Kapat

SGK işsizlik maaşları Yeni sistem şartları

Anasayfa
Devlet kapısı SGK işsizlik maaşları Yeni sistem şartları

işsizlik maaşı alma koşulları güncellendi, Artık işsizlik maaşı almak isteyenler daha hafif şartlarda maaş alacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük eylem planları çerçevesinde SGK işsizlik maaşı alma şartları 2018 değişti.

Bilindiği üzere işsizlik sigortası kapsamında SGK işten çıkarılan kişiler zor durumda kalmaması için brüt maaşlarının %40 kadar işsizlik maaşı alabiliyorlar. Geçmişte işsizlik maaşı almak isteyen kişiler son 3 yıl içinde 600 gün prim ödemesi yapmış olması ve son 4 ay 120 gün hiç boşluk vermeden çalışmış olması gerekiyordu. Yapılan düzenleme ile işsizlik maaşı alacaklara bir kolaylık getirildi. 120 günlük kısımda esneklik getiren yeni yasa ile artık insanlar mağdur olmuyor.

Geçmiş sisteme göre işsizlik maaşı alan bir kişi bir işe girse ve o işten çıkarılsa veya çıksa yeniden bir işsizlik maaşı almak istediğinde 120 günlük süreyi doldurmadığı için maaş bağlanmıyordu. Dolayısı ile insanlar yeni bir işe girmekten korkuyordu çünkü bir kaç aylık çalışma sonrasında işten çıkarılması durumunda tekrar işsizlik maaşı alamayacaklardı.

Ayrıca ameliyat veya hastalık geçiren çalışanlar, Son 120 günlük süre içinde prim ödemesi yapılmaması durumun da da işsizlik maaşı alamıyorlardı, doğal olan hastalık sonucu böyle bir durumdan faydalanamayan kişiler mağdur oluyordu.

Yeni işsizlik maaşı alma şartları 2018

Cumhur başkanı 100 günlük eylem planında çokça şikayet konusu olan işsizlik maaşları konusunda da bir eylem planı hazırladı ve bu konuda esneklik yaptı. Son 4 ayda kesintisiz çalışma şartı konusunda esneklik getiren işsizlik maaşı alamayan yaklaşık 12500 kişi artık bu maaşlarını alabilecek.

  • Son 3 yıl içinde toplamda 600 gün çalışma şartı aranıyor.
  • işsiz kalan kişi 30 gün içinde işsizlik maaşı başvurusu yapmak zorunda.  askerlik dolayısı ile işsiz kalan kişiler haricinde gecikmeli başvuru yapanlar işsizlik ödeneğinden yararlanamaz.
  •  önemli: 600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,  900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün,  1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün, süre ile işsizlik ödeneği (kanunda yer alan diğer şartları taşınması kaidesi ile) verilmektedir.

İstifa edenler yine yararlanamayacak

işsizlik maaşı alabilmek için yine iş yerinin çalışanı işten çıkarıyor olması gerekli, bir kişi kendi isteği ile işini bırakır ise kesinlikle işsizlik maaşı alamayacak. Buna istisna durum ise, zorunlu askerlik hizmeti gibi bir konudan dolayı işi bırakıyor ise çalışan işsizlik maaşını askerlik bitme durumunda alabilecek.

Başvurular İnternet Üzerinden Yapılabiliyor

işsizlik maaşı almak isteyenler çok kalay iki yöntem ile başvuru da bulunabilir. 1. hangi il ve ilçede bulunuyorsanız, bulunduğunuz ildeki İŞKUR’a kayıt olup yine aynı yerden işsizlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz. İŞKUR kaydı olmayanlar gitmek istemiyor veya uzaksa, İnternet Üzerinden kayıt olarak e devlet ile işsizlik maaşı başvurusunda bulabilirler. işsizilik maaşı başvurusunda bulunmak için tıklayınız

30 gün içinde başvurmak şart

Diğer tüm olumlu koşulları taşıyor olsanız da acele etmeyip 30 günlük süreyi aşarsanız işsizlik maaşı maalesef alamıyorsunuz. Bu konuda Askeri görevi için işten ayrılan kişiler için bir istisna mevcut. Askerlik görevini tamamladıktan sonra işsizlik maaşı başvurusunda bulunup maaş bağlanabilir.

İşsizlik maaşı hesaplama

Devlet işsizlik maaşı verirken şu kıstasları göz önüne almıştır. Çalıştığı son 4 brüt maaşın %40 kadar kısmını işzizlik maaşı olarak ödemek. Asgari ücretin brüt %80 lik kısmından fazla maaş ödememek buna göre en fazla maaş alabilecek.

  • işsizlik maaşı en üst limiti 1623TL Olarak 2018 yılı haziran ayı itibari ile güncellenmiştir.
  • işsizlik maaşı en alt limiti 811TL Olarak yapılan son zamlara göre hesaplamaktayız.

Asgari ücretli işsizlik maaş tutarı

Asgari ücret 2018 haziran sonu itibari ile brüt 2.029,50 TL olarak güncellenmiştir. Dolayısı ile en düşük işsizlik maaşı alacak kişi 2.029,50 TL*0,40=811TL gibi bir rakam işsizlik maaşı alabilecek.

Bu arada her ne kadar asgari ücret brüt 2.029,50 TL olsa da birçok kesinti ve fon gideri ile asgari ücret 1603TL Gibi bir rakama düşmektedir. ek bilgi olması için tabloyu aşağıda sunacağız.

Asgari Ücret 2018 Yasal Kesintileri
(01.01.2018 – 31.12.2018)
Brüt Ücret 2.029,50 TL
Sigorta Primi İşçi Payı 284,13 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 20,30 TL
Gelir Vergisi Matrahı 1.725,08 TL
Gelir Vergisi 258,76 TL
Damga Vergisi 15,40 TL
Kesintiler Toplamı 578,59 TL
Asgari Geçim İndirimi (Bekâr ve Çocuksuz) 152,21 TL
NET ÜCRET (Asgari Ücret + AGİ Dahil) 1.603,12 TL

asgari ücretli bir kişi evli ve 5 çocuğu varsa 2018 yılında net maaşı 1709TL rakamlarına kadar çıkmaktadır. internet üzerinde arama yaparak AGİ dahil net asgari ücret tutarlarını öğrenebilirsiniz.

İşsizlik fonunda 160 Milyar Lira birikmişti

Her çalışandan yukarıdaki tabloda da göreceğiniz üzere minimum aylık 20 Lira üzeri işsizlik ödeneği kesintisi yapılmaktadır. Hal böyle olunca gerek işsizlik almak için gereken şartları taşıyan insan fazla olmaması nedeni ile, gerekse de bazı çalışanlar çok uzun yıllar aynı iş yerinde çalışması ve işten çıkarılmadığı için işsizlik maaşı almıyorlar.

2017 yılı sonlarında işsizlik maaşı için toplanan toplam tutar 160 milyar Liraya dayandı. 2002 yılının mart ayından beri devlet işsizlik fonunda para biriktiriyor. Bugüne kadar işsizlik fonunda 16 milyar lira dağıtım yapıldı. 8 milyon kişi işsizlik maaşı için başvuruda bulundu. yaklaşık 5 milyon 500 bin kişi işsizlik maaşı aldı.

Bu kadar para birikince aslında işsizlik maaşlarının artırılması veye işsizilk fonundan kesilen rakamların yarıya indirilmesini devlet büyüklerimize tavsiye ediyoruz.

 

Bir önceki içeriğimiz olanreçete geçerlilik süresi 2019 başlıklı güncel makalemizde reçete, reçete geçerlilik süresi ve reçete geçerlilik süresi 2017 hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar