Emekli olduktan sonra Yapılacak 16 iş fikri

tarafından
5980
Emekli olduktan sonra Yapılacak 16 iş fikri

Emekli olduktan sonra Ek gelir ve zaman değerlendirmek için çalışma hayatına alışmış kişiler hep şu soruyu sormaktadır. Emekli olduktan sonra ne iş yapabilirim, Emekliye iş imkanı nelerdir? Bazı emekliler yıllarca hayalini kurduğu kendi dükkanını açma fikrinin hayata geçirmek için uğraşırken, Bazı emekliler riskleri göze alamayıp, Kendilerini yormayan emeklilikte yapılacak işleri tercih etmektedir.

Emeklilikle yapılacak işler ve Emekli olduktan sonra nasıl ek gelir elde edebileceğinizi zamanınızı değerlendirebileceğiniz iş seçeneklerini bulacağınız yazımıza hoş geldiniz. Sunacağımız emeklilikle yapılacak iş fikirleri içinde sermaye gerektiren işler olduğu gibi az sermayeler ile yapılacak işler olacaktır.

Emekliye iş mi olur yan gel yat diyen olabilir; Çalışanlar her zaman emeklilik hayali içinde olurlar fakat yıllarca belli bir rutinde çalışan kişiler emeklilik hayatına alışması zor olabilir. Özellikle yoğun bir iş hayatından çıkacak olan veya çıkmış olan kişilerin boş kalma korkuları bulunmaktadır. Bugün siz değerli okurlarımız için Emeklilikte yapılacak işler hakkında birkaç ipucu vererek sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Hayatının büyük bir bölümünü çalışarak geçirmiş kişiler, Emekli olduktan sonra kendilerini evlerine kapamak istemezler. Belki ilk aylar zevkli gelecek şekilde evlerinde akrabalarını ziyaret ederek zaman geçirirler fakat bir süre sonra rutinlik ve pek bir şey yapmamazlık çalışma hayatına alışmış kişiler için çok zor hale gelebiliyor.

Emeklilikte yapılacak iş fikirleri

Emekli olan kişilerin öncelikle neden çalışma ihtiyacı duyduğuna karar vermesi gerekir. Emekli maaşı yetmediği için mi yoksa evde boş boş duracağıma çalışan demir ışıldar hesabı yaparak kendini oyalayacak işler mi yapayım karar vermeli. Çünkü Bu durum işe bağlanma ve yatırım yapılacak ise ona göre yatırım yapılmalı.. Veya bir işletmeye fazladan söz vererek kişileri zor durumda bırakmak hiç kimse istemez.

Kendi işinizi kurun

Aslında birçok emeklinin hayalidir kendi işini kurmak. Bu yüzden sizde emeklilik süresi boyunca elde etmiş olduğunuz bilgi ve birikimlerinizi riske atmadan kendi işinizin patronu olmaya çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken konuların başında risk faktörünün en az olduğu alanları tercih etmenizi sizlere öneriyoruz. Çünkü zaten hayatınızın büyük bir bölümünü büyük bir iş stresi altında geçirmişsinizdir. Bu yüzden sizleri daha az yoracak, aynı zamanda sizleri mutlu edecek olan işleri tercih ederek emeklilik hayatınızı biraz daha sakin kafayla geçirme fırsatını yakalamış olursunuz. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz işinizin patronu olabilirsiniz.

Geçmişte yaptığı işleri yapmalarını öneriyoruz

Emekliye iş imkanı geçmişte yaptığı, tecrübeli olduğu iş olabilir. İnsanlar Hayatları boyunca emekli olup, yan gelip yatacağım derler fakat iş emekli olup da bir kaç ay başı boş dolaştıktan sonra tekrar eski işlerine geri dönmek isterler. Erkekler eşleri ile tatlı tartışmalara başlar ve giderek bu tartışmalar şiddetini artırabilir. Emeklilik bazen çok sıkıcı olabilir.

Özellikle ülkemizde mesleğinin zirvesinde, harika işler yapabilecek olan kişiler. 50-55 gibi çok genç yaşlarda emekli olabiliyorlar. Bu kişilere eğer işlerinden kusma derecesinde bunalma durumuna gelmemiş iseler geçmişte yaptıkları işleri yapmalarını öneriyoruz. Çünkü insanın bildiği işi yapması çok daha kolay olacaktır.

Emeklilikte yapılacak iş fikirlerine yüzlerce binlerce örnek verilebilir. Fakat emekliler için tercih edeceğimiz işler, istedikleri zaman bırakacakları, istedikleri zaman çalışmaya devam edecekleri seyyar satıcılık gibi meslekler olacak. Bu meslekleri kötülemeyin Yüz binlerce kişi bu meslekler sayesinde ailelerinin geçimlerini sağlıyor.

Bilir kişi olarak çalışılabilir

Türkiye’de Bürokrasinin en tıkalı olduğu yerlerden biri de yargı işleri oluyor. Mesleklerinde belli tecrübelere gelmiş kişiler mahkemelerde bilir kişi görevi alarak görüş bildirmektedir. Yıllarca mesleğinde uzmanlaşmış kişiler yani emeklilerimiz bilir kişi hizmeti vererek zevkli sayılabilecek bir işi yapabilirler. Bilir kişi olmak ile alakalı sitemizde yazı mevcuttur. Hangi şartları yerine getirenler bilir kişi olabilir, ve nereye başvuru yapacağı hakkında detaylı bir yazımız mevcuttur. ilgili yazıya gitmek için bilir kişi nasıl olunur isimli linke tıklayınız.

Emekliler Seyyar satıcılık yapabilir

Fazla sermayesi olmayan ve zamanını değerlendirirken para kazanmak isteyenlerin tercih edebileceği bir iştir. Avantaj olarak kendinizi iyi hissettiğiniz zaman yapıp istediğiniz zaman bırakabileceğiniz. Hatta mevsimlik anlık tercihlere göre istediğiniz gibi çalışabileceğiniz bir iş seçeneğidir. Yapıp yapmamakta insanlara karşı sorumluluğunuzun olmayacağı rahat ve çoğu zaman iyi gelirler elde edilebilecek bir iş seçeneğidir. Sitemiz içinde arama yaparak seyyar satıcılık yapmak ile alakalı çokça makale okuyabilirsiniz.

Hayalini kurduğu küçük Gıda satışlarını yapabilir

özellikle hanımların tercih ettiği ve işini severek yapanların çokça başarılı olduğu bir iş seçeneğidir. Emekli olduktan sonra evde kös kös oturmak yerine örneğin mantı evi açarak lezzetli hizmetler sunabilirsiniz. Yada küçük bir köfte evi açarak zamanını değerlendirip para kazanabilirsiniz.

Geçmişte Yaptığı Meslek ile alakalı eğitim ve Danışmanlık verebilir

En iyi iş bildiğiniz iştir, Yaptığınız meslek ne olursa olsun. Sizin bıraktığınız boşlukları doldurmak isteyen yeni nesil olacaktır. Yıllarınızı bu işe adayıp da aldığınız bilgi birikimi ve tecrübeyi neden bu işe başlayacak kişilere sunmayın ki? Yaptığınız danışmanlık ile yeni nesil çalışanların sizin gibi yüksek tecrübeli kişilere belki de sizin fark edemediğiniz çokça şey katabilir. Özellikle kurumsal ve büyük firmalar personel eğitimlerine çok büyük önem vermektedir. Farklı firmalara eğitimler vererek rutin dışına çıkmış olur ve her yeni günde farklı insanlar ile tanışmış da olabilirsiniz.

emeklilikle ek iş emlak ofisi açmak

emekli emlak ofisi açmak

Emekliler için Emlak ofisi açmak iyi fikirdir

Gayrimenkul sektörü emekliye iş imkanı sunabilecek bir sektördür. Sitemizde geçmişte bir kaç konuda emlak ofisi açma hususunda bilgilendirmeler yapmıştık, konunun detaylarına inmek istiyorsanız site arama bölümünü kullanarak detaylı bilgiler alabilirsiniz. Emlak ofisi emekli olan kişilere özellikle açmalarını önermemizin en büyük sebebi bu sektörde fiziki olarak olgunluk ve duruş çok önemli, insanlara güven vermek hususunda çok başarılı olan orta yaş kesim bu işte çok büyük gelir elde edebilmektedirler. Emekli olduktan sonra bu işe öylesine girişip de çok başarılı olan yüzlerce örnek mevcuttur.

Bayilik Alarak emekliler önerimizdir

Geçmişte yaptığınız iş veya Hayalini kurduğunuz bir işi yapmak istiyorsanız fakat nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız. Meslek öğrenmek ve işin yürütmek için gerekli tecrübeniz yoksa mevcutta hizmet veren firmaların bayilikleri alınabilir. Böylelikle para kazanma yanında hayalini kurduğu işleri yapabilirler.

Apart işletmeciliği veya Apart alıp kiraya verebilirler

Özellikle üniversiteye yakın bölgelerde küçük apart işletmeleri açmak çok karlı olabiliyor. Bütün bir bina kiralayarak veya satın alarak apart işine girilebilir. Daha az sermaye ile apart daire satın alımı da yapılabilir tamamen sermayeniz ve işe harcanacak zaman ile alakalı olan apart işi normal daire kiralama işine göre çok daha karlı bir iş olacaktır. Normal daireler piyasada 250-280 kira kat sayısına kadar geri dönüşümü varken, apart daireler 100-120 kira kat sayısı ile geri dönüşüm yapmaktadır. Ticari olarak düşünüldüğünde aktif ticaret yapanlar kira geliri için gayrimenkul satın almazlar fakat Emeklilik için harika bir ek gelir ve uğraş olabilir size..

Satış ortaklığı sistemi Emekliler için uygun

Ülkemizde son yıllarda yavaş yavaş bilinen ve insanların yapmaya başladığı satış ortaklığı sistemi, emekliler için güzel bir iş seçeneği olabilir. sermaye koymadan biraz emek  harcayarak yapılabilen satış ortaklığı sisteminde işi başarılı bir şekilde yürütürseniz belki de tahmin bile edemeyeceğiniz gelirler elde edebilirsiniz.

Danışmanlık yapın

Daha önce çalıştığınız sektör ile alakalı olarak elde etmiş olduğunuz bilgi ve deneyimlerinizi genç nesillere ulaştırmak için bir danışmanlık firması kurun. Özellikle iş hayatında en önemli olan unsurun bilgi ve deneyimden geçtiğini düşündüğümüz zaman bu tarz danışmanlık firmalarına olan talep her geçen gün artmaktadır. Sizlerde ömrünüzün büyük bir kısmını adamış olduğunuz mesleğiniz ile ilgili bir danışmanlık şirketi açarak bunu genç nesillere aktarma şansını yakalamış olursunuz.

Online işler ile uğraşın

Aslında günümüzde para kazanmanın en çok tercih ediliği yöntemlerin başında gelen Online işlemler emekli olduğunuz zamanda sizler için önemli bir uğraş olacaktır. Emekli olanların evde oturarak vakit geçirmek için uğraşacağı işler arasında bana kalırsa ilk sırada online işler gelmektedir. Çünkü emekli olan bireylerin kendi başlarına vakit geçirmesine ve bedenen yorulmadan meşgul olmasına imkan veren bu yöntem sayesinde emekliliğin tadını çıkartma fırsatını yakından bulmuş olacaksınız.  Bu işi bir diğer önemli püf noktalarından bir tanesi de istediğiniz zaman istediğiniz ortamda çalışma fırsatını bulmuş olacak olmanızdır. İnternet bağlantısı ve dizüstü bilgisayarınızı yanınızda gezdirerek dilediğiniz ortamda çalışma fırsatını yakalamış olacaksınız.

Blog yazarı olmak

Aslında Online işler arasında gösterilmesi gereken bu işi ayrı bir başlık altında ele almak istedim. Çünkü yazarlık konusun çok farklı bilgi ve birikim gerektirmesi bu alanda belli başlı kişilerin iş yapma fırsatına olanak tanımaktadır. Bu yüzden sizlerde daha önce hayatınızda elde etmiş olduğunuz deneyimlerinizi kişisel bloglara yazarak emeklilikte kendinize yeni bir iş çıkartma fırsatını yakalamış olursunuz.

Aynı zamanda ürettiğiniz ürünler hakkında da buradan yazılar yazarak iş yapma fırsatını bulabilirsiniz. Son yıllarda internet teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak oldukça popüler hale gelen bu işi yaparak gerçekten eğlenceli bir emeklilik hayatı sürebilirsiniz.

Devlet desteklerinden faydalanın

Devletin emekli olan kişilere yönelik sunduğu birçok girişimcilik kursu bulunmaktadır. Emekliler için iş imkanı konusunda bir çok faaliyeti bulunan devletimiz Özellikle de yaşı ilerlemiş olanların meşgul olacakları boyutlarda bulunan kurslara ve eğitimlere katılarak emeklilik dönemlerinizde verimli bir süreç geçirme fırsatını yakalamış olursunuz. Burada yaşamakta olduğunuz illerin veya ilçelerin belediyeleri tarafından açılan kurslara katılarak ömrünüzün geri kalanında isterseniz kendinizi geliştirme fırsatını bulabilir , isterseniz de para kazanma şansını yakalamış olabilirsiniz.

Orijinal fikirler üretmek

Emekli oldunuz ve artık kendiniz ile baş başa kalma vaktiniz gelmiş demektir. Özellikle düşünmeye fırsatınızın olduğu şu dönem içerisinde orijinal fikirler üreterek iş alanında veya farklı alanlarda hizmetlerinize devam edebilirsiniz. Burada özellikle iyi bir araştırma yapmanız ve eksik olanları ortaya çıkartmanız sizlere emeklilik dönemleri içerisinde oldukça eğlenceli anlar geçirme fırsatını sunacaktır.

Aklınıza yatan fikirleri dilerseniz hayata geçirebilir ve ürettiğiniz projeleri girişimcilere satarak da para kazanabilirsiniz.

Konuşmacı olun

Sektör olarak daha önce hangi alanda uzmanlaşmış iseniz bu alanda aranan bir konuşmacı olma fırsatını bulabilirsiniz. İnsanlar ile iyi ilişkiler içerisinde bulunan bir kişilik olmanız sizlerin sözünün dinlemesine de imkan sağlamaktadır. Bu yüzden iyi bir konuşmacı olarak seminerlere katılabilir ve burada kişilerin gelişimlerine katkı sunabilirsiniz. Daha önce çalıştığınız sektör içerisinde elde etmiş olduğunuz bilgi ve birikimlerinizi aktarmak için çalıştığınız firmalar ile iyi ilişkiler içerisinde olmanız gerekmektedir. Firma çalışanlarının veya diğer bireylerin sizlerden öğreneceği deneyim ve tecrübeler bulunmaktadır.

emekliler için iş imkanlarından bahseden makalemizin sonuna geldik. Yukarıda yazdığımız işlere yüzlerce örnek vererek emekli olmuş çalışmak isteyen kişilerin Emekli olduktan sonra ne iş yapabilirim? soruları yanıtlanabilir. Konu altından yorum atarak emekli olduktan sonra kendinizin yaptığı işleri anlatabilir veya yapmak istediğiniz işler ile alakalı bize ve okuyucularımıza sorular sorabilirsiniz. Unutmayın Yorumlarınız bizim için değerlidir.