Konut kredisini başka bankaya taşıma

tarafından
1357
Konut kredisini başka bankaya taşıma

Konut kredileri zaman içinde faiz oranları düşmesi gibi sebepler ile daha avantajlı hale gelebilir ve konut kredisini taşıma ihtiyacı doğabilir. Yapılandırma mantığından farklı tarafı mevcut banka ile konut kredisi ilişiği tamamen kesilerek yeni bir bankaya transfer edilir.

Konut kredisi taşıma işlemi bir çok kişinin gözüne büyük bir iş gibi gelse de, işin akışını bildikten sonra hiç zorlanılmadan yapılacak bir işlemdir. Toplamda bir kaç gününüzü ayırarak belki de aylık ödemenin ciddi bir kısmından kurtulabilir veya ödeme süresinden bir kaç ay kurtulabilirsiniz.

Konut kredisi taşırken uygun anı kollayın!

Konut Kredisi taşıma işlemini faiz oranlarının iyice Düştüğü zaman tavsiye ediyoruz;

Kredi taşıma işlemini özellikle yapılandırma değil de neden taşıma olarak aktarmak istiyoruz onu açıklayalım. Yapılandırma işlemini eskiden bankalar çok kolaylıkla yaptırıyordu, son zamanlarda ki faiz oranı oynaklığı sebebi ile bankalar kısacası işin uyanıklığına kaçarak liste fiyatı yaparken GSM şirketlerinden öğrendiği taktik ile yeni müşteriye ayrı faiz oranı, eski müşteriye ayrı faiz oranı ile hesaplama yapıyor.

Yani mevcutta yeni bir konut kredisi alışverişi yapacak kişiye çok cazip oranlar sunan bankalar, eski müşterilerine avantajlı fiyatlara çevirmek istemiyor. Yasal bir hak olsa da devlet bankaları da kampanya diye tabir ederek işi resmi bir kılıfa uyduruyor. Geçmişte böyle bir sorun yoktu, tüm bankalar rahatlıkla yapılandırma yaptırıyordu. Burada tüketiciyi bankaların birbirleri içinde yapmaya çalıştıkları rekabet kurtarıyor.

Avantajlı konut kredisi oranlarından yararlanmak için sizin kredi kullandığınız orandan daha uygun şartlarda konut kredisi sunan bankaları takip ediyoruz, Yeteri kadar avantaj gördükten sonra konut kredisi transfer işlemini başlatın. Eğer ciddi bir ekonomik avantaj sağlamıyor ve bankanızdan memnun iseniz en uygun anı kollayarak girmenizi öneririz. Açıkçası attığınız taş ürküttüğünüz kediye değsin. Konut kredisi taşıma işlemini ve muhtemel masrafların neler olacağını kısaca anlatmaya çalışalım.

Konut kredisi Taşıma aşamaları

Konut kredisi taşımak için mantıklı bir faiz oranı yakalamak bu işin en önemli şartı. Bir kaç puanlık düşük alımlar size hiç bir kar sağlamaz, çünkü konut kredisi taşıması yapılırken bir takım masraflarınız olacak. Bir bankadaki konut kredisi işleminiz tamamen kapanıp, yeni ipotek ve kredi açılış hizmeti yapılacak. Bu işlemlerin de kredi boyutuna göre taşıma masrafı olacak. Öyle bir oran yakalanmalı ki maksimum kar elde edilmeli bu sebeple pusudaki çita gibi en doğru zamanı yakalamak gerekiyor.

Benim şahsi analizime göre minimum 0.15 puan daha aşağı kredi oranı bulunsun ki yaptığımız işleme değsin. Tabi daha güzel düşük oranlar bulunursa yemede yanında yat. Önümüzdeki bir kaç yıl 0,80-0,90 gibi faiz oranlarını beklemediğim için böyle büyük indirimler beklemiyorum şimdiden söyleyeyim. ( Yazım yazım yılı mart 2019)

Örnek; Küçük bir hesaplama ile 100 bin kullanılmış konut kredisi taşıma işleminden ne kadar kazanılıyor hesaplayalım. 1,50 puan ile alınmış konut kredisinin 1.20 puana düşmüş bir başka bankaya transfer edildiğini farz ederek hesaplamamızı yapacağız. Krediyi taşıma ayı da 15. ay olsun. Bunu kredi hesaplama araçlarını kullanarak rahatlıkla yapabilirsiniz.

100.000 1,50 oran ile kullanılmış bir kredi aylık 1802TL Ödeme ile 15. taksitinde 94.600TL Civarı ana parası kalıyor. Bu krediyi 1,20 faiz oranı ile taşırsak aylık 1680TL Ödeme ile ödemeye düşüyor. Yine ödemelerim 1802 TL kalsın vadeyi düşüreyim diye düşünürseniz. kalan 105 aylık taksidiniz 92 aya düşüyor 13 aylık ödeme avantajına sahip oluyorsunuz. Ne kadar uygun faiz oranı yakalarsanız o kadar kar elde edersiniz. Bu hesaplamayı kredi hesaplama araçlarını kullanarak rahatlıkla sizde yapabilirsiniz. Gelelim kuru fasulyenin diğer faydalarına, konut kredisi taşırken ipotek değişimi ve kapatma cezası gibi bedeller ödersiniz onları hesaplayalım.

Konut kredisi transfer masrafları

Konut kredisi taşırken yapılacak en büyük masraf bankaların yasal hakları olan konut kredisi kapatma cezasıdır. Bu bedel kalan kredi ana borcunun %2’i kadardır. Bildiğiniz gibi konut kredileri devlet tarafından desteklenen uzan vadeli kredilerdir. Bankalar uzun vadeli bilançolarını hazırlarken bu kredileri uzun vadeli kullandıracaklarını düşündükleri şekilde hazırlarlar, erken ödeyen müşterilere devletin de vermiş olduğu hak ile ceza keserler.

Konut kredisi transfer işlemindeki hesaplamayı inceleyiniz.

Yukarıdaki örnek ile gidilecek olursa 94,600 ana para ödemesi kalan bir kredinin yaklaşık 1890TL Kredi kapatma cezası uygulanır. Kalan borç 36 aydan küçük ise bu ceza oranı %1 e düşmektedir. Fakat 120 aylık bir kredinin 80 ayında bir yapılandırma yapmadan geçirdiyseniz artık transfer yapmanız çok mantıklı olmayacaktır çünkü; Bankalar bileşik faiz uygular ve artık kredi masrafları içindeki en büyük kalem olan faizin büyük bir kısmını ödemiş oluyorsunuz. taşıma yapılsa bile bu kredi kullanan kişi için avantajlı olmayacaktır. Tabi tam olarak hesaplamak lazım yinede…

Konut kredisi transfer masrafları

İpotek kaldırma ücreti ortalama 600TL
Eskpertiz ücreti ortalama 600TL

Yani yukarıdaki verdiğimiz örnekteki bedelle bir krediyi taşırken 1890tl kapama cezası+600 ekpertiz ücreti + ipotek kaldırma ücreti ( avukatlık ücreti) ödeyerek yaklaşık 13 taksit ödemesinden kurtulabilir veya aylık taksitten 120TL daha düşük bedel ödeyebilirsiniz.

Kredi taşıma işlemi yapılış aşamaları

konut kredisi taşıma

  • Kredi taşınacak yeni bankaya gidilir, Yeni bir krediye başvurur gibi bankanın istediği evraklar verilir. Genelde gelir belgesi, kimlik, imza sirküsü ve eş muafaknamesi gibi kolay evraklar olacaktır.
  • Daire bedelini belirlemek için sıfırdan daire alıyormuş gibi eksper gelir, daire için değer yazar.
  • Bankalar kendi içinde ipotek fek işlemlerini genelde yaparlar bu konuda konut kredisi taşıması yapacak kişi genelde uğraşmaz.
  • Bankaya kredi kapatma bedeli, ekspertiz ücreti ve diğer ücretlerinin peşin ödemesi yapılır.
  • Banka sizden avukatlık evraklarını alır veya ipotek işlemini başlatır daireye 2. derece ipotek koyar. İpotek koyulurken vekalet vermezseniz tapu dairesine gitmeniz gerekebilir.
  • Yeni krediniz açılır, eski bankanıza kredi kapatma ve ceza tutarı kadar para ödenir, 30-45 gün içinde 1. derece ipotek kalkar ve kredi transferi yaptığınız yeni bankanın 2. derece ipoteği 1. derece olarak hüküm alır. İpotek konusunda daha detaylı bilgiyi https://www.iyifikir.gen.tr/ipotekli-tasinmazlarin-devri-nasil-olmali/ konusunda anlatmıştım, dilerseniz bu prosedürü yazımı okuyarak inceleyebilirsiniz.

YENİ VE DAHA DÜŞÜK ÖDEMELİ KONUT KREDİNİZ HAYIRLI OLSUN.

Konut kredisi taşıma örneklemesinde ki rakamların kuruş ve bir kaç liralık küsuratını yazmadım. Bu konu ile alakalı kafanıza takılan soruları konu altından yorum yaparak çekinmeden sorabilirsiniz.