Kaz çiftliği kurmayı düşündünüz mü?

tarafından
1424
Kaz çiftliği kurmayı düşündünüz mü?

Kaz kanatlı kuşların içinde en dayanıklısı diyebiliriz. Tavuk ve diğer kanatlı türlerine nazaran daha dayanıklı ve karlı olan kaz eti, ciğeri,tüyüne kadar neredeyse her noktası gelir getiren bir iş türüdür. Ayrıca şartları yerine getiren kişiler 500 bine kadar da destek alabileceği bir seçenektir.

kaç çiftliği kurmak, kaz yetiştiriciliği yapmak isteyenler için; Yetiştirme detaylarına inmeden bu işin avantajları ve dezavantajlarını incelemeye çalışacağız.

Ülkemizde özellikle doğu bölgesinde kaz yetiştiriciliği yapılmasını öneriyoruz, böylelikle boş geçen kış aylarını kaz yetişrime yaparak değerlendirebilirsiniz. Sadece Kars’da değil diğer doğu illerinde de kaz rahatlıkla büyütülebilir. Tabi diğer illerimizde de kaz çiftliği kurarak ticarete atılabilirsiniz doğu illerinde söylememizin amacı kışın boş kalan arazilerde kaz otlatarak değerlendirilebilir.

İnsana rızkın en çok verildiği kazanç yolu ticarettir. Ticarette ise hayvancılık Allah’ın bize bahşettiği en bol kazanç yoludur. Sadece sabır ve azim ister. Sahip çıkmak ister. O kadar gerisi tefekkür.

Kaz yetiştiriciliği Ülkemizde Fazla bilinmiyor

Maalesef diyoruz çünkü kaz diğer kanatlı türlerine göre ve bir çok hayvana göre eti daha sağlıklı bir çok faydası bulunuyor. Ülkemize de tam uyumlu bir hayvan olmasına rağmen, tavuk, bıldırcın gibi hayvanlar kadar üretken olmadığı için tercih edilmiyor. Oysa kaz ciğeri, tüyü, eti ile her anlamda değerlendirilebilen bir hayvan olmuştur. Canlı olarak minimum toptancılara 120-140TL arası satılmaktadır. Eğer perakende ağını kurarsanız canlı olarak 200TL civarında bir kazı rahatlıkla satabilirsiniz. Ki Tavuk fiyatları ile mukayese ettiğinizde neredeyse 10-12 kata kadar daha iyi fiyatlara gittiğini sizde gözlemlemişsinizdir.

Kaz eti düşük yağlı ve kolesterol değeri çok düşük bir besindir. Ayrıca Fransa ve İtalya’da kaz ciğeri oldukça tutulan bir yiyecek türüdür. Paragrafın başında da söylediğimiz gibi maalesef ülkemizde fazlaca bilinen bir iş seçeneği değildir. Kazlar dünyada ciğeri ve Tüyleri için yetiştirilmektedir. Başlıca yetiştiği ülkeler  Kanada, ABD, Çin, Polonya, Çekoslovakya, Fransa, Bulgaristan ve Rusya gibi ülkelerdir.

kaz çiftliği kurmak

Kaz yetiştiriciliği Kar marjı

Kaz çiftliği kurup ülkemizin her yerine bu işi yaygınlaştırmakta fayda var. Çünkü kaz civcivi toptancısına bile 35-40 lira civarında satılıyor. Dolayısı ile Yılda sadece kuluçka civciv yetiştiriciliği bile yapsanız yılda 4000 civciv üreten bir üreticinin maliyeti en fazla 20 bin lira civarındadır. Kalan tutar bakım ve ticari kar olarak düşünebilirsiniz. Ki Bu kazları büyütüp Yetiştirirseniz eğer kar marjınız bir o kadar artacaktır.

Ayrıca Kazlar otlayan hayvanlar olduğundan bildiğiniz koyun gibi otlatarak yem giderlerini vs düşürebilirsiniz. Hatta kaz öyle bir hayvandır ki yemek artıkları, bayatlamış ekmeği ıslatarak vererek rahatlıkla büyütebilirsiniz. Her şeyi rahatlıkla yiyen zorlu şartlarda büyüyen bir hayvan çeşididir.

 

Yukarıdaki videoda 20 kaz ile başlayıp 50 bin kaza kadar hedefini yükselten bir beyin hikayesini dinleyebilirsiniz. İnternet üzerinde araştırma yaparsanız bu tarz hikayelere çok fazla ulaşabilirsiniz.

Bir başarı hikayesinden bahsetmek gerekirse Fırat çelik evini satarak kaz yetiştiriciliği işine başlamış 240 hayvan ile girdiği  yıllık 3-4 bin civarı hayvan yetiştirmeyi hedeflemektedir. haber 7 den alıntı yaparak işlediğimiz haber şöyledir;

Muş’ta yaşayan evli 2 çocuk babası Fırat Çelik, evini satarak kurduğu kaz çiftliğinde Tekirdağ’dan getirdiği 240 kazı yetiştirip yumurtalarını aldıktan sonra kuluçka makinelerinde civciv elde ederek yetiştiriciliğe başladı.

kaz yetiştiriciliği maliyeti

Sanıldığı kadar maliyetli bir kurulumu yoktur. Yetişkin bir kaz 1-1,5m2 alanda bakıldığı düşünülürse 1000 hayvanlık bir çiftlik 2-3 dönüm arası ortalama bir m2 alanlı araziye kurulabilir. Bunun için çiftliğe 30-40 Bin liralık barınma alanı ve 30 Bin liralık çoban barınma alanı kurulması yeterli olacaktır. Kendi kazlarınızı sıfırdan, yaptırttığınız civciv üretim makinesi ile çıkartırsanız kurulum maliyeti de oldukça az olacaktır. Bu iş için 100-150 Bin sermaye ile bir çiftlik kurarak üretim yapmak çok idealdir.

Kazların barınma alanlarının hesaplanması gerekirse;

  • 1-2 haftlakı civciv 10/1m2
  • 3-4 haftalık civciv 5/1m2
  • 5-8 haftalık civciv 2/1m2
  • Yetişkin Kaz 1 -15m2

Kaz çiftliği kurmak için devlet desteği

kaz çiftliği kurmak

Kaz yetiştiricliiği yapmak isteyenler hibe ve destek almak isterse KOSGEB Gibi kurumlara başvuruda bulunmadan direk Tarım ve orman bakanlığı ile iletişim halinde olması gerekmektedir. Kosgeb Tarım ile ilgili işlere destek vermez! Ardahan ve Kars illerinde 1000 hayvanlık kaz çiftliği kuran çiftçiler %75’e kadar destek ile 450 Kredi kullanabilir. TKDK Kaz Çiftliği hibe desteğiyle, genç çiftçi hibe desteği vermektedir.
Yüz kızartıcı suçtan ceza almış, SGK Prim borcu olanlar, Başka bir hibe ve destek kuruluşundan destek alanlar, işletmesini pasife almış olanlar ve İflas etmiş olanlar bu desteklerden yararlanamaz.

Unutmayın kaz hastalık ve çevre düzenine uyum açısından; hindi ve tavuğa göre çok daha dayanıklı bir hayvandır. Kaz yetişme ve çiftlik kurma ile alakalı konu altından yorum yapabilirsiniz. Aşağıdaki yorum kısmından bize yorum yapabilirsiniz, yorumlarınız bizim için değerlidir.