Kapat

OSB arsalarına %100’e varan indirimler Yapılacak!

Anasayfa
Devlet kapısı OSB arsalarına %100’e varan indirimler Yapılacak!
OSB ARSA İNDİRİMLERİ
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
Teşekkürler

Organize sanayi bölgeleri bağlı bulundukları illerin gelişme düzeyine göre daha önce belirlenen oranlarda %100’e varan indirimler ile satılacak! Resmi gazetede de yayımlanan kanun kapsamında organize sanayilerde bedelsiz arsa verme işlemleri genişletildi. Böylece 57 OSB’de verilecek bedava arsa alınabilecek.

Minimum 10 personel istihdam şartı var

Bedelsiz OSB arsası alabilmek için 10 personel istihdam edecek bir projeniz olması gerekiyor. Türkiye’deki sanayi işletmelerinden %50 üzeri şirket bu şartları yerine getirebiliyor. Recep Tayyip Erdoğan’nın da imzaladığı yasaya göre;

1. Kademe ilçelerde İndirim uygulanmıyor.

2. Kademe ilçelerde %60

3. kademe ilçelerde %80

4. kademe ilçelerde %100 bedelsiz olarak arsa tahsis edilecek

Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var; kısmen veya tamamen bedelsiz olarak verilecek olan OSB arazileri Organize sanayi yönetimi tarafından karar alınarak tahsis edilecektir.

Organize sanayi bölgelerindeki (OSB) parseller, tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsis edilebilecek. Bakanlar Kurulu’nun konuya ilişkin kararı, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Bu içeriği hemen okumalısınız  asgari ücretten 400 Personel çalıştıran Genç girişimci Nusret

Buna göre, OSB’lerde yer alan parsellerin, ilçelerin gelişmişlik kademelerine bağlı olarak tahsis edilmesi kararlaştırıldı. Parsellerin birinci kademe gelişmiş ilçelerde indirimsiz, ikinci kademede yüzde 40, üçüncü kademede yüzde 60, dördüncü kademede yüzde 80 indirimli, beşinci ve altıncı kademelerde ise bedelsiz olarak tahsisine karar verildi.

Öte yandan OSB’lerin birden fazla il veya ilçenin sınırlarında olması halinde, bölgenin en fazla alanın olduğu yerin indirim oranının uygulanması da kararlaştırıldı.

Ayrıca ilçelerin gelişmişlik kademelerinin yer aldığı liste de kararla birlikte yayımlandı. Karar, 3 yıl boyunca uygulanmak üzere yürürlüğe girdi.

Kararda tahsis için bazı şartlar sunulmuştur;

  • Asgari 10 ve üzeri işçi çalıştırma zorunluluğu,
  • OSB yetkililerinin uygulayıp uygulamama serbestliği
  • Kredi kullanmış OSB’lerde kredi ödemeleriyle mahsup edilmesi
  • Kredi kullanmamış veya ödemesini bitirmiş OSB’lere Bakanlık bütçesine ayrılacak fondan ödenmesi

Organize Sanayi Bölgelerinin birden fazla il veya ilçenin sınırları içerisinde yer alması halinde, organize sanayi bölgesinin en fazla alanının olduğu yerin indirim oranı uygulanacak.

teşfik-haritası OSB arsalarına %100'e varan indirimler Yapılacak!

OSB BEDELSİZ ARSA

Bir önceki içeriğimiz olanÇiftçi kayıt sistemi Kaydı nasıl yapılır başlıklı güncel makalemizde Çiftçi kayıt sistemi Kaydı, ÇKS nasıl yapılır ve ÇKS'ye Kayıt Nasıl yapılır? hakkında genel bilgiler verilmektedir.

Bu içeriği hemen okumalısınız  Diyet Ürünleri Üzerine Dükkan açmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir