Konut kredisi devri mümkün mü?

tarafından
1322
Konut kredisi devri mümkün mü?

Konut almak isteyen kişilerin başına gelmiştir. Bir ev beğendiniz, evi satın alacağınız kişi kredi kullanmıştır ve şuan ki aylık ödemeleri sizin için gayet uyumludur. Siz bankaya giderseniz çekmek istediğiniz krediyi kullandığınızda çok daha fazla faiz bedeli, dolayısı ile fazla ödemeden kurtulmak için aklınıza şu soru takılır? “başkasının kredi borcunu üstüme alabilir miyim” kredi devri hakkında ki bu soru bankacılara ve bu işten anlayan kişilere sıklıkla sorulabiliyor.

Lafı eveleyip gevelemeden kestirmeden aşağıda yazdığım sebepler ile cevabımızı verelim. Başkasına ait herhangi bir krediyi tüzel kişilik değil ise devir alamazsınız. Kredi devrinin yapılmamasının en büyük sebebi kurumların zarar etmemesi ve yapılan sözleşmelerin kredi alan ile banka arasında yapılıyor olmasıdır.

Neden kredi devri mümkün değil?

En büyük nedeni parasal sebeplerdir, Bankalar belki bu durumdan sürekli kar edecek durumda olsalar bu durumu lehlerine çevirip konut kredisi devrini yapabilirler. Nede olsa zamanında yapmış oldukları anlaşmalar ile kar marjlarını belirlemişler ve bu kredi devir işlemi yapıldığında alacağın ödenmesi garanti altına alınmış olurlar ama bankalar yeni kredi satışı yaparak daha fazla kazanır.

En basiti Türkiye’de ki bir çok kredi bileşik faiz uygulaması ile alınır, kredinin ilk taksitlerinde banalar daha fazla faiz alır, son aylara doğru ana para ödemesi fazlalaşır. Öyle ki 10 yıllık bir kredinin 6. yılında ki bir krediyi devir ederse neredeyse sadece ana para borcu kalmış bir alacağını almış olur ki hiç kimse daha fazla kazanacağı durumda zarar etmek istemez, bankalar da kredi devir taleplerini incelemezler çünkü onlar için karlı başta onlar için karlı değildir.

Kredi kullanacak kişiye satacakları ek hizmetler, sigortalar ve diğer paketler sayesinde para kazanırlar. Devir edecekleri kredide belki böyle bir şeye fazla imkanları yoktur.

Yapılan sözleşmeler banka ve kredi kullanan kişi arasında yapılır, bütün bankaların sözleşmelerinde kredilerin devrinin olmayacağı yazılır. Hiç bir banka başkasına ait bir kredinin devrini yapmaz, ancak bir kişi kendisine ait bir konut kredisini veya farklı bir krediyi başka bir bankaya götürerek devrini yapabilir.

Sadece Tüzel Kişilerin Kredi devri yapılabilir

ister konut kredisi kullanılmış olsun, isterseniz ipotek karşılığı kredi kullanılmış olsun. Bu krediler şahıslar arasında ise devri mümkün değildir. Eğer alıcı ve satıcı kabul eder ve kendi aralarında yasal olmayan bir sözleşme yapar da karşılıklı ipotek ve borcu üstlenerek satış yapmak isterlerse tabi ki ayrı mesele, Bu konuyu ipotekli ve kredile gayrimenkulün satın alınması isimli yazımızda detaylı bir şekilde anlattık bilgi almak isteyen olursa okuyabilir.

Kredi devri olarak sadece tüzel kişilikler yani herkesin bildiği LTD,A.Ş ve sermayesi paylara bölünmüş diğer şirketlerin devri alınırsa kredinin de devri alınır. Fakat şirketin tüm aktif ve pasifleri ile devir alındığı için şirketin tüm vergi borcu diğer şirketlere borcu ve alacağı gibi tüm konular üstlenerek devri alınabilir ki kimse sadece konut veya farklı bir krediyi alacağım diye bir şirketi üzerine devir almak istemez. Çünkü şirketi yürütmek ve şirketin tüm sorumlulukları devri alacak kişiye geçer.

Krediler konusunda bilgi sahibi olmak için;

Krediler konusunda bilgi sahibi olmak isteyen kişilere mutlaka okumalarını istediğimiz bir kaç yazı var. Aşağıdaki yazıları okuyarak kredilerin ve iyi bir banka sicilinin nasıl olacağı konusunda detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

  1. Kredi notu hakkında bilinmesi gerekenler
  2. Gelir belgesiz kredi kullanım rehberi
  3. 240 ay konut kredisi kullanma ( uzun vadeli konut kredisi)

Kredi devri konusundaki sorularınızı aşağıdaki, yorumlar kısmından çekinmeden sorabilirsiniz.