Pastane işi Karlı işler içindedir

tarafından
2101
Pastane işi Karlı işler içindedir

Hemen hemen her mahallede olmazsa olmaz bir pastaneye ihtiyaç vardır. Ev hanımları evde çok fazla pasta yapamadığı için değil, Pastanelerin kendine özgü tadı olduğu için tercih ediliyor bu mekanlar. Bir zamanlar sevdaların buluşma noktası iken şimdilerde kurabiye pastamızı alıp çıktığımız bir yer gibi gözükse de hala karlı iş fikirleri içinde olmaya devam ediyor.

Pastane işi yapmak için, ya çok iyi ustaları bünyenizde çalıştırıyor olmalısınız yada kendiniz çok iyi pasta ve unlu mamüller ustası olmanız gerekiyor. Hazır fabrikasyon ürünleri satan bir yer konumunda olursanız malesef müşteriler sizi uzun süre tercih etmeyecektir.

Pasta cafe kuruluş  maliyeti

Pastane açmak isteyen kişilere baştan söyleyelim, kendi ürünlerinizi kendiniz üretecekseniz, bazen dekorasyon ve müşterilerin ayağının alışması için beklenen süre içinde çok ciddi sermayeler gerektirebilir. Bölgede marka ve insanlar tarafından bilinen bir işletme olmak istiyorsanız. Kendi ürünlerinizi kendiniz üretmelisiniz. Büyük şehirlerde en işlek ve gözde dükkanları tutmak zorundasınız, Çünkü pastane işinde müşteriler ürünleri alsın gitsin havasından daha çok cafe hizmeti de sağlanmaktadır.

İyi bir Pastane işi için büyük şehirlerde dükkan kira gideri minimum 10-15 bin arasında olabilir. Eğer iyi konum seçemez ve müşterilere hitap edemezseniz, hele ki müşteriler size alışana kadar ki zamana kadar dayanacak gücünüz yoksa çok iyi nokta atışları yapmalısınız. Mağaza açmak ile alakalı yazımızı okuyunuz orada dükkan yeri seçimi ile alakalı belli tavsiyelerde bulunulmuştur.

Ayrıca fırın da içinde bulunan bir pastane işleri artıracak fakat binaya gelecek olan zararlardan dolayı artık yüksek katlı binalara fırın kurulumuna izin verilmiyor. o yüzden eğer açacağınız yerde fırın da bulunsun istiyorsanız, yeri kiralamadan ve ön araştırmanın başına belediye ruhsat işleri ile alakalı araştırmayı ekleyin.

Pastane açma maliyeti, dekor,kurulum gideri ve iş tutma aşamasındaki bekleme gideri, iyi konumda bir pastane ve marka oluşturulabilecek bir yer için 300 bin ila 1.5 milyon arasında bir fiyata kurulabilir. Tabi ürünleri dışardan getirerek,sokak arası dükkan tutarak ve daha küçük kendi yağında kavrulsun diyeceğiniz bir dükkanı 50 bin gibi bir rakama da kurabilirsiniz.

Pastane Kar marjı

Pastane işi yatırım maliyeti yüksek gibi gelmiş olabilir fakat kendini amorti ettikten sonra, cironun büyük bir kısmı kar olarak kalmaktadır. Eğer stok devir hızınızı Yüksek tutarsanız, ürünleri taze satarak müşteri memnuniyetinin yanında, kar marjınız da bir  o kadar artacaktır. Pasta cafe açmak isteyen kişiler için kar bu işin kar marjı %100 ve üzeridir.

Pasta cafe açacaklara tavsiyeler

 • İyi ustalar ile çalışın, veya kendiniz bu işi çok iyi yapar derecede olun. Kurs vs ne varsa gidin işi iyi öğrenin.
 • Marka değeriniz çok önemli, tüm müşterilere değer verin ve en kaliteli ürünleri verin. Pasta cafe işi zevk işi müşteriler gerekli ilgi ve kaliteyi bulursa sizi hiç bir zaman red etmeyecektir.
 • Küçük gibi gözüken bir olay sizi bitirebilir. Örneğin İstanbul’da yıllarca hizmet vermiş bir pasta cafe çok da iş yapmasına rağmen müşteriler geceleyin tezgahta fare dolaştığının videosunu atınca dükkanı kapatmak zorunda kaldı.
 • Dükkan yeri çok önemli, dükkan yeri seçerken çok dikkat edin, acele etmeyin. Gerekirse 1 hafta anketör tutup dükkan önünden geçen kişi ve araba sayısını tutturun ve ona göre açın.
 • Pasta cafe içinden para kazanmak istiyorsanız, olmazsa olmazı ürünleri taze olarak müşterilere sunun.
Pastane işi yapmak

pastane kar marjı

Pastane açmak için gerekenler

 1. Birinci sınıf pastaneler

 1. Ustalık belgesi bulunan en az iki personel bulunacaktır.
 2. Mutfak; hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama yeri olmak üzere üç bölümden oluşacaktır. Bulaşık yıkamak için sıcak ve soğuk su tesisatı bulunacaktır.
 3. Giriş ve salon dahil bütün duvarları yağlı boya veya benzeri maddeler ile boyanmış veya kaplanmış olacaktır.
 4. Isıtma, soğutma ve havalandırma kalorifer veya klima ile yapılacaktır.
 5. Giriş ve salonun zemini ahşap parke, seramik veya mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir nitelikte olan sert madde ile kaplanacaktır.
 6. Masalar üzerinde iyi cins örtü ve peçete bulunacaktır.
 7. Kullanılan masalar üzerinde kristal, seramik veya porselen tablalar olacaktır.
 8. Bay ve bayanlara ait sıcak suyu akan aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu, kurutma makineli veya peçeteli ayrı tuvaletler bulunacak, çocuk temizliği yapılmak üzere çocuk odası ve çocuk tuvaleti bulunacaktır.
 9. Mutfağın dışarıya açılan pencere ve kapılarında sineklik telleri bulunacaktır.
 10. Garsonlar ve çalışanlar işyerinin belirlediği özel kıyafeti giyecektir.
 11. Müşteri kapasitesine yeterli bankolu vestiyer bulunacaktır.
 1. İkinci sınıf pastaneler

 1. Ustalık belgesine sahip en az bir personel bulunacaktır.
 2. Mutfak; hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama yeri olmak üzere üç bölümden oluşacaktır. Bulaşık yıkamak için sıcak ve soğuk su tesisatı bulunacaktır.
 3. Zemin, seramik veya mermer gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert madde ile kaplı olacaktır
 4. Isıtma, soğutma ve havalandırma için yeterli tesisat bulunacaktır.
 5. Masalar üzerinde örtü ve peçete bulunacaktır.
 6. Mutfak salondan ayrı bir yerde olacak ve mutfağın dışarıya açılan kapı ve pencerelerinde sineklik telleri bulunacaktır.
 7. Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.
 1. Üçüncü sınıf pastaneler

 1. Ustalık belgesi bulunan en az bir personel bulunacaktır.
 2. Mutfak; hazırlama, pişirme ve bulaşık yıkama yeri olmak üzere üç bölümden oluşacaktır.
 3. Zemin seramik, mermer veya mozaik gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir sert madde ile kaplı olacaktır.
 4. Havalandırma en azından aspiratörle sağlanacaktır.
 5. Bay ve bayanlara ait aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet bulunacaktır.

pastane açmak için Kosgeb’den destek alabilirsiniz

İşyeri açmak isteyenlere Destek sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmeleri destekleme kurumundan destek alarak pastane açmak isteyenler. Uygulamalı girişimcilik eğitimi aldıktan sonra, iş yerini açtıktan 1 yıl içinde kosge’be başvuru yaparak hibe ve sıfır faizli kredi desteklerinden alabilirler. Site içi arama yaparak kosgeb ile alakalı destek alabilirsiniz.