Kapat

Melek Yatırımcılar Hakkında

Anasayfa
Girişimcilik Melek Yatırımcılar Hakkında

Melek yatırımcıları kısaca tanımlamak gerekirse; Kendi parasını güvendikleri girişimcilere ortak olmak şekli ile girişimci şirketlere yatıran kişilerdir.

ilk başlarda  Yatırım şovlarında yatırımcıları tanımlayan bir terim olan “melek Yatırımcı” şimdi parasını güvendiği girişimci şirkete (dikkat! başka kişilerin parasını yatırım yapan kurumsal girişim kapitalistlerinin aksine) yatırım yapan herkesi ifade eder. Melek yatırımcılık yöntemi, son yıllarda giderek artıyor, geleneksel yatırım araçlarından elde edebileceği paradan daha iyi getiri elde etmesini istemek suretiyle yükselişe geçti. Popüler inancın aksine, çoğu melek yatırımcılar milyoner değildir. Genellikle yılda 60.000 lira ile 100.000 lira kazanırlar. Bu da girişimcilerin kendi çevresinde olması muhtemel rakamlar.

Melek yatırımcılar Risk sermayedarları ve bankacılardan farklı olarak, genellikle yalnızca karla motive olmazlar. Özellikle Melek yatırımcı mevcut veya eski bir girişimci olursa, genç bir işletmenin kazandığı parayla olduğu gibi başarılı olmasına yardım ederek Motive olurlar.

Melek yatırımcıları çok çeşitlidir, ancak bir gün değerli olabilecek bir iş parçasına sahip olma şansı karşılığında genellikle riski kabul etmeye ve az ya da çok denetime ihtiyaç duymaya isteklidirler.

Melek yatırımcı Sektörünüzde Olan yatırımcı olması faydalı olur

Melek yatırımcıları gruplandırmak gerekirse; iki gruba ayrılabilir: Bağlı ve ilişkisiz. Bağlı bir melek  yatırımcı sizinle veya iş yeri ile bir takım temas kuran birisi olup, mutlaka sizinle alâkalı veya sizinle tanıyan kişiler değildir. Bağımsız bir melek yatırımcı siz veya işinizle hiçbir bağlantısı bulunmamaktadır.  Yaptığınız işten anlayan şirketinize bağlı melek yatırımcılar sizi bilgilendirir. Doğru adımlar atmanıza yardımcı olabilir. Melek yatırımcı araştırması yaparken yaptığınız işle alakalı bilgileri olan kişileri aramakta yarar var.

Melek yatırımcılara örnekler

Şirket Çalışanları: Melek yatırımcıların içinde en faydalı yöntemdir. Örneğin şirket çalışanlarından birinin oturduğu evi ipotek ederek Banka kredisi kullanıldı ; Personel hem şirketi benimseyerek çalışmasını daha verimli hale getirecek, Hemde şirketin işlerini çözmek için güzel bir kaynak bulmuş olacaksınız.

şirket Uzmanları. Bu grup, kişisel olarak bilmediğiniz veya iş yaptığınız avukatlar, muhasebeciler, danışmanlar ve brokerları içerebilir.

Orta yöneticiler. Orta yönetim kademelerinde bulunan melekler yatırımcılar, iki önemli nedenden dolayı küçük işletmelerle yatırım yapmaya başlarlar; ya işlerinden bıkmış, dış menfaatleri arıyor ya emeklilik aşamasındalar ya da aşamalı olarak tasfiye edilmekten korkuyorlar.

Girişimciler. Bu melekler kendi işletmelerinde başarılıdır (veya başarılı olmuştur) ve diğer  girişimlere yatırım yapmak gibi. Sektörü bilen girişimcilerdir mükemmel yatırımcıları üretmektedir.

melek yatırımcılar ile alakalı bir sonraki yazımız, Türkiye de ki en güçlü melek yatırımcılar olacak,  15 şubatta 2018 de bu konu ile alakalı yazımız yayınlanacaktır.

Bir önceki içeriğimiz olanGüncel etkili para biriktirme yolları başlıklı güncel makalemizde para biriktirme taktikleri, Para biriktirme yolları ve para biriktirmek hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar