Ticari Taksi işi karlı bir iş mi?

tarafından
1392
Ticari Taksi işi karlı bir iş mi?

Ticari taksi işi hangi ilde çalışırsanız çalışın, sermaye isteyen bir iş, plaka kiralayarak veya araç satın alarak yapılabilecek bu iş şekli, genel olarak yüksek sermayeler gerektirdiği için çok fazla anlatım niyetimiz yoktu fakat iletişim kısmındaki mail adresimize gelen sorular üzerine Ticari taksi plakası kiralayarak iş seçeneğini incelemek istedik.

Ticari taksi plakası satın alarak Taksi işletme

Bu yöntem bu güne kadar sitemizde anlattığımız bir çok yazının aksine sermaye isteyen bir iş, Çünkü büyük şehirler olsun, küçük şehirler olsun Taksi plakaları her zaman pahalı oluyor. Örneğin İstanbul gibi bir şehirde 2018 taksi plakası fiyatı ortalama 1.6 milyon tuttuğunu bilmeyen yoktur. Hal böyle olunca Zamanında plakaları alan kişiler çoktan köşeyi kapmış oluyor. Fakat her an bu konu ile alakalı bir yasa çıkabilir, Böylece taksi plakaları ucuzlayabilir, tabi bu bir ticari risk.

Taksi plakasını satın alan bir kişi iki yönde gelir elde edebilir. 1. Yöntem sadece plakayı kiralayarak aylık belli bir bedel almak ki o en basit olan olay, Arabayı işletmeden suya sabuna dokunmadan alınan bedeldir ki. Yaklaşık İstanbul piyasası için 8 Bin Türk lirası yapıyor. Her geçen gün Bu bedel artıyor fakat yukarıda söylemiş olduğumuz risk her zaman mevcut. Elinizi suya sabuna sokmadan Bu bedeli alabilirsiniz. Ayrıca Bu bedeli almaya sermayesi yetmeyenler Teker olarak da satın alma yapabilir. Teker satın alma olayı biraz daha az garantili çünkü, Taksi plakası sadece 1 kişi üzerine ruhsatlanıyor doğal olarak tek teker satın almanız durumunda büyük ihtimalle aracı sizin üzerinize vermeyecektir.

Taksi Kiralayarak Çalışma

Bu işten anlamıyorsanız, biraz zor bir iş olduğunu söyleyelim. İşin zorluğu sadece yolları bilmemek zor müşteriler değil, ay sonu hesabı tutturmak da bazen gerçekten çok zor olabiliyor. Taksi kiraları taksi fiyatlarının artması ile giderek artıyor. Şoförler bu kiraları çıkarmak için Tüm olumsuzluklara rağmen ellerinden geleni yapıyorlar. Bir taksinin kirası büyük şehirlerde 8 Bin lira civarında, bunun yanında araç giderleri de var. Aynı zamanda araç bozulması, trafik kazası derken oldukça zor bir durum haline geliyor. Gece şoförü ve gündüz şoförü olarak iki seçenek ile taksi şoförlüğü yapılabilir. Ortalama bir araç kira ve araç giderleri düşüldükten sonra 10 bin kar bırakmaktadır.

Bu kadar sters yaşayıp da bu bedelde bir gelir ile çalışmak bazen çok zor olabilir. Ayrıca işten de çok i anlıyor olmak gerekir ve şoförlerin ikisi de maaşlı personel olmak yerine, araç ortağı olmak durumunda. Ayrıca Taksiyi kiralıyor olmanıza rağmen aracı siz satın alıyorsunuz, araç sizin ama ruhsat sahibinin üzerine oluyor. Konu altından Taksi kiralama işi hakkında detaylı bilgi almak için sorular sorabilirsiniz.