Kapat

sahibinden.com’a Büyük ceza!

Anasayfa
Firma haberleri sahibinden.com’a Büyük ceza!
sahibinden rekor ceza

Sahibinden.com’a rekabet kurumu ceza verdi

Türkiye’nin en büyük ilan portalı olarak bilinen büyük ticari hacme sahip web sitesi sahibinden.com ceza rekabet kurumu tarafından büyük ceza yedi. Rekabet kurumu sektördeki tekel gücünü kullanarak müşterilerine aşırı fiyat politikası uygulayan web sitesine ceza yağdırdı.

Emlak ofisleri ve galericilerin geçtiğimiz yıllarda büyük şikayetini çeken site, son yıllarda yaptığı zamlar dolayısı ile hiç de azımsanmayacak bir bedel 10 milyon lira üzerinde ceza yedi. Firma 40 gün içinde karara itiraz edebilecek. Bilindiği üzere rekabet kurumu Ön araştırma da elde edilen bilgi ve belgeler ile yapılan tespitleri 04.05.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticareti A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-15/175-M sayı ile karar vermişti.

2 ekim 2018 de kararını veren rekabet kurumu siteye 10 milyon ceza verdi. Bu rakam sahibinden gibi büyük bir siteyi tabi ki batırmaz. Bu bedelin çok fazlasını kazanan bir sitedir.

Sahibinden.com Geliri ne kadar?

Yaklaşık 250 çalışana sahip olan site 2014 yılından sonra müthiş karlı bir fiyat politikasına girmiş ve gelirini çok iyi seviyelere artırmıştır. Normal üyeler ilan vermek isteyen kişilere yılda bir kaç ücretsiz ilan kullanmasına izin veren site, bazı kategorilerde 2. ilanı vermek istendiğinde 89TL ücret almaktadır. Fakat bu gelirinin dişe vurmayacak bir kısmıdır. Özellikle otomotiv ve Emlak sektöründe ilan vermek isteyen kullanıcılar 25 ilanlık paketlere otalama 750TL aylık ücret vermektedir. Ayrıca İlanları yukarıda gözükmesini isteyen kullanıcılar doping adı verilen ilanları yukarı çıkarmak için 350-400TL arasında ücretler veriliyor.

Taner Aksoy Gizli Girişimci Sahibinden.com sahibi ve Kurucusu

Bir önceki içeriğimiz olan asgari ücretten 400 Personel çalıştıran Genç girişimci Nusret başlıklı güncel makalemizde nusret başarı hikayesi, Nusret girişimci ve Nusret gökçe hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar