Maaşın Kaç Katı Kredi Alınabilir?

tarafından
1173
Maaşın Kaç Katı Kredi Alınabilir?

Kredi ihtiyacı doğup biraz da fazla kredi kullanayım etrafımda ne kaldıysa temizleyip sadece bir yere borçlanalım diye düşünen kişilerin aklına ilk gelen soruların başında “ Ne kadar kredi çekebilirim?” Sorusu gelir.  Bu sorunun cevabı kişinin durumuna göre görecelidir, Bankaya,kişinin kredi skoruna,Gelirine, çalıştığı yere ve hatta kişinin kendini ifade edip edemeyeceğine göre bile değişebilen bir sistemdir.

Kredi çekmek isteyen kişiler için, çok önemli husus olan maaşının kaç katı kredi çekilir sorusunun cevabını mümkün olduğunca şeffaf bir şekilde vermeye çalışalım.

Bankalar kredi verirken müşterilerinin onlarca farklı bilgisini incelerler, bunların içinde inceledikleri en önemli unsurlardan biri ; işinin krediyi geri ödeye bilip ödeyemeyeceğini rakamsal veriler ile karşılaştırmaktır. Bir müşterinin bankadan aldığı borcu yani, krediyi geri ödeyebileceğini en büyük göstergesi de geliridir. Bazı kişiler kira gibi gelirler gösterir. Fakat; müşterilerin %90’ı gelir olarak maaşlarını gösterir.

Müşteriler kredi kullanırken bazı kredilerde 10 yıl sonra kazanacağı meblağı referans olarak gösterir. Yarının bile garantisi yokken 10 yıl sonra kazanma ihtimali olacağı parayı referans olarak göstermesi müşteriler için olağan olabilir fakat ; bankalar verdikleri kredinin tamamını geri alabilmek ve zarar etmemek için bu konuyu ince eleyip sık dokumak zorundadır.

Kredi miktarını etkileyen başlıca faktörler

Bankalar kredi verirken yazımızın başında da dediğimiz gibi birbirinden farklı onlarca kategoride müşterilerini incelerler, bize göre bankalar kredi verirken aşağıdaki faktörlere göre kredi miktarını belirlemektedir.

  • Kredi notu ( Kredi notu ile gilili yazımız)
  • Kişinin çalıştığı kurum (firmanın ekonomik gücü vs.)
  • Maaşın miktarı ( Resmiyet tutarı)
  • Çalışma süresi
  • Kredi talep edilen banka ile ilişiği
  • Ek gelirler (kira, eş çalışması gibi gelirler)
  • Çekilen kredinin vadesi

Kredi miktarını artırabilecek Yöntemler

Bankaya gittiniz ve istediğiniz miktarda bir kredi onaylanmadı ise üzülmeyin. Banka memuruna şu soruyu sormayı unutmayın. “Kredi miktarını arttırmak için ne yapabilirim?” Bir çok banka daha fazla kredi vermek için ek teminat veya gelir talep edebilir. Eğer aşağıda detaylarını açıkladığımız ekstra gelirleriniz mevcut ise çekeceğiniz kredi miktarı artabilir.

Maaş yazısı ile kredi miktarı artırılabilir

Devlet bankaları dahil bir çok banka ülkemizin kanayan yarası kayıt dışı ekonominin farkındadır. Milyonlarca kişi kazandığı miktarın, çok daha altı maaş olarak gösterilmektedir. Bu ağır vergiler ve insanların daha çok kazanma düşüncesi yüzündedir.

Bu sebeple bankadan daha fazla kredi çekmek isteyen kişiler, hiç çekinmeden şirketten aldıkları gerçek maaş yazısını gösterebilir. Bankalar devlet bankası dahi olsa müfettişler kendilerinden bu evrakları talep etmemeleri halinde kimseye vermezler. O yüzden bir çok firma rahatlıkla maaş yazısı yazabilir. Zaten firmalar az maaş göstererek bu riski her zaman göze almış olması gerekir.

Kefil gösterebilirler

Maaşı yüksek olmasına rağmen bazı firmalar küçük gösterdiğini yukarıda söylemiştik. Bu firmalardan bazıları ileride başarı ağrımaması için yazı da vermezler. Fazla krediye ihtiyaç duyan kişiler, maaşı yüksek kişileri kendilerine kefil göstererek kredi miktarını artırabilirler. Tabi “babana bile kefil olma” sözü bu kadar yaygınken kefil bulabilirlerse.

İpotek gösterilebilir

Eğer kredi çekilecek miktar fazla ise bankalara gayrimenkul teminatı göstererek çekilecek kredi miktarı artırabilir. Ayrıca araç alacaklar ihtiyaç kredisi gibi prosedürü fazla kredi kullanmasını önermiyoruz. Araçlarına rehin koydurarak çekilecek kredi vadesi ve miktarı arttırılabilir.

Aile geliri eklenerek

Aynı evde çalışan eş, anne baba ve emekli olan kişiler gelir birleştirmesi yaparak kredi miktarını artırabilir. Bir nevi kefillik gibi olan durum, kredi miktarını artıracak en kolay yöntemler içindedir.

Sonuç:

Kredi miktarını belirlemek sadece maaş yüküne ile neticelenen bir durum değildir. Bankalar kredi verirken aynı iş yerinde aynı maaş ile çalışan iki kişiden birine 20 bin verirken bir diğerine 50 bin kredi verebilir. Maaş kredi miktarını belirleyen en büyük unsurlar içinde olmasına rağmen. Kişinin ödeme ahlakı, kredi notu, bankalar ile geçmiş çalışma durumu gibi onlarca farklı durumun kredi miktarı belirlenmesinde etkisi vardır. Örnek; Devlet memuru veya emekli gibi iş vereni sağlam kişiler bazen maaşı daha düşük olsa bile kendilerinden daha fazla maaş geliri olan kişilerden çok daha fazla kredi kullanımı yapabilirler.

Yazımızı beğendiyseniz, kredi notu ile ilgili bilinmesi gerekenler isimli yazımızı da okumanızı öneririm.