Çay ocağı deyip geçmeyin- Çay ocağı açma

tarafından
2072
Çay ocağı deyip geçmeyin- Çay ocağı açma

çay ocağı açma işini az sermayesi olup, insan ilişkileri ön planda olan tüm genç ve kendini genç hissedenlere tavsiye edebiliriz.  Yeni bir mekan açıp zor olur diyorsanız, devir eden çay ocaklarını alabilirsiniz. Meşrubat satışları kar marjı açısından gıda sektöründe en çok kazandıranlar içindedir.

Çay  ülkemizde sohbetin en çok kullanılan mezesidir. Esnaf müşterisine, ev sahibi misafire, akşamları dinlenirken kısacası her yerde millet olarak çay içeriz, içmeyi severiz dolayısı ile çay ocağı açmak fikri bu işi becerebilirim diyen herkesin yapabileceği bir iştir. Hem çay ocağı açmak için üniversitenin çay bölümünden mezun olmanıza da gerek yoktur, sadece yapabiliyor olmanız yeterli olacaktır.

Çay ocağı için şahıs işletmesi ve basit usul de defter tutmanız yeterli olacaktır. Genellikle çay ocakları sattıkları ürünler için fiş kesmediğinden, fazla vergi ve resmi evraklar ile işiniz de olmaz, dolayısı ile masrafı da fazla değildir. Bu kadar az sermaye ile açılabilecek en mantıklı iştir çay ocağı işletmesi.

Çay ocağı açmanın avantajları

 • meşrubatlar, düşük sermaye ile üretilip kar marjı çok yüksek satılan ürünlerdir.
 • Meşrubatlara ödenen ücretler fazla olmadığından her kesim rahatlıkla alabilir.
 • İnsanların en kolay ikram yöntemi olduğundan, satışı kolaydır.
 • eğer cafe gibi oturum alanına hitap eden müşterilere vermiyorsanız, çok büyük alana ihtiyaç duymazsınız, doğal olarak kira bedeliniz de düşük olur.
 • çay ocağı açmak küçük sermayeler ile yapılır, fazla yatırım yapmak istemez.
 • Çay, kahve yapımı zor işler değildir vasıfsız olan kişiler bile kısa sürede bu işi öğrenerek yapar.
 • Tahsilatlar çoğunlukla nakittir, aylık olsa bile esnafları fazla yormadığı için hemen öderler.

Çay ocağı açmanın dezavantajları

 • çay gibi sıcak verilmesi gereken ürünler, hızlı teslimat yapılmalıdır, personel genç ve dinamik olmalıdır, aksi halde müşteri memnun kalmaz.
 • Müşterilerin ihtiyaçlarına anında cevap verilmelidir, zamanında verilmeyen hizmet bu işte çok büyük kayıplara neden olur.
 • düşük sermayeli bir iş olduğu için, etrafınızda sizin iş yaptığınızı fark eden girişimciler kolaylıkla rakip olabilir.
 • Tüm esnaf ile hizmet verdiğiniz alan içinde çok iyi geçinilmeli, güler yüzlü olmalı aksi halde bir müşteri onlarca müşteriyi kaçırabilir.
 • Bazı esnaflar tasarruf etmek için, meşrubat işini, kendileri halledebilir.
 • insanların çay, kahve gibi meşrubatları içmek için çok fazla imkanı vardır, özellikle sizi tercih etmeyebilirler.

Çay ocağı açma maliyeti

çay ocakları, çok küçük sermayeler ile açılabilir. bazen bir merdiven altına bile rahatlıkla kurulup hizmet verilir duruma getirilebilir. orta halli bir çay ocağı 5 Bin ile 10 bin arasında bir rakama rahatlıkla açılabilir. Açacağınız yer bir caminin bahçesi, iş hanının merdiven altı, belediyeye ait bir bahçenin büfesi bile olabilir, fazla sermaye istemeyen emekli işi gibi gözükse de çok karlı ve gençlerin rahatlıkla yapabileceği bir iştir.

Çay ocağı kar marjı

Gıda satışı yapan firmaların en çok kar ettiği alan meşrubatlar olduğunu herkes bilir, özellikle çay satışı tahmin ettiğinizden çok iyi getiriler elde edebilirsiniz, hele ki pazarlama yönünüz kuvvetli ise belki de bir doktordan daha fazla para kazanabilirsiniz. basitçe hesaplamak gerekirse 50 bardaklık bir dem maliyeti en fazla 3TL dir çayı rahat içebilmeleri için, şeker de eklersek 6Tl yapar. Türkiye geneli şuan çay ücret ortalaması 1Tl 50Tl toplarsınız. 44TL kar şirkete kalır, bu kadar yüksek bir karı neredeyse hiç bir işte bulamayabilirsiniz yüzde bin beş yüz kar oranı ile hizmet veriliyor. günlük 1000 çay satan bir işletmenin hafta sonları hizmet vermediğini düşünürsek çok yüksek bir kira da verdiğini düşünelim yinede günlüğü 600TL kara düşür 20 gün hizmet veren bir firma 12000TL Net kar alır ki bugün bir doktorun maaşından daha fazla rakama denk gelir.

Seyyar olarak çay satışı da yapabilirsiniz fakat ağzınız çok iyi laf yapmalı, buna örnek olsun hemde biraz gülelim diye seyyar olarak çay satan zeki bir arkadaşımızın videosunu sizler ile paylaşalım.