Kapat

Plastik poşet satışı azalacak

Anasayfa
Firma haberleri Plastik poşet satışı azalacak
Plastik poşet satışı azalacak

Marketlere naylon poşet satışı yapan firmalar için üzücü bir durum da olsa; Devletimiz sağlık yönünden ve büyük bir israf olduğu için plastik ambalajlar ile marketlerin ürün satışına engel koyulması için 2019 yıllı başlarında poşetten ücret alınmasını istedi. Kademeli olarak naylon poşetler azalması için ücretli hale getirilecek böylelikle bu ambalajlar daha az kullanılacak.

Sektörde poşet üretimi, nakliyesi , dağıtımı gibi bir çok konuda hizmet veren kişilerin ciroları büyük ölçüde daralacağını düşünüyoruz. Zaten mevcutta bu işi yapan kişiler sektörün daralacağını bildiklerinden enjeksiyon makineleri boş kalmaması için farklı üretim kanallarını şimdiden araştırmasını yapıyordur. Bizim uyarmak istediğimiz bu işe sıfırdan girmek isteyen kişilerin Marketlere poşet satarız düşüncesi ile girmemeleri olacaktır.

Marketlerde Poşetler Ücretli olacak

Türkiye’de de hizmet veren bir alman toptancı marketi uzun zamandır bu uygulamayı yapıyordu. Devlet eli ile file ve benzeri ürünlere geçiş sağlanması için kanun eli ile marketlerin poşetleri ücreti ile satması isteniliyor. sağlık ve tasarruf açısından iyi bir uygulama vatandaşın cebinden ücret çıkmaması için marketlerin müşterilerine yılda bir defaya mahsus poşetlere ayırdığı bütçe ile ip file verebileceğini aktarılıyor.

Büyük marketler onlarca yıldır verdikleri hizmetlerinin durması ile müşteri kayıp etmekten korkuyorlar.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda 1 Ocak 2018’den itibaren 25 kuruş veya 50 kuruş gibi cüzi bir miktar ile satılacağını duyurmuştu.

Ancak PAGEV, bu tarihin 1 Ocak 2019 olduğunu duyurdu.

Taslak halinde olan ve çalışmaları devam eden yönetmelikteki amacın aşırı tüketimin engellenmesi ve tüketicinin doğru kullanım konusunda bilgilendirilmesi olduğuna dikkat çeken PAGEV, yönetmeliğin tüketiciye ekstra bir yük getirmemesi için de Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) ile birlikte hareket etme kararı aldı.

 

Bir önceki içeriğimiz olanasgari ücretten 400 Personel çalıştıran Genç girişimci Nusret başlıklı güncel makalemizde nusret başarı hikayesi, Nusret girişimci ve Nusret gökçe hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“Plastik poşet satışı azalacak” üzerine 4 yorum

  1. enaz6karakter says:
  2. bestekalan133 says:
  3. Rapor_TR says:
  4. israuhu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar