Konut alacaklara 25.000TL devlet Desteği Nasıl Alınır

tarafından
1071
Konut alacaklara 25.000TL devlet Desteği Nasıl Alınır

Son zamanlarda ekonomik kriz ve konut kredisi faiz oranlarının çok fazla olması sebebi ile daire alım işleri çok azaldı. Ülkemizde insanlar zorluklar içinde geçinmeye çalışırken hep hayallerinde başlarını sokabilecekleri küçük bir ev vardır. Yıllarca birikim yapıp, uzun yıllar borçlanmayı göze aldıkları bu hayale bir katkıda devletten. Konut alacak kişilere devletten konut desteği var.

Devlet zaten konut kredisi üzerinden aldığı vergiler ile toplam faiz ödemesini bir nebze olsun azaltıyor. Hükümet bazen piyasadaki durgunluklar nedeni ile devlet bankaları aracılığı ile kampanyalar yaparak insanları konut almalarını sağlamak için destekliyor. son 15 yılın kalkınma politikası olan inşaat sektöründeki durgunluk bütün ülkenin çarşısına pazarına etki ediyor. Bunun bilincinde olan hükümet, Konut almak isteyenler yolunu açmaya devam ediyor.  Devletten konut alacaklara 25.000TL konut alma desteği sunuluyor. Bu bedel İstanbul gibi konut rayiçlerinin çok yüksek olduğu şehirlerde etkili olmayabilir fakat, Anadolu şehirlerinde harika bir ilaç olabilir.

Kimler Konut desteği alabilir?

Konut almak isteyenler için destek sisteminden yararlanmak isteyenler olacaktır. Fakat konut desteği sistemi maalesef öyle konut alacağız hadi desteğimizi alalım şeklinde yürümüyor. Konut alma planı içinde olan kişiler Bankaya konut hesabı açtırmak zorundalar ve bu hesaba her ay belirli bir miktar para yatırmaları şart. listelendirmek gerekirse konut desteğini kimler alabilir şöyle yazalım;

  • İlk kez ev alacaklar konut desteğinden yararlanır.
  • Konut desteği alacaklar sadece bir kez yararlanabilir.
  • Devlet katsı tutarı, Konut hesabında biriken paranın %20’i kadardır.
  • Konut desteği maksimum 25.000TL’dir.
  • 3 yıl boyunca konut destek sistemine kayıtlı olmak gerekiyor, Ayrıca her ay düzenli olarak konut destek hesabına taksit yatırılması gerekiyor.
  • Bakanlar kurulu konut desteği ödeme miktarını 3 katına kadar artırma hakkına sahiptir.

Konut desteği Yıllara göre Artış gösterebilir

Ülkemizde konut fiyatları yerinde durmuyor, artan maliyetler ve kar marjını da eklendiği taktirde bu fiyatların yükseleceğini ummayan hata eder. Hükümet de konut desteğini bu orantıda düzenli olarak artırıyor. kanun 2015 yılında ilk çıktığında 15bin olarak çıkmıştı, zaman içinde enflasyon da düşünülerek 25 bin gibi bir rakama yükseldi. Akmasada damlayacak bir şekilde sistem ilerliyor.

Konut desteği almak isteyenler bu bedelin düzenli olarak artırılacağını hesaplayarak sistemi incelemelerinde fayda var.

Konut desteğini Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan ve ilk kez ev alan kişiler yararlanabilir. Yukarıda yazdığımız şartları tamamlayan herkes bu destekten faydalanabilir.

Sonuç:

Konut desteği az da olsa devletin ev almak isteyen kişilere sunduğu güzel bir sistemdir. İlerleyen yıllarda bu sistem gelişirse çok daha faydalı hale gelebilir. En büyük dezavantajı 3 yıl süre ile para biriktirmeye çalışmaktır. Çünkü konut fiyatları son yıllarda aşırı artış gösterdi, her yıl %20-25 artış gösteren daire fiyatları ev almak isteyen kişileri zor durumda bırakıyor. Özellikle İstanbul, İzmir gibi konut fiyatlarının pahalı olduğu şehirlerde konut almak isteyen kişiler için 25 bin devlet katkısı çok yeterli olmayabilir, fakat hiç yoktan iyidir diyebiliriz. Sitemizde ara konut kredisi ile alakalı bilgilendirme yazıları bulabileceksiniz, site içi arama çubuğunu kullanarak merak ettiğiniz konuları araştırabilirsiniz, Ayrıca konu altından konut kredileri ile alakalı sormak istediklerinizi de sorabilirsiniz.