Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

tarafından
1179
Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Asıl adı Agaricus bisporus olarak kayıtlı bir mantar çeşididir. Bu mantar çeşidine halk arasında şapkalı mantar adı da verilir. Toprağın üzerinde kalan kısım sap ve şapka bölümüdür, toprağın altında kalan kısım ise kök görevini gören miseller bölümüdür. Miseller sayesinde toprakta bulunan besin ve suyu emer. Büyüyen ve meyve verme aşamasına gelen mantar olgunlaştıkça şapka kısmı açılmaya başlar. Eşeyli veya eşeysiz sporlar üreyerek üreme gerçekleşir.

Kültür Mantarı Nasıl Bir Ortamda Yetişir?

Kültür mantarı, sonbahar mevsiminde daha çok olmak üzere kiler, bodrum, ahır gibi nemli, karanlık, dar ve iyi izolasyon yapılmış, havalandırmalı yerlerde yetiştirilebilir. Kültür mantarı yetiştirebilmek için hava sıcaklığı 13 – 21 derece aralığında olmalıdır, bağıl nem oranı %80 – %95 aralığında olmalıdır. Bodrumda bir köşede polietilen bölme aparatı ile ayrılan bir bölümde yetiştirilebilir. Bu ortamda nem oranını korumak mümkündür, mantar yetiştirilecek kapların üstüne plastik bir örtü örtmek de bir başka yöntem olabilir.

Kültür Mantarı Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mantar yetiştirilen kaplar güneş ışığını doğrudan almamalıdır, kötü koku oluşumunu önlemek için havalandırma sistemi iyi olmalıdır. Isıyı bir ayarda tutmak için ısıtma araçlarından faydalanmak gereklidir.

Kültür Mantarı Yetiştirmek Kârlı Bir İş Midir?

Mantar, sevilen ve büyük bir kitle tarafından tüketilen bir yiyecek olduğu için pazarı geniş bir yiyecektir. Yetiştirilme esnasında çok fazla bir maliyeti olmadığı için yetiştiricilerine kazanç sağlayan bir iş dalıdır.