Bankalar neden kredi kartı vermiyor?

tarafından
1149
Bankalar neden kredi kartı vermiyor?

Bankaların müşteri kazanmada ki en hızlı kullandığı yöntem; kredi kartı vermektir. Hatta bir çok banka hediye para puanlar, ücretsiz uçak mili, fazladan taksitlendirme ve kullanma sözüne karşılık nakit para verdiği bile olmuştur. Bankalar bu kadar yoğun kart kullanımını teşvik ederken bazen müşterisi olmak isteyeni geri çevirip kredi kartı vermeyebilir.

Yıllardır edindiğimiz bankacılık tecrübesine dayanarak bu soruna el atıp, kredi kartı alamıyorum diyenler için kredi kartı alamama sebeplerini araştırıp derledik.

En önemli sebep Sıfır skor

Banka tabi ki yeni müşteri elde etmek ister fakat, müşteri seçerken vermiş olduğu para ve teminatın karşılığını da almak ister. Hiç kimse bile bile kayıp edeceği parayı birine vermek istemez. Bankalar ise hiç istemez! Bir kişiye kredi veya kredi kartı verirken kişinin harcadığı parayı karşılayabilecek durumu olup olmadığını inceler. Bunu incelerken de ilk baktığı yer kendi şubeleri ve diğer bankalar ile olan ödeme ahlakıdır.

Ödeme ahlakı iyi olmayıp düzensiz ödeyen kişiden bile daha fazla hiç bir banka ile çalışmamış kişi daha riskli gözle bakılmaktadır. Kişi her ne kadar gelir seviyesi iyi olsa veya ödeme ahlakına sahip olan bir kişi olsa da banka ilk baktığı şey kişinin kredi puanıdır. Kredi puanı hiç olmayan veya kredi puanı hakkında bilgi edinmek isteyen olursa; çok şeffaf herkesin anlayacağı dilden kredi notu hakkında bilinmesi gerekenler isimli yazımızı okumanızı öneririz.

Düzensiz yapılan ödemeler

Kredi kartı ve diğer banka ürünlerini düzenli olarak geri ödemesini yapmayan kişilerin kredi puanları düşer. Bankalar bu tarz kişileri yeni ürün verirken düşünmek isterler. Bazen de kredi kartı başvurularını red edebilirler.

Kredi kartı limiti yetersizliği

Devlet kredi kartı kullanımındaki olumsuz sonuçları azaltmak için kişilerin kredi kartı kullanım limitlerini sınırlamıştır. Buna göre kişiler resmi gelirlerinin belirli katı kadar kredi kartı limiti alabilmektedir. Kişinin kredi puanı çok yüksek bile olmuş olsa kredi kartı genel devletin izin verdiklerinin altında ise bankalar kredi kartı veremezler.

kredi kartı limit yetersizliği sebebi ile kredi kartı alamıyorsanız ve özelliği farklı bir kredi kartı almak istiyorsanız, bir başka bankadaki kredi kartını kapatarak veya limit düşürerek farklı bir bankanın size yasal olarak kredi kartı vermesini sağlayabilirsiniz.

Diğer sebepler

  • Yaş sınırı içinde aşağıda veya yukarıda olunması
  • Bankanın kredi kartı müşteri politikaları
  • Bankanın müşteriye güvenememesi
  • Kısıtlı müşteri olunması vs.

Kredi kartı almak istiyor ve hala bir kredi kartına sahip değilseniz. En kolay kredi kartı alma yöntemleri isimli yazımızı mutlaka okumanızı öneririm.