Kapat

Malülen emekli aylığı kesilir mi?

Anasayfa
Devlet kapısı Malülen emekli aylığı kesilir mi?
malülen emekli maaşı azalır mı

Bilindiği üzere devletimiz, iş yapma güçlüğü çeken hasta kişilere malülen emekli maaşları bağlamaktadır. Malülen emeklilik maaşı bazen geçici ve süreye bağlı olurken; Bazen de Kalıcı emekli maaşı olarak alınabiliyor. Peki devletin vermiş olduğu malülen emekli maaşı kesiliyor mu? yazımızda sizin için inceledik.

Sitemize geçici malül aylığı ile alakalı yazmış olduğumuz içeriğimize gelen bir soru üzere bu konuyu araştırdık. Malülen emekli maaşı kesiliyor mu öğrendik. işte sorunuzun cevabı..

Malülen emekli aylığı 1800 gün prim ödemesi olan ve 10 yıllık sigortalık süresi olan kişilerin belirli konularda rahatsızlığı varsa bağlanabililiyor. Eğer bakıma muhtaç kişiler ise 10 yıllık süre aranmadan malülen maaş bağlanmaktadır.

Mülül emekli aylığı kesilir mi?

malülen emekli aylığı alan kişiler, hastalıklarının %60 oranında iş görmezlik durumuna gelmesi ve bunu rapor ile ispat etmeleri durumunda aldıkları maaş kalıcı hala gelebilir. Yine bu hastalık hususunda bir iyileşme söz konusu olursa aşağıdaki şartlar göz önüne alınarak maaş tamamen kesilebilir.

Malulen emeklilik, kişinin yaşına bakılmaksızın çalışma iş gücünün %60 oranında kaybedilmesi ve çalışamaz duruma gelmesi sonucu SSK ve Bağ-Kur sigortası olanların yaşamlarını devam ettirebilmeleri için yasal kanunlar çerçevesinde erkenden emekli olmalarına imkan veren bir durumdur.

– Sigortalıların 5510 Sayılı Kanun kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaya başlamaları,

 Hastanın iyileşmesi; Kontrol muayenesi sonucu malullük durumunun ortadan kalkması hallerinde kesilir.

önemli not: Malulen emeklilik için sigorta müdürlüğü tarafından hastaneye sevk edilmek lazım. Kendi başınıza alacağınız rapor malulen emeklilikte dikkate alınmaz.

Bir önceki içeriğimiz olanreçete geçerlilik süresi 2019 başlıklı güncel makalemizde reçete, reçete geçerlilik süresi ve reçete geçerlilik süresi 2017 hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar