Kapat

Kaz çiftliği kurmayı düşündünüz mü?

Anasayfa
iş fikirleri Kaz çiftliği kurmayı düşündünüz mü?
kaz çiftliği kurmak

Kaz kanatlı kuşların içinde en dayanıklısı diyebiliriz. Tavuk ve diğer kanatlı türlerine nazaran daha dayanıklı ve karlı olan kaz eti, ciğeri,tüyüne kadar neredeyse her noktası gelir getiren bir iş türüdür. Ayrıca şartları yerine getiren kişiler 500 bine kadar da destek alabileceği bir seçenektir.

kaç çiftliği kurmak, kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenler için; Yetiştirme detaylarına inmeden bu işin avantajları ve dezavantajlarını incelemeye çalışacağız.

Ülkemizde özellikle doğu bölgesinde kaz yetiştiriciliği yapılmasını öneriyoruz, böylelikle boş geçen kış aylarını kaz yetişrime yaparak değerlendirebilirsiniz. Sadece Kars’da değil diğer doğu illerinde de kaz rahatlıkla büyütülebilir. Tabi diğer illerimizde de kaz çiftliği kurarak ticarete atılabilirsiniz doğu illerinde söylememizin amacı kışın boş kalan arazilerde kaz otlatarak değerlendirilebilir.

İnsana rızkın en çok verildiği kazanç yolu ticarettir. Ticarette ise hayvancılık Allah’ın bize bahşettiği en bol kazanç yoludur. Sadece sabır ve azim ister. Sahip çıkmak ister. O kadar gerisi tefekkür.

Kaz yetiştiriciliği Ülkemizde Fazla bilinmiyor

Maalesef diyoruz çünkü kaz diğer kanatlı türlerine göre ve bir çok hayvana göre eti daha sağlıklı bir çok faydası bulunuyor. Ülkemize de tam uyumlu bir hayvan olmasına rağmen, tavuk, bıldırcın gibi hayvanlar kadar üretken olmadığı için tercih edilmiyor. Oysa kaz ciğeri, tüyü, eti ile her anlamda değerlendirilebilen bir hayvan olmuştur. Canlı olarak minimum toptancılara 120-140TL arası satılmaktadır. Eğer perakende ağını kurarsanız canlı olarak 200TL civarında bir kazı rahatlıkla satabilirsiniz. Ki Tavuk fiyatları ile mukayese ettiğinizde neredeyse 10-12 kata kadar daha iyi fiyatlara gittiğini sizde gözlemlemişsinizdir.

Kaz eti düşük yağlı ve kolesterol değeri çok düşük bir besindir. Ayrıca Fransa ve İtalya’da kaz ciğeri oldukça tutulan bir yiyecek türüdür. Paragrafın başında da söylediğimiz gibi maalesef ülkemizde fazlaca bilinen bir iş seçeneği değildir. Kazlar dünyada ciğeri ve Tüyleri için yetiştirilmektedir. Başlıca yetiştiği ülkeler  Kanada, ABD, Çin, Polonya, Çekoslovakya, Fransa, Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerdir.

kaz-yetiştirme-kar-marjı Kaz çiftliği kurmayı düşündünüz mü?

Kaz yetiştiriciliği Kar marjı

Kaz çiftliği kurup ülkemizin her yerine bu işi yaygınlaştırmakta fayda var. Çünkü kaz civcivi toptancısına bile 35-40 lira civarında satılıyor. Dolayısı ile Yılda sadece kuluçka civciv yetiştiriciliği bile yapsanız yılda 4000 civciv üreten bir üreticinin maliyeti en fazla 20 bin lira civarındadır. Kalan tutar bakım ve ticari kar olarak düşünebilirsiniz. Ki Bu kazları büyütüp Yetiştirirseniz eğer kar marjınız bir o kadar artacaktır.

Ayrıca Kazlar otlayan hayvanlar olduğundan bildiğiniz koyun gibi otlatarak yem giderlerini vs düşürebilirsiniz. Hatta kaz öyle bir hayvandır ki yemek artıkları, bayatlamış ekmeği ıslatarak vererek rahatlıkla büyütebilirsiniz. Her şeyi rahatlıkla yiyen zorlu şartlarda büyüyen bir hayvan çeşididir.

Yukarıdaki videoda 20 kaz ile başlayıp 50 bin kaza kadar hedefini yükselten bir beyin hikayesini dinleyebilirsiniz. İnternet üzerinde araştırma yaparsanız bu tarz hikayelere çok fazla ulaşabilirsiniz.

Yine başka bir başarı hikayesinden bahsetmek gerekirse Fırat çelik evini satarak kaz yetiştiriciliği işine başlamış 240 hayvan ile girdiği  yıllık 3-4 bin civarı hayvan yetiştirmeyi hedeflemektedir. haber 7 den alıntı yaparak işlediğimiz haber şöyledir;

Muş’ta yaşayan evli 2 çocuk babası Fırat Çelik, evini satarak kurduğu kaz çiftliğinde Tekirdağ’dan getirdiği 240 kazı yetiştirip yumurtalarını aldıktan sonra kuluçka makinelerinde civciv elde ederek yetiştiriciliğe başladı.

Muş’ta ticari amaçlı kaz yetiştiriciliğinin olmadığını söyleyen Fırat Çelik, Derecik köyünde kendisinin bu işi yapmaya başladığını bildirdi.

Yılda 3 ile 4 bin arasında kaz yetiştireceğini belirten Çelik, “Bir fırında işçi olarak çalışıyordum. Muş’ta evimi 167 bin liraya satıp, kaz yetiştiriciliğine başladım. Elde ettiğim 15 günlük civcivleri 35 liradan, yetiştirdiğim kazları ise 100 ila 130 lira arasında satıyorum. Tamamen doğal ortamda ve organik olarak yetişen kazları, Ankara ve İstanbul’daki toptancılara satıyorum. Kaz gelen yerden evimi esirgemedim ve kendi işimin patronu oldum. Organik kazlara ilgi oldukça fazla. Devlet desteği aldığım takdirde üretimi arttıracağım” diye konuştu.

Unutmayın kaz hastalık ve çevre düzenine uyum açısından; hindi ve tavuğa göre çok daha dayanıklı bir hayvandır. Kaz yetişme ve çiftlik kurma ile alakalı konu altından yorum yapabilirsiniz. Unutmayın yorumlarınız bizim için değerlidir.

Bir önceki içeriğimiz olanKöpek Oteli Açmak başlıklı güncel makalemizde Köpek, Köpek oteli ve Köpek Oteli Açmak hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“Kaz çiftliği kurmayı düşündünüz mü?” üzerine 2 yorum

  1. kaz çiftliği says:
  2. Mustafa Gezmiş says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar