceğiniz güzel bir uğraş meyve granülleri yapmaktır. Batıda “fruit powder” yani meyve tozu anlamına gelen meyve granülleri (toz meyve) para kazanmak için yapacağınız zevkli bir iş. Meyve ya da sebze granülleri’in en büyük özelliği niteliklerini yitirmeden uzunca bir müddet saklanabilmeleri ve bu özellik gıda sektöründe ayrıcalıklı bir konuma sahip olmalarını sağlıyorlar. Ayrıca bu granüller yer işgal etmiyor ve her zaman rahatça ulaşılabiliyorlar.

Meyve Granülü işi Zor değil

Meyve Granülleri yapmak çok da zor değil zira meyve granülleri bildiğimiz ve yaptığımız meyve konsantresinin toz haline getirilmiş şekli. Bu süreç meyve suyu üretimiyle başlıyor meyve suyunun derişikleştirilmesiyle devam ediyor. Sonuçta ürün toz yani pudra halinde değil, kristalize olmuş küçük granüller haline getiriliyor. Bu haliyle uzun süre dayanma özelliğine kavuşan meyve granülü, atmosfer koşullarında uzunca bir müddet bozulmadan kendini koruyabiliyor.

Yapımından sonra bir diğer değinilmesi gereken konu ise kullanım alanları. Özellikle pastacılık, bisküvi ve restoran sektöründe aranan meyve granülleri, salça, reçel, ketçap gibi bazı yiyecekleri yapmak için de takviye olarak kullanılabiliyor. Ayrıca içecek sektöründe taze meyve sularının tat ve rengini iyi biçimde hedef ürüne taşırken lezzet ve renk kattığından kullanılan meyve granüllerini de yaparsanız satabileceğiniz bir sürü alan mevcut.

Toz meyve Üretmeyi Düşünenlere önemli uyarı

Bu alana başlamaya karar verdiyseniz, öncelikle bilmelisiniz ki bu iş evden yapılabilecek tarzda bir iş değil. Çözünürlük özelliği yüksek, sektörde kullanılabilir meyve sebze granülleri elde etmek için büyük bir yatırım getiriyor ancak bu alanda hemen hemen bir işletme yok denecek kadar az olduğu için yatırımınızı kara dönüştürmek fazla vaktinizi almayacaktır. Gelelim ne kadar büyük bir sermayenin gerektiğine.

Kurulacak işletme büyüklüğü 1 ton/gün ile 200 ton/gün arasında olabilir. Liyofilizasyon hariç, sprey ünitelerinde sıkım ve konsantarasyon hatlarını Türkiye’de imal etmek mümkün. Bu üründe önemli bir ihraç kalemi olan meyve ve ya sebze granülleri, dayanıklılığı ve yer kapla mamaları sayesinde Kızılay, Kızıl haç gibi önemli insani yardım kuruluşlarının da ciddi miktarda alım yaptığı kollarından birini oluşturuyor bu da ürünlerinizi ne kadar geniş alana yapabileceğinizin bir göstergesi. Yeni bir iş kolu olarak bu fikri değerlendirmenizde fayda olduğunu düşünüyoruz.