Konut kredisi yapılandırması Hakkında bilinmesi gerekenler

tarafından
1269
Konut kredisi yapılandırması Hakkında bilinmesi gerekenler

Konut kredileri devlet tarafından desteklenen, faiz oranları yükselse bile ödenen tutarın artmayacağı, bankaların düzenli ödeyen kişilerin kredilerinin geri çağrılmayacağı bir kredi türüdür. Konut kredisinin en güzel avantajı ise faiz oranları düştüğünde konut kredisi yapılandırması yaparak daha az ödeme yapılabilir.

Konut kredisi yapılandırmasını mevcut banka ile yapılabileceği gibi, farklı bir bankaya konut kredisi taşıma işlemi yaparak da yapabilirsiniz. Kredi yapılandırma da ki amaç daha az masraflı aylık kredi ödemesi veya aynı krediyi daha kısa sürede bitirmektir.

Konut kredisi yapılandırması yaparken mevcutta kullandığınız kredi kapatılır, yerine yeni bir kredi açılır. Bu sebeple bankalar yaptıkları bu işlemlerden yasal olan ücretler ve cezalar alırlar. Zaten bankalar bu işlemi yaparak belli zararları gözlerine alırlar. Bu sebeple aldıkları bu masraflar maalesef haklı. Yine yapılandırma sırasında bu masrafları kredi sahibi karşıladığı için, masrafa ve verilen uğraşa değecek kadar kredi puanı düşmüş olması gerekiyor.

İnternet üzerinde yüzlerce kredi yapılandırma avantajını hesaplayan uygulama mevcut, dilerseniz kendiniz de rahatlıkla ettiğiniz karı hesaplayabilirsiniz. Konut kredisi taşıma işlemi isimli içeriğimiz de detaylı bir şekilde anlatılmış örnek hesaplama vardır. Dilerseniz o içeriğe girerek ne kadar avantaj sağlanacağını örnekleme ile gözlemleyebilirsiniz.

Konut kredisi yapılandırma aşamaları

Konut kredisi ile evi alıp, taşındıktan sonra pusuya yatmış bir çita gibi düzenli olarak konut kredisi oranlarını takip ediyoruz. Kredi yapılandırması yaptığımızda güzel bir avantaj sağlayacak kadar düştüğü anda soluğu konut kredisi kullandığımız bankada alıyoruz. Bir çok banka sadece 1 defa yapılandırma hakkı vermektedir o yüzden elimizdeki kurşunu çok iyi kullanıp tek seferde işi bitirmemiz gerekiyor. Zaten konut kredisi yapılandırma ücreti olduğundan canımız her sıkıldığında yapılandırma yapmak bize maddi anlamda zarar verecektir o yüzden en doğru anı bulmalıyız.

Uygun şartlar oluştuğunda zaten mevcuttaki kredimizin olduğu banka ile işleme devam edeceğinizden sizden ekstra evrak talep etmeyecektir, ederse de standart gelir belgesi gibi evraklar olacaktır, zaten geçmişte aldıklarından çok az banka sizden yeniden evrak talep eder. Tabi düzenli olarak konut kredilerini ödemiyor ve banka ile sorun yaşıyorsanız banka konut kredisi yapılandırma işlemini yapmayacaktır burası çok önemli. Mevcut banka yapmıyorsa taşıma yaparak başka bankada daha uygun fiyata yapılandırma yaparım diye düşünüyorsanız şansınızı fazla zorlamayın. Kredileri geciktirerek ödediğiniz için kredi puanı açısından siciliniz çok olmayacaktır, dolayısı ile diğer bankalar da sizi müşteri olarak kabul etmez.

Önemli: Kredi yapılandırması yaparken aylık taksit ödemenizi düşürmek yerine vade olarak kısaltın ki daha fazla avantaj sağlayın. Eğer aylık ödeme gücünüz arttı ise yine vadeye kısaltarak işlem yaparsanız hiç beklemediğiniz harika düşüşler görebilirsiniz.

Konut kredisi yapılandırma masrafları

Mevcutta aynı banka ile yapılandırma yaptığımız için, zaten ipotek işlemleri ile uğraşmaya gerek kalmadan yapılandırma yapabilirsiniz. Böylece ipotek masrafları size kar olarak kalmış olur.

Konut kredisi yapılandırması yaparken ki en büyük masraf kredi erken kapatma cezasıdır. Bankalar konut kredilerini erken kapatan kişilere yasal olarak %2’e kadar kapatma cezası uygulayabilir. Bu tutar hesaplaması yapılırken kalan ana para borcunuz üzerinden hesaplanır.

Zorunlu olmasa da bankalar daireye ekspertiz talebinde bulunabilir. Bu konu banka iç prosedürlerinde yazılı olduğundan bu külfete katlanmak zorunda gibisiniz.

Konut kredisi yapılandırma aşamaları

  • Banka ile anlaşılır istenilen evraklar verilir.
  • Kredi kapatma cezası ve varsa ekspertiz ücreti peşinen ödenir.
  • Yeni kredi sözleşmesi yapılır.

Kredi yapılandırması başka bankaya transfer etmekten daha kolaydır çünkü muhatabınız mevcutta kullandığınız bankadır. Yinede yazdığımız makalede yazmayı unuttuğumuz veya merak ettikleriniz varsa çekinmeden yorum kısmından sorabilirsiniz.