20 Yıl vadeli Konut kredisi Almak isteyenlere önemli bilgiler

tarafından
979
20 Yıl vadeli Konut kredisi Almak isteyenlere önemli bilgiler

Ülkemizde son 10 yıl içinde oldukça ve gelişen inşaat sektörünün dinamiği olan konut kredileri bilindiği üzere genellikle 10 yıl yani 120 ay olarak kullanılmaktadır. Bu vade kanun ile sabitlenmiş bir vade değildir. Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler isterler ise vadeyi daha da uzatabilir, hatta 20 yıl vadeli konut kredisi dahi kullanabilirler. Uzun vadeli konut kredisi kullanmak isteyenlere günün şartlarına göre hesaplamalar yaparak karar vermelerinde yardımcı olacağız. Aynı zamanda yaptığımız açıklamalara rağmen 240 ay konut kredisi kullanmak isteyen kişiler olursa 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankaları yazacağız.

Binlerce aile ev sahibi olmak istiyor ve konut alabilmek için 20 yıl sonra kazanacağı parayı harcamayı bile tercih edebilir. Yeter ki kira derdinden kurtulup başlarını sokacak kendilerine ait bir ev olsun! Fakat; bilmeleri gereken çok önemli bir husus ver bu da hangi krediyi kullanırsanız kullanın, vade uzadıkça ödenecek faiz artar. Konut kredileri de aynı şekilde bileşik faiz uygulaması yapılır, dolayısı ile ev alırken 20 yıl vadeli konut kredisi kullanmak isterseniz, ödeyeceğiniz faiz yükü sizin için daha çok artacaktır. aşağıda size 10 yıl ve 20 yıl vadeli konut kredisi hesaplaması yaparak aradaki farkı rakamlar ile göstereceğiz.

20 yıl vadeli kredi karşılaştırması

Tabi uzun vadeli kredi kullanmak bazen avantajlı da olabilir yazının devamında 20 yıl vadeli konut kredisi kullanmanın avantajlarından da bahsedeceğiz, önce en büyük sorunlarından bahsettikten sonra tabi..

2019 şubat ayı itibari ile 10 yıl vadeli konut kredisi fiyatları 1,68 ile 2,30 arasında değişiyor.  20 yıl vadeli konut kredisi fiyatları ise 2,03 ile 2,40 arasında değişiyor biz en uygun fiyatları baz alarak hesaplama yapalım.  Hesaplama yapacağımız rakam her iki kredi için de 100 bin Türk lirası olduğunu düşünelim.

10 yıl vadeli konut kredisi ile 20 yıl vadeli konut kredisi karşılaştırması;

Kredi tutarı     Vade               Faiz oranı        Aylık taksit                 Toplam

100 Bin           10 yıl               1,68                1943TL                       233.181TL

100 Bin           20 yıl               2,03                2046TL                       492.529TL

Görüldüğü gibi yukarıdaki tabloda durum çok net bir şekilde belli son zamanlardaki faiz oranlarındaki bariz artış sebebi ile aynı tutardaki krediyi 10 yıl değil de 20 yıl olarak kullanmak isterseniz, daha fazla aylık ödeme yapacağınız yetmiyor muş gibi 10 yıl da bu parayı fazladan ödemek zorunda kalıyorsunuz. Yukarıdaki rakamlarda en ufak bir yanlışlık yoktur. Dilerseniz internet ortamlarındaki faiz hesaplama portallarından herhangi birini kullanarak sizde hesaplamasını yapabilirsiniz.

20 Yıl vadeli kredi bu koşullarda hiç bir şekilde avantajlı değil, fakat kredi faiz oranları 1 ve altına düştüğü zaman gelir düzeyi yetersiz olan kişiler, yukarıdaki gibi bir tablo olmasa da biraz fazla ödeme yaparak uzun vadeli kredi kullanabilir.

Bu sebeple ileride konut kredisi fiyatları düşerde böyle bir ihtiyacı olan olursa 20 yıl vadeli konut kredisi veren bankaları yazalım.

20 Yıl vadeli Konut kredisi veren bankalar

20 yıl gibi uzun vadeli kredileri Türkiye’de ilk başlatan banka Şekerbank’dır. Bu banka 2011 yılından beri 20-30 yıl gibi uzun vadeli krediler vermektedir. Zamanla uzun vadeli konut kredisi veren banka sayısı arttı, Şimdilerde Garanti bankası ve Denizbank başta olmak üzere birçok banka 20 yıl vadeli konut kredisi vermektedir. Tabi bugün ki ekonomik şartlarda bu kadar uzun vadeli kredi kullanmak mantıklı değil, Ben yiyemiyorum paramı banka efendi sen ye demek isterseniz faiz oranları bu kadar yüksekken 20 yıl vadeli konut kredisi kullanabilirsiniz.

Konut kredisi maksimum kaç ay kullanılabilir

Şu an da ülkemizde konut kredileri maksimum 30 yıl veren bankalar görülmektedir. Türk milleti genelde ipotekli kredi borçlarını çok hızlı bir şekilde ödemeyi tercih eder. Mümkün olan en hızlı şekilde ödemek istedikleri için 30 yıl vadeli gayrimenkul alımı yapmak isteyen çok fazla çıkmayacaktır. Zaten pahalı konut kredisi fiyatları sebebi ile aşağıdaki yapacağımız uzun vadeli konut kredisi hesaplama karşılaştırması sayesinde ne kadar mantıksız bir iş olduğunu anlayacaklar.

Sonuç:

Uzun vadeli konut kredisi kullanmak isteyen kişileri aydınlatmak için güncel faiz oranları ile 10 yıl vadeli konut finansmanı ile 20 yıl vadeli konut kredisi kullanacak kişiler için karşılaştırmalı bir hesaplama yaptık, Açıkçası yazımıza başlamadan önce bu kadar büyük bir uçurum bizde beklemiyorduk, faiz orunlarının fazla olması nedeni ile 20 yıl vadeli konut kredisini hesaplarken gördük ki uzun vadeli kredi kullanma amacı olan daha az taksit ödeme fikri tepe taklak oluyor, daha fazla aylık ödeme çıkıyor. Rakamlar ile ortaya serilen bu sonuç ile sanırım faizler yüksek olduğu sürece hiç kimse 20 yıl vadeli kredi kullanmak istemez.