İpotekli taşınmazların Devri nasıl olmalı?

tarafından
1101
İpotekli taşınmazların Devri nasıl olmalı?

Gayrimenkul alımı ile yapmak isteyen kişilerin karşısına sıklıkla çıkan bir konudur ipotekli satış. Gayrimenkul alımı içinde olup, bu işleri le haşır neşir olan kişiler için basit bir iştir. Fakat Alım satım işlerinde çok fazla bulunmayan kişiler için çok sancılı geçebilecek bir dönem haline gelir. Yılların emeği bir anda çöpe gitmemesi için ince eleyip sık dokuyan insanlar bu konularda büyük tereddüt yaşayabilir.

Yıllardır edindiğim bilgileri bu yazıya aktararak tüm sıkıntılarınızı çözüme ulaştıracak Ne alıcıya ne de satıcıya zarar vermeden ipotekli tapu nasıl alınır? anlatmaya çalışacağım.

Konuyu daha iyi kavrayabilmek için öncelikle ipotek nedir? : Bir borcun ödenmesi garanti alınması için, alacaklı tarafından borçlunun rızası ile borç ödendiğinde kaldırılacak, tapu siciline işlenen resmi durumdur. İpotek bir çeşit alacağı teminata alma yöntemidir.

Genellikle bankalar alacaklarını garanti altına almak için ipotek uygular, fakat sadece bankalar değil, bir çok kişi ipotek koyabilir. Taşınmaz alımı yapılırken eğer alınacak gayrimenkulde ipotek varsa satın alacak kişi tereddüt içinde kalabilir. Aslında işin içeriği bilindiğinde hiç de kafa karıştıran bir durum değildir. Arsa alımı ve Dükkan alımı yapanlar genelde bu işe hakim oldukları için en çok soruyu soran kişilere hitap edeceğim fakat tüm taşınmazlar için prosedür aynıdır.


Önemli! öncelikle şunu belirtelim, ipotekli evin satışı da olur ipotekli evin alımı da olur bunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Tapu esnasında tapu görevlisi evin üzerindeki ipotek miktarını söyler, alıcı da kabul ederse tapu devir işlemi gerçekleşmiş olur. Alacağınız gayrimenkul üzerindeki ipotek bedeli de önemli değildir, önemli olan alınacak olan taşınmaza ne kadar para ödeyerek ipoteğin kaldırılacağı dır. Yani bir banka kredi tahsis ederken 10 bin kredi verip tapuda 40 bin ipotek bedeli koyabilir, tapuda 40 bin liralık şerh var diye ödenecek bedel 40 değil bankaya borcun miktarı kadardır. Bu işlem tam tersi de olabilir.

İpotekli tapu devrinde küçükte olsa farklılıklar olmaktadır. Ben bunları taşınmazı alış şekline göre sınıflandırdım ki kafa karışıklığına sebep olmasın. ipotekli tapu nasıl alınır? aşağıdaki 3 ana başlıkla inceleyelim.

ipotekli tapu nasıl alınır?

Aşağıdaki hangi yönteme göre taşınmaz alırsanız alın, ilk öğrenmeniz gereken şey alacağınız daire ipotekli ise tapu devrinin yapılacağı gün ki borç kapanma tutarını öğrenmek. Bu işlem sizin bir kaç saatinizi alır, tapu devri için arada bir aracı olsa bile, biraz vakit ayırarak bu işlemi çözebilirsiniz. Nihayetinde tapu devri esnasında ne aracılar nede alım satımı yapan kişiler genelde birbirlerini tanımazlar. Birbirlerine güvenmelerini gerektiren bir durum da yoktur. Sonuçta yılların emeğini bir anda çöpe atmak söz konusu ise bir iki saatimizi bu işe ayırarak ipotekli tapu devrinin en önemli adımını garanti altına almış oluruz.

Bir banka veya finans kuruluşunun ipoteği bulunan taşınmaz alınırken, borç kapanma miktarı öğrenilir ve alacaklı finans kuruluşundan ipotek fek yazısı istenir. Banka veya finans kuruluş tapunun devrinin yapılacağı gün bana bu kadar parayı getirirseniz ipoteği kaldıracağına dair size teminat verir. Bu yazıyı aldıysanız hiç korkmayın. Banka bu yazıyı vermezse bu gerekirse gayrimenkulü almaktan vazgeçin gecikse bile ne olur ne olmaz garanti olsun diyerek yazının verilmesini bekleyin. Bu alacağınız yazı ilerde başınız ağrımaması için çok önemlidir. Genel bilgilendirmemizi yaptık şimdi detaya inelim.

Kredi ile ipotekli daire alım prosedür

İpotekli bir gayrimenkul yapılırken en kolay devir şekli budur. Çünkü sizin yapacağınız ön araştırmayı sizin kredi kullanacağınız banka kendini ve alacağını sağlama almak için yapar. Hele çekilecek kredi miktarı toplam borç miktarından birazcık fazla veya aynı ise hiç uğraşmanıza gerek kalmayacak çünkü ipotek konusunu bankalar kendi aralarında yazışarak çözeceklerdir.

Devir esnasında alıcıya kredi imkanı sunan banka 2. derece ipotek koyar, diğer alacaklı bankanın borcunu kendi vereceği daire kredi bedeli içinden öder. Daha sonra ilk bankanın ipoteğini kaldırır kendi ipoteğini birinci sıraya alır. Bu sırada kendini düşünür ve diğer bankanın ipoteğini hızlıca kaldırır. Sizde birinci derece ipotek kalkacak mı diye çok düşünmenize gerek bırakmaz.

Peşin alınan dairenin prosedür

Alıcıyı en çok tereddüt haline sokan alım şekli peşin alınan bir dairede ipotek varsa nasıl sorunsuz bir şekilde devir yapılacağıdır. Çünkü arada banka gibi bir aracı kurum olmadığından satış miktarı alıcı ve satıcının güven içinde oluşturduğu bir ortamda aktarılacaktır. Bu süreçte genelde iki taraf da birbirini tanımadığı için çok büyük sıkıntı yaşarlar.

Satıcı ben tapuyu verdikten sonra paramı alamam korkusu içinde olur, alıcı da parayı verirsem ya tapuyu alamam veya ipoteği kaldıramam düşüncesi içinde olur. Alınan gayrimenkul çok yüksek meblağ olan bir gayrimenkul ise ve bu işlerden hiç anlamıyorsa her iki taraf küçük bir ücret ödeyerek alım satımı profesyonel yardımı ile gerçekleştirmesinde fayda var. Ne şiş yanar ne de kebap. Biz profesyonele de güvenmeyiz kendi işimizi kendimiz yaparız diyorsanız, yapacağınız iş şu şekilde olacaktır.

Alıcının ve satıcının kafası ağrımaması için ipotek fek yazısı alınır. Tapu devri yapılmadan önce en garanti yöntem, bankaların kendi hesaplarına (alıcı, satıcı veya bir üçüncü kişi değil) ipotek borç kapatma miktarı kadar tutarı tapudan önce alıcı yatırır. Eğer herhangi bir sorun olursa zaten banka alıcıya bu parayı iade edecektir. Tapu sırasında kalan bedel ödenir ve devir işlemi yapılır. Daha sonra bankaya alınan tapunun bir fotokopisi verilir, banka gerekli işlemleri yapar takribi 15-20 gün içinde tapu dairesine ipotek kapatma yazısını yollar.

Bankalar ipotek kaldırma yazılarını PTT aracılığı ile yapmak zorundadır. Bu sebeple size vermez, tapu devri yapıldıktan 7 gün içinde banka yazıyı yollar. Tapunun yoğunluğuna göre de takribi 30-45 gün içinde tapu üzerindeki ipotek kalkar.

Şirketlere Ait ipotekli kredi prosedürü

Taşınmaz alımında ister arsa olsun, ister daire isterse de dükkan olsun en önemli konu sermayesi paylara bölünmüş şirketlerin adına kayıtlı gayrimenkullerdeki ipoteklerdir. Yukarıda yazmış olduğumuz ipotek fek yazısı bu tarz şirketlerin üzerinden alınırken çok daha büyük önem arz eder. Çünkü Alacaklı bankalar gayrimenkulleri karşılığında ipotek alırken sadece kredi için ipotek koymayabilir. Firmaya verdikleri diğer krediler ve çekleri sağlama almak için de ipoteği elinde tutabilir. Bu sebeple Bu tarz firmalardan taşınmaz alımı yaparken kesinlikle ipotek fek yazısı almalısınız.

Çünkü Normalde daire veya dükkan artık her ne ise üzerine küçük miktar bir kredi çekilip, yüksek miktar ipotek koyarak başka ek kredi paketleri kullanımı mümkün. Bankalar tüm alacaklarının tahsilini veya koyduğu ipotek tutarı ödenene kadar ipoteği kaldırmak istemeyebilir. Bu tamamen yasal haklarıdır. Nasılsa kredi miktarı küçük öderiz, ipoteği kaldırırız diye düşünülürse ilerleyen zamanlarda başları ağrıyabilir. Şahıslar için aynı durum söz konusu değildir, şahıslarda ipotek bedeli yüksek bile olsa taşınmaz üzerindeki kredi miktarı ödendikten sonra gayrimenkul üzerindeki ipotek kaldırılır.

Yazıyı yazarken atladığımız bir şey olabilir, bu sebeple kafanıza takılanları konu altından çekinmeden sorabilirsiniz.