Kapat

Polis Nasıl olunur ?

Anasayfa
Meslek seçimi Polis Nasıl olunur ?
yunus polis nasıl olunur

Bugün yoldan 7-8 yaşlarında bir çocuk çevirseniz ve büyünce ne olmak istiyorsun? Diye sorsanız, alacağınız cevap yüzde %50 polis olacaktır. Çocukların en büyük meslek hayalleri içerisinde yer alan polislik mesleğini canı gönülden isteyenler için rehber olacak bir yazı sizlerle paylaşmak istiyoruz. Polis nasıl olunur? Sorusu ile ilgili merak ettiğiniz bütün bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Polis olmak için yapmanız gerekenler

Polis olmak isteyenlerin önünde 2 farklı yolun bulunduğunu belirterek yazımıza başlamak istiyoruz. Lise mezunu olanlar veya üniversite mezunu olanların polis olma şansları bulunmaktadır. İlk olarak lise mezunu olarak polis nasıl olunur? Bu soru hakkında merak ettiğiniz bilgileri açıklayalım.

Lise mezunu olarak polis nasıl olunur?

Eğitim öğretim hayatınızda liseyi bitirdikten sonra polis olmak artık sizin elinizde. Son derece gurur verici bir meslek olan polislik mesleğini yapmak için lise mezunu olmanız yeterlidir.

 • İlk olarak üniversite giriş sınavından Polis Akademisi Başkanlığı’nın o yıl içerisinde belirlemiş olduğu puanı almanız gerekmektedir.
 • Bu puanın yıllara göre değişkenlik gösterdiğini belirtmek istiyoruz. Ancak 2019 yılında bu puanın üniversite giriş sınavı için 280 puan olduğunu belirtelim. Yani en düşük almanız gereken puanın 280 olduğunu söyleyelim. Bu puanın yukarısında ne kadar yüksek puan alırsanız, başvuru sırasında sizlerin işine yarayacaktır.
 • Almış olduğunuz bu puan türü ile her yıl açılan Polis Meslek Yüksek Okulu sınavlarına başvuru yapma hakkını kazanmış olacaksınız. Bunun içinde başvuru sürelerini Polis Akademisi Başkanlığı’nın siteleri üzerinden takip etmeniz gerekmektedir.
 • Sonrasında açılacak olan PMYO başvurularını yapmanız gerekmektedir.
 • PMYO başvurusunu yaptıktan sonra alınacak olan adaylar için belirlenen mülakat tarihinde belirlenen okulda bulunmanız gerekmektedir. Burada sizlere yapılacak olan sözlü mülakat, fiziki yeterlilik sınavı ve boy – kilo kitle endeksi ile alakalı testler yapılacaktır.
 • İlk olarak boy ve kilo kitle endeksi ile alakalı aşamada başarılı olacak olan adaylar bir sonraki aşama olan fiziki yeterlilik sınavına hak kazanacaktır. Zaten  boy kilo endeksinde elenen adayların ismi anında okunarak bu konuda sizlere bilgi verilecektir.
 • Fiziki yeterlilik sınavında ise parkurların her sene daha da zorlaştığını belirtmek istiyoruz. parkur hakkında daha detaylı bilgi almak için internet üzerinden veya video platform siteleri üzerinden net bilgi alabilirsiniz.
 • Fiziki yeterlilik sınavını geçen adaylar arasında elenen adayların ismi açıklandıktan sonra son aşama olan sözlü mülakata geçilecektir.
 • Sözlü mülakat sırasında kurul karşısında çekeceğiniz kartta bulunan soruya doğru cevap vermeniz gerekmektedir. Özelikle burada kurul karşısında duruşunuzun düzgün olması ve çektiğiniz soruya verdiğiniz cevap oldukça önemlidir. Bu detayı atlamamanız gerekmektedir.
 • Bu aşamayı da başarılı bir şekilde geçen kişiler için artık sıra sonuçların açıklanmasını beklemektedir. Sonuçlar ortalama olarak 1 ay içerisinde Polis Akademisi Başkanlığı’nın resmi sitesi üzerinden açıklanmaktadır. Burada başarılı olan adayların polis olma hayallerine bir adım daha yaklaştıklarını belirtmek istiyoruz. PMYO olarak polis okulunu kazanan adayların 2 yıllı zorlu bir süreçten sonra polis olma hayalleri gerçeğe dönüşecektir. Ancak okulda belirlenen kriterleri başarılı bir şekilde geçmeniz gerekmektedir.

Lise mezunu olarak polis olmak isteyenler belirlenen bu süreçten başarılı bir şekilde geçtikten sonra artık polis olmaya hak kazanmış olacaklardır.

Üniversite mezunu olarak polis olmak isteyenler

Lise mezunlarına göre şansları daha yüksek olan bu kişileri bekleyen süreç ile ilgili bilgiler verelim.

 • Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden başarılı bir şekilde mezun olan kişilerin POMEM olarak adlandırılan Polis Meslek Eğitim Merkezilerine başvuru yaparak polis olma şansları bulunmaktadır.
 • KPSS puan türü ile başvuruların kabul edildiği POMEM için adayların P3 puan türü üzerinden en az 60 puan almaları gerekmektedir. 60 puan ve üzerinde alınacak olan puanların ise adayların işlerinin daha kolay olmasını sağlayacağını belirtmek istiyoruz.
 • PMYO’ya göre son yıllarda daha fazla alımın yapıldığı POMEM’de her yıl ortalama olarak 30 Bin polis alınmaktadır.
 • PMYO alımlarının giderek azalması üniversite mezunlarının bu mesleğe daha fazla başvuru yapmasını sağlamaktadır.
 • Süreç olarak ise boy kilo endeksi, fiziki yeterlik sınavı ve sözlü mülakat aşamaları Lise mezunları ile olan süreç ile aynıdır. Bu yüzden yukarıda yer alan bilgiler bu aşama da geçerli olacaktır.
 • POMEM olarak geçen Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin eğitim süresinin ise PMYO’nun aksine çok kısa olduğunu belirtelim. 2016 yılına kadar 9 aylık bir eğitim gören POMEM adaylarının artık eğitim süreleri 4 aya kadar düşmüştür. 4 ay gibi kısa bir süre içerisinde yoğun bir programa katılacak olan adaylar arasında başarılı olanlar polis olarak mesleğe başlama şansını bulacaktır.

Polis maaşları ne kadar?

2019 yılında gelen son zamdan sonra polis adaylarının ortalama olarak aldıkları maaşın 5 Bin TL civarında olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. bu rakamın ortalama olduğunu ve kişinin evlilik ve çocuk durumuna göre de artış göstereceğini belirtmek istiyorum.

Bir önceki içeriğimiz olan Gayrimenkul Danışmanı nasıl olur? başlıklı güncel makalemizde Emlakçı nasıl olunur, emlakçı nasıl para kazanır ve gayrimenkul danışmanı olma hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar