Spor Salonu Açmayı Düşünenlere

tarafından
1496
Spor Salonu Açmayı Düşünenlere

Spor salonu açma fikri pek fazla düşünülen bir iş değil, fakat oldukça karlı bir iş olduğunu belirtmek isteyelim. Belki biraz sermaye isteyen bir iş gibi gözükse de kosgeb gibi kurumlardan rahatlıkla destek alındığı için, bütçeye uygun bir mekan hazırlanabilir. Bu yazımızda Spor salonu açma düşüncesi içinde olan kişilere Spor salonu açmak karlı bir iş mi, spor salonu açmak için hangi teşviklerden yararlanılır gibi konulara değinmeye çalışacağız.

Antrenörlük Belgesi Almak şart

Spor salonu açmak için fitness antrenörlük belgesi sahibi olmanız veya bu belgeye sahip bir personel çalıştırıyor olmanız gerekiyor. O yüzden Dükkan yeri bulmadıysanız ve Kendi belgeleriniz ile işlem yapmak istiyorsanız. Bilmeyenler için çok zor  mümkün mertebe kısa ve aşamaları ile anlatmaya çalışalım. Not: Belgeye sahip olmayanlar Faaliyette bulunulacak her spor dalının çalıştırıcısına ait antrenör, masör veya diğer eğiticilerle yapılan bir yıllık sözleşmenin ilgili federasyon veya il müdürlüğünden tasdikli suretini almaları yeterli olacaktır.

Antrenörlük belgesi için TVGFBF dir. Bunun haricinde antrenörlük kursları vardır fakat spor salonu açmak için resmi verilecek tek yetkili kurum, TVGFBF’dur.  1. kademeden başlayıp 4. kademeye kadar giden eğitim aşamaları mevcuttur. Detaylı bilgiyi ilerleyen zamanlarda web sitemizde yarı bir konu olarak yayımlayacağız.

Dükkan Yeri seçimi Çok önemli

Spor salonlarında dükkan ruhsatı almak kadar iyi bir nokta seçip, hizmet vermek çok önemli. Oldukça geniş bir alanda olması ve vereceğiniz hizmete göre havuz, sauna ve buhar odası gibi spor sonrası veya öncesi müşterileri rahatlatacak ve çekecek yerler olması gerekli. özellikle Spor salonuna gitmek isteyen kişilerin yoğun olduğu ve müşterilerin spor salonuna gitme gücü olan insanların yaşadığı yerler seçilmeli. Aksi taktirde müşterilere uzak olan ve yer seçimi yanlış olan spor salonları müşteriyi çekmek için çok fazla fedakarlık da bulunması gerekiyor.

spor eğitmeni olmak

spor salonu nasıl açılır

Spor salonu açma maliyeti

Açmak istediğiniz spor salonu büyüklüğü hitap etmek istediğiniz kitle, gibi bir çok etken spor salonu açılış ve işi yürütebilmek için gereken sermayeyi artırabilir. 50 bine de spor salonu açabilecek iken 2 milyon gibi bir rakama da spor salonu açabilirsiniz. Tamamen sizin vermek istediğiniz hizmet ve açılacak salonun büyüklüğü ile alakalı bir durum.

Ayrıca vereceğiniz hizmete göre de kar marjı değişmektedir. Bu işte ne kadar lüks ve kaliteli hizmet verirseniz o kadar çok müşteriye sahip olacaksınız. Belki başlarda çok fazla müşteri bulamayabilirsiniz, fakat ilerleyen zamanlarda artan müşteriler ve sizin müşteriye verdiğiniz hizmet sayesinde en etkili reklam türü olan memnuniyet reklamları sayesinde müşteriler çoğalacaktır. Tabata Vb.,Indoor Cycling, Pilates, Reformer, Personal Trainer, Total Body , Zumba, Kick Boks gibi hizmetler vererek daha fazla müşteri ciro arttırıcı hizmetler verebilirsiniz.

Spor salonu için Teşvik ve destekler

Spor salonu açmak isteyen kişiler öncelikle kosgeb’den Hibe desteği alabilirler. Sadece 50 bin hibe desteği değil, iki yıl geri ödemesiz sıfır faizli kredi desteği de alabilirsiniz.  Ayrıca sermayesi yeterli olmayan kişiler bankalardan kredi kullanımı yaparak da sermayelerine destek olarak ekleyebilirler