Doğum Fotoğrafçısı olmak iyi fikir

tarafından
1094
Doğum Fotoğrafçısı olmak iyi fikir

Bu içeriğimiz de sizlere son zamanlarda revaçta olan, doğum fotoğrafçılığı iş fikri ve Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur gibi konular işlenmiştir.

insan hayatında istinasız bir sefer gerçekleşen doğum olayı herkes için şüphesiz çok özeldir. Hepimiz doğduğumuz anı hayal ederek anne babamızın sevincini ve ameliyathanedeki atmosferi merak etmiş ve zihnimizde canlandırmaya çalışmışızdır çoğu zaman.

Her sene kutlamaya değer bulduğumuz böyle değerli bir günün en özel anları olan o ilk dakikaları ölümsüzleştirmek ve o heyecanı objektife yansıtmak hiç aklınızdan geçmiş miydi?

Günümüzde doğum fotoğrafçılığı yeni yeni tanınmaya başlamışken ilgi gösteren anne baba adayları da günden güne artmaktadır. Toplumun önemli bir kısmında hala bulunan doğumun sadece anneye ait özel bir an olması gerektiği ve topluluk önünde konusunun dahi açılmasının ayıp sayılması gerektiği anlayışının yıkılmaya yüz tuttuğu şu günlerde kadının doğurganlığının doğanın ona sunduğu en güzel hediye olduğu fikrinin yerleşmeye başlaması yeni nesil ebeveynlerin doğum sürecinin sevincini tam anlamıyla yaşamaları konusunda etkili olmaktadır.

Aileye yeni bir fert katılacağı haberini aldıktan sonra ki her an adeta ona odaklı bir yaşam sürmeye başlar anne baba adayları. O muhteşem günü büyük bir sabırsızlıkla beklerken bir taraftan da hummalı bir çalışma başlar doğum sonrası için. Bu tatlı telaş içinde bebeğin ilk fotoğraflarını kimin, nasıl çekeceği konusu da önemli bir ayrıntı olarak planlanmalıdır. Zira o anları geri getirip telafi etme imkanı yoktur ve organizasyonu bu hassasiyetle yapmak şarttır.

Doğum fotoğrafçılığı bu noktada ailelere önemli kolaylıklar sağlamaktadır. Daha doğum başlamadan profesyonelce yapılmış bir plan doğrultusunda hiçbir anı kaçırmadan istenilen görüntülere ulaşma imkanı sunarak anne baba adayına en özel dakikalarını doyasıya yaşama fırsatı vermektedir. Kapıda bekleyen baba adayı ile ona eşlik eden aile büyüklerinin dışarıdaki heyecan ve telaşı anne adayının ise ameliyathanedeki görüntüleri ile adeta bir doğum hikayesi oluşturulur. 

Doğum sonrası doğum hikayesini kare kare karşısında gören ailelerin aynı duyguları yıllar geçtikten sonra bile tekrar tekrar yaşama şansı elde etmiş olmaları doğum fotoğrafçılığının ailelere sunduğu en unutulmaz hediye ve çok önemli bir hizmettir.

Doğum Fotoğrafçısı Nasıl Olunur?

Doğum fotoğrafçısı olmak için öncelikle objektifi doğru ve yerinde kullanmanız gerekmektedir. Görüntülemek istediğiniz anı kaçırmamaya dikkat etmeli ve ışık, kamera gibi ayarları yapabiliyor olmalısınız. Temel fotoğrafçılık konusunda tecrübe sahibi herkesin yapabileceği doğum fotoğrafçılığı işi bazı noktalarda daha büyük hassasiyet gerektirmektedir.

Öncelikle doğum konusunda tecrübeniz yoksa doğumhane ortamını bilmiyorsanız ve öyle bir ortamda nasıl çalışacağınız konusunda tereddütleriniz varsa bir arkadaşınızın doğumuna girerek veya bu konuda videolar izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Daha sonra bu konuda çevrenizdeki insanları bilgilendirebilir ve yapacağınız işten haberdar olmalarını sağlayabilirsiniz. Daha sonra İnternet üzerinden bu işi yaptığınızı ilan edebilir ve belki daha önce yaptığınız güzel işlerden birkaç fotoğraf paylaşarak ilgi odağı olabilirsiniz.

Enteresan olduğu kadar kazançlı da sayılabilecek bu işi yaparken bazı hususları göz ardı etmez ve prensiplerinizi belirlemeyi başarırsanız sizinle çalışmak isteyen aileler ile sonradan problem yaşama ihtimalinin önüne geçmiş olursunuz.

Doğum fotoğrafçılığı güven ister

Hala ülkemizde bu hizmeti almak konusunda tereddütler yaşayan insanlar bulunduğu gerçeğinden hareketle bu hizmetten faydalanmak isteyen kişileri rahatlatarak tam olarak ne istediklerini anlamaya çalışmalısınız. Onlara mahremiyetlerine saygı göstereceğiniz ve istedikleri ölçüde görüntü alacağınız konusunda güven vermeniz gerekebilir.

Bu güveni sağladıktan sonra daha sonradan yaşanabilecek olumsuzlukları bertaraf etmek için sözleşme yapmanız menfaatinize olacaktır. Doğum sürprizlerle dolu ve kimi zaman ne şekilde gelişeceği öngörülemeyen bir süreçtir. Doğuma yetişememe veya hastane prensipleri gereği doğumhaneye alınmama gibi durumlar için önceden yapılmış bir yazılı anlaşma ile kendinizi güvence altına almanız mümkün olabilir.

Her şey yolunda gitti ve siz ameliyathanede bu iş için hazır bekliyorsanız artık yeteneğinizi gösterme ve işi layıkıyla yapma vakti de gelmiştir. Bu süreç beklediğinizden uzun veya çok kısa olabilir. O yüzden kısa zamanda pek çok kare yakalamanız gerekecektir.

Doğum fotoğrafçılığı kar marjı

Bu iş bir çok kişi için çok iyi sayılabilecek 3000 – 5000 TL gibi bir gelir sağlamakla birlikte bazı fedakarlıklar da gerektirmektedir. Her an her saat gerçekleşebilecek bir doğum söz konusu olabilir ve siz ev ortamını, iş randevularınızı ve çocuklarınızı bu düzene göre organize etmek durumunda kalabilirsiniz.

Son yılların gelecek vadeden işlerinden sayılabilecek doğum fotoğrafçılığı titizlikle yapıldığı taktirde size ciddi kazanç sağlayabilir ve sizi şehrinizin aranan fotoğrafçısı haline getirebilir.