Çorbacı Açarak para kazanın

tarafından
1750
Çorbacı Açarak para kazanın

Türkiye’nin en eski firmaları araştırıldığında göreceksiniz ki en eski firmalar gıda sektörü üzerine iş yapan firmalardır. Gıda firmalarının uzun süre ayakta duruyor olmasının en büyük sebebi herkesin tahmin edeceği üzere insanlar Yemeden içmeden yapamaz. Karlı iş fikirleri içinde sizlere önereceğimiz gıda işleri içinde Çorbacı açmak hiç aklınıza gelmiş miydi?  Bu yazımızda Çorbacı dükkanı açmak ve Dükkan için ne kadar sermaye gerekli, çorbacı dükkanı kar marjlarını inceleyeceğiz.

Çorbacı Açılış maliyeti ve Kar marjı

iş yapan bir çorbacı olmak istiyorsanız dükkan yeri çok önemli. Bu anlamda dükkan kirasından korkup ara sokakta bir yere çekilirseniz cironuz cadde üzeri bir yere göre çok daha az olacaktır. Dükkan yeri işlek bir yer olmalı ve insanların sizi her an görebileceği köşe dükkan olmasına özen gösterin.

Açacağınız şehir ve konsept şeklinize göre maliyet artar fakat şöyle söyleyebiliriz. 30 bin lira ile 250 bin arasında bir sermaye ile kurulum gideriniz olur. Çok iyi aşçı ve yamaklar ile çalışıyor olmanız gerekiyor. Eğer aşçılık konusunda bir tecrübeniz varsa bu alanda uzmanlaşıp işletmeyi açmanızda yarar var çünkü iyi bir aşçı 2500- 4000Tl civarı net maaşlar ile çalışıyor.  Masraflar sizin vereceğiniz hizmete ve dükkan konumuna göre değişeceğinden. bir Kazan çorbanın maliyeti en fazla 80-100Tl’e mal olmaktadır. 8 çeşit yapıldığını düşündüğünde 10 kazan çorba 800-1000TL arasında maliyet olur. Her kazan ortalama 150 tabak yapar ki işletmeniz eğer günlük 1500 Tabak çorba satabilecek duruma geldiğinde para sayma makinesini dükkana koymaya hazırlanın 🙂 satışa göre kazanın içindeki çorba miktarını ve kar marjını aşağı yukarı gördünüz. Bugün Türkiye’nin en ucuz çorbasını satıyorum diyen kişi 4TL ile satıyor. Çorba işinin ne kadar karlı olduğunu az çok tahmin ettiniz. size tavsiyemiz ekmek hususunda Müşterilere fırınlara kendinize özel yaptırdığınız ekmekler verirseniz daha uygun ve daha farklı olacağından müşteriler sizi tercih edecektir.

Çorba dükkanı Çeşit bolluğu önemli

Çorba Dükkanlarında Bir alanda uzmanlık kazanıp sadece bir iki çeşit müşteriye hitap edilebileceği gibi; Çok fazla çeşit ile de müşteriye hizmet verilebilir. Bir kaç çeşit yaparak müşterilere hizmet veririm diyorsanız, İşkembe ve Kelle paça çorbası yaparak müşterilere hitap edebilirsiniz.  Fakat bizim tavsiyemiz çorbacı açmak isteyenler için 7-8 çeşit çorba yaparak müşterilere sunmak bu müşterilerin sizi daha sıklıkla ziyaret etmelerini ve müşteriler sizi tanıdıkça zamanla daha çok müşterinin gelmesini sağlayacaktır.

Çorbacılara gelen müşteriler genel olarak fiyata bakmayan lezzet arayan müşteriler olduğu gibi daha çok açlığını bastırıp gitmek isteyen müşteriler de olabilir. O yüzden her kesime hitap ederek ciroyu arttırmak en iyisi olacaktır.

24 saat Açık kalmak kar marjını artırır, Eğer bu işe ciddi yatırımlar yaptıysanız. Vardiyalı olarak çalışmak gibi maliyetlerinizi kurtaracaksa bu konuyu iyi hesaplayın. işlek caddelerde 24 saat çalışarak veya gece 03 gibi geç saatlere kadar çorba dükkanlarında hizmet vermek cironuzu büyük ölçüde artıracaktır. Gece midenizi bastırmak için hiç çorbacıya gitmediniz mi? sizin işlemeniz de aynı şekilde işleyecektir.

Kosgeb Çorba Dükkanı için Destek verir

Kosgeb lokanta ve gıda ürünleri satan firmalara destek sağlamaktadır. Girişimcilik sertifikanızı aldıktan sonra, şirketi kurup dükkanı açmış olsanız bile hibe ve sıfır faizli kredileri desteklediği kadar kredi alabilirsiniz. Çorbacı açarak kosgeb’den faydalanmak istiyorsanız iyi bir iş planı hazırlayarak kosgebe başvurabilirsiniz. Kosgeb destek ve hibeleri ile alakalı bilgi almak istiyorsanız site içi arama yaparak bilgi alabilirsiniz.