Goji beryy (Kurt üzümü) yetiştiriciliği

tarafından
1421
Goji beryy (Kurt üzümü) yetiştiriciliği

Halk arasında Kurt üzümü de denilen bu meyve ülkemizde pek bilinmeyen faydalı ve yetiştirme açısından ülkemizde kolayca yetiştirilebilecek mucizevi bir meyvedir. Goji berrry yetiştiriciliği yapmayı herkese öneriyoruz, Mutluluk meyvesi olarak da bilinen kurt üzümü meyvesi faydaları saymakla bitmez! ilkemizde fazla yapılmayan bu iş, meyvenin faydası insanların tercih sebebi olacaktır.

standart kırmızı ve siyah goji berry yetiştiriciliği olarak’da yapılan zayıflatma etkisinin de öğrenilmesi ile oldukça popüler olan bu meyve, gün geçtikte daha fazla bilinecek ve yetiştiriciliğini yapan kişi sayısı artacaktır.

Goji berry yetiştiriciliği karlı mı?

Dünyaya Çin’den dağıtılan goji beryy, güçlü çalı normlu bir bitkidir. Yaklaşık 2,5-3 mt boylara ulaşabilir. Kök sistemi toprağa yerleştikten sonra Bakıma ihtiyaç duymadan zor şartlarda rahatlıkla yaşar. Yüksek verim almak isteyen kişiler Güneşi bol alan yerlerde yetiştirebilir. Ülkemiz iklimi kurt üzümü yetiştiriciliği için gayet uygundur. Avrupa ve Rusya pazarına ülkemizden rahatlıkla satış yapılabilir. Ortalama 1 dönüm tarlaya 250 fidan ekildiği ön görümüne göre fidan maliyeti 15-18Tl aralığındadır. 1

Dönüm goji beri üretim sahası 5-6 bin Lira arasında mal olmaktadır ki ceviz ve diğer ağaçlara göre çok daha uygun bir maliyeti söz konusudur. 1 dönüm goji beryy  tarlasından ülkemizde 65-130KG Kuru meyve, 400-500KG yaş meyve üretimi mümkündür. Yaş meyve satışı kar açısından daha iyi olacaktır. Goji beryy meyvesi perakende olarak kuru satışı 50-120TL aralığında satılmaktadır.

Goji berry nereye satabilirim?

Üzülerek söylüyoruz ki Türk çiftçisi Tembel ve ürünlerini pazarlamayı bilmiyor. Aracıların ticari baskıları altında ezilen çiftçiler ürünleri üretirken harcadıkları enerjinin çok küçük bir kısmını satmaya harcasalar çok daha fazla kar elde edebilir.

Ürettikleri ürünleri goji berry olmak zorunda değil, Tüm Türkiye’ye Kargolar ile anlaşarak internet aracılığı ile pazarlayabilir ve toptan fiyata sattığı ürünlerden çok daha karlı bir satış gerçekleştirir. Ayrıca biraz daha uygun fiyatlı satarak daha fazla insanın uygun fiyatlı olarak ürün almasını sağlayabilir. Goji berry nereye satabilirim sorusunun cevabını internet üzerinden satış yapmayı deneyerek bulabilirler. Çabuk bozulmadığı için stoklama konusun da da sorun yaşamayacaklardır. Ayrıca toptancılara toplu olarak da hasat yapar yapmaz satabilirler.

Kurt üzümü yetiştiricisinden Üretim safahatı ve Satış aşamalarının anlatım videosu

goji berry  faydaları

Sitemiz normalde bir meyvenin faydalarının yazıldığı bir konsepte sahip değil fakat, araştırdıkça çok fazla faydasının olduğunu öğrendiğimiz goji berry meyvesinin bilinen genel faydalarını yazmak istedik. Bu kadar çok faydası olan bir meyve insanlar tarafından bilindikçe pazarı artacağından hiç şüpheniz olmasın.

  • Yaşlanmayı Yavaşlatıyor.
  • Depresyon tedavilerinde kullanılıyor.
  • Müthiş bir C vitamini deposudur.
  • Zayıflamaya faydası olur, yağ yakımını hızlandırır.
  • Doğum yapmak isteyen bayanlara fayda sağlar.
  • insülin direncine çok iyi gelir. Şekeri düzene sokar.
  • Görme duyusuna iyi gelir.
  • Enerji veren bir meyvedir.

Unutmayın, tarım işi ile uğraşmak isteyenlere ülkemizde hibe ve ziraat bankası destek kredileri verilmektedir.