Kapat

work and travel Türkiye bilinmesi gerekenler

Anasayfa
Girişimcilik work and travel Türkiye bilinmesi gerekenler
work and travel maliyeti

18-28 Yaş arasında üniversite öğrencilerinin farklı ülkelerde tatil yaparken çalıştıkları sisteme work and travel  denir. Uzun yıllar ülkemizde bu sistem uygulanmaktadır. Work and travel’a  katılabilmek için en büyük şey 28 yaşından küçük üniversite öğrencisi olmanız gerekiyor. ABD resmi izni ile yapılan kültürel değişim programı olan sistem sayesinde insanlar kendi ayakları üzerinde durmanın yanında Yaz tatillerinde Amerika gibi merak edilen bir ülkede harçlık çıkartıp çalışabilirler.

İngilizce Öğrenmek için work and travel sistemi

Türkiye’de oldukça yaygın olarak kullanılan work and travel sistemi ile öğrenciler hali hazırda kolay bir şekilde öğrenemedikleri İngilizceyi ABD’ye giderek mecburiyetten öğrenmek zorunda kalıyorlar. Hayatları boyunca yaşadıkları bu farklı olayı anlatabilme imkanının yanında bir kaç yüz kelime Amerikan İngilizcesi öğrenebilirsiniz.

work and travel  dikkat edilmesi gerekenler

  • Tatile gitmiyorsunuz; Amerika’ya bu sistemi kullanarak gitmek isteyen kişiler bilmesi gerekir ki haftalık 40-60 saat yoğun bir tempoda çalışmanız gerekecek. Kurallara dayalı bir çalışma sistemi olacak ve çalışmaya alışık olmayan bünyeniz ilk haftalarda aşırı yorulacak. Yazın sıcağın anlında tarlada ekin ekiyormuş gibi yorulacaksınız bunun bilincinde olun.
  • Şirket seçimi çok önemli: İşten çıkarılma riskiniz olduğu için şirket seçimi çok önemlidir. İşten çıkarılırsanız panik yapmayın , iki hafta içerisinde yeni iş bulmanız gerekir ve bulabileceğinizi düşünüyorum. Bulamazsanız travel süreciniz başlar ve 30 gün içerisinde Türkiye’ye geri dönmek zorunda kalırsınız. Bunun dışında evsiz kalma sorununu yaşayabilirsiniz. Yanlış eyalete yollayan şirketler yüzünden sorun yaşayan kişiler tanıyorum.
  • Çalışılacak Eyaleti iyi seçin: Eyalet seçiminde vergi oranını baz alın. Alışverişlerde eyalete göre vergi ödendiği için ne kadar az vergi o kadar kar olarak düşünebilirsiniz.
  • İş seçimini İngilizce Bilginize göre seçin: İngilizceyi hiç bilmeden gidiyorsanız çok fazla konuşmak zorunda kalacağınız işleri direk elemelisiniz, paket servis gibi soruların ve cevapların genellikle belli olduğu iş seçimleri sizin için ideal.

Çalışma Disiplinini Kayıp etmeyin: İş saatinden erken bir vakitte orada olursanız disiplin sağlamış olursunuz. Bu arada tuvalet temizleme işinden, çöpçülüğe kadar çok ağır işlerde çalışabilirsiniz. Unutmayın oraya gidiş amacınız para kazanmak bir kaç ay farklı bir ülkede para kazanmanıza bakın.
Konaklama için Ön araştırma yapın: Kalacağınız yer ile alakalı ön araştırmalarda bulunun kaç odalı, en önemlisi ne kadar ücret ödeyeceğiniz gibi konuların araştırmasını yapın. Son zamanlarda bir çok firma konaklama ücretlerini hizmet fiyatı içinde dahil ediyor. bir ücret ödemeseniz de bazı şirketler bu durumlarda amatörce davranıyor, giden kişiler sokaklarda parklarda kalmak zorunda kalıyor bu konuyu iyi araştırmak şart.
OVERTIME ikinci iş araştırması yapın daha çok kazanabilirsiniz. ikinci iş sayesinde aldığınız ücretin bir kaç katını kazanabilirsiniz.

Work and travel Türkiye İçin maliyetler

Firmalar Work and travel için gidilecek döneme göre 1800 Dolar ile 2300 dolar arasında program ücreti alıyor. Günümüz koşullarında doların çok yüksek bedellere gelmesi öğrenci kişilerin bu bedelleri toplaması için uzun süre Amerika’da çalışıp bir miktar kazanmak için hazırlık yapmak gerekecek.

firma  ücreti haricindeki diğer masraflar ise şunlardır:

Vize Ücreti                                : 625 TL (160 Dolar)

SEVIS Ücreti                             :  137 TL (35 Dolar)

Pasaport defter ücreti          : 94 TL

Yurtdışı çıkış harcı                  : 15 TL

Uçak Bileti                               : 1.850 – 2.550 TL (520-720 Dolar) civarı (biletin alındığı tarihe, gidilecek şehir ve eyalete göre değişiklik gösterir. Firmalar kendilerine özel indirimler alabiliyorlar, fakat minimum bu fiyatları düşünebilirsiniz.

Harçlık: ABD’ye giderken yanınıza mutlaka katıldığınız programa göre harçlık almanız gerekmektedir. Çoğu Work and Travel işlerinde konaklama, yeme ve içme katılımcılara aittir. ABD’ye gidince ilk ayın kirası ve depozitosunu hemen ödemeniz gerekmektedir. Ortalama kiralar ayda 400 Dolar, depozito ise 200  Dolar civarı olmaktadır. Ayrıca ilk maaşınızı 2 veya 3 hafta sonra alacağınız için 200 Dolar yemek masrafınız olacaktır. Bu yüzden yanınıza 1.000 Dolar harçlık almanız gerekmektedir.

ortalama olarak gidilecek tarih, tur şirketi ücreti, vize ücreti uçak bileti ücreti harçlıklar gibi durumları toplamda topladığımızda 5000 USD ile 6000 USD Arasında bir para harcama yaparak sisteme katılabilirsiniz. Doların son zamanlardaki yükselişi de göz önünde bulunduracak olursak bir öğrenci için çok ciddi bir rakam olabilir. Fakat kazanılacak rakamlar da dolar üzerinden olacağı için bu paraları kısa sürede kazanıp kar elde edebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimiz olan kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019 başlıklı güncel makalemizde kantin işletmeciliği denklik bölümleri, kantincilik ustalık belgesi ve kendin ihale evrak hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“work and travel Türkiye bilinmesi gerekenler” üzerine 4 yorum

  1. ikia3uu says:
  2. cansugenncc says:
    • avatar İYİ FİKİR says:
  3. AddeKayya says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar