Kapat

lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

Anasayfa
Girişimcilik lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

Başarıyı yakalamış Tüm girişimcilerin hayatını incelediğimizde genel olarak, emir altında kalmayı sevmemek. Parlak fikirleri olan. Asla pes etmeyen insanlar olduğunu gözlemlemekteyiz. Lider girişimciler yaptıkları işleri her ne koşulda olursa olsun başarmasını bilen kişilerdir. Bu yazımızda lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik den bahsedeceğiz.

odak

Girişimcilik ip üzerindeki cambazların karşıdan karşıya geçmesi gibidir, konsantrasyon ister. Eğer karşıdan karşıya geçerken dikkat dağınıklığı yaşarsanız aşağı düşersiniz. Küçük dengesizlikler olabilir, Girişimci odağını kayıp etmeden hemen karşıdan karşıya geçmeye devam etmeli aksi durumda aşağı düşmek kaçınılmaz son olacaktır.
girişimcilikte-odaklanma lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

girişimcilikte odaklanma

güven

iyi bir girişimci çevresine çok iyi güven vermelidir. verdiği sözleri tam zamanında yerine getirmeli, En ufak bir şüphe yaratmadan ticaretine devam etmelidir. Dünyaya kaliteli bir markayı sunan Robert BOSH ” insanların güvenini kayıp etmekten ise para kayıp etmeyi tercih ederim.” demektedir. Güven bir girişimcinin insanlara verebileceği en büyük teminattır.

girişimcilikte-güven lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

ilham
Lider bir girişimci ilham kaynağı olmalı. Kaliteli düşünceler her zaman girişimci ruhu olan insanlar tarafından söylenmiştir. Zor anlarda hızır gibi yetişen kaliteli elemanlar için başta her zaman lider biri olmalıdır. Yaratıcı fikirler girişimcilerde bir anda ortaya çıkan şeyler olalabilir.
ilham-girişimcilik lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

tutku

İşe bağlılık çok sevmek hatta ileri seviyelere çıkıp tutku haline gelmek girişimci ruhun başlangıcıdır. Bir işin tutku haline gelmesi için bu işi önceden seçip bu yönde adım adım ilerleyip sonunda başardıktan sonra başarıların devamlı artması isteğine tutku diyebiliriz.

tutku-girişimclik lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

Hayalperestlik

Hayalperest bir girişimci için zorluk diye bir kavram yoktur. Hayal eden bir kişi sevdiği bir işte çalışıyordur. Sevdiği işte çalışan kişinin de zorlanacağı anlar için elbet düşündüğü fikirler vardır. Ülkemizdeki girişimcilerin neredeyse hepsinde var. Ülkemizde hayalperest ve iyi fikirleri olan girişimcileri bulmak çok kolay çünkü çay ocağı işleten kişilerden tutun en iyi konumda olan girişimcilere kadar bir üst seviyeye atlama hayalleri vardır.

girişimcilikte-hayal lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

 sabır

Sabır , bir girişimci için nimettir diyebilirim. Girişimcilik için lider ruhlu olmak yanı sıra sabırlı olmak da önemlidir. Adım adım ilerlemek bir yana sağlam adımlarla ilerlemek daha önemlidir ve bu da zaman gerektirir.

cömertlik

Girişimcilik için cömert olmak gerektirir. Cömertlik ise para vermekle olmayabilir her zaman. Zaman bir insan için en önemli unsurdur ve işinize harcayacağınız zamandan daha fazlasını vermek de cömertliktir. Bazen ailenizden ,hobileriniz den ödün verip işinize zaman ayırmanız gerekebilir. Cömertliğin tozunu iyi ayarlamak gerekir, cömertlik ile savurganlık arasında küçük bir çizgi vardır, Bu çizgiyi iyi ayarlayamazsanız batabilirsiniz.

girişimcilikte-cömertlik lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

iletişim

Girişimci olarak iletişim gücünüz çok güçlü olmalı. İletişimi iyi olmayan girişimci diğer özellikleri çok iyi de olsa yanlış anlaşılmak gibi problem yaratacak konularda hata yapmamalı. Kendini iyi anlatmalı ve karşısındakini çok iyi anlamalı.

iletşiim-girişimcilikte lider girişimcilerde olması gereken 9 özellik

hesap verebilirlik

hangi tarz bir işletmeyi yürütürse yürütsün, ister bir holding isterse de şahıs şirketi iyi bir girişimci gerek devlet olsun gerek müşteriler olsun, hepsine karşınıza alıp yaptığınız işler hakkında hesap verebiliyor olmanız gerekiyor. Dünyadan örnek vermek gerekirse; Sorumluluk almaktan daha zor olan bir şey varsa bu da işi doğru yapmaktır.  Ancak bunu nasıl doğru yapacağınızı bilmek istiyorsanız, finansal uzman Larry Robbins’den bilgi alın. Yatırımcılarına, yatırımlarının zayıflamasına neden olan kötü kararı hakkında gerçekten mütevazi bir mektup yazdı. Daha sonra, hedge fonu dünyasında duyulmayan yönetim ve performans ücretleri olmaksızın yeni bir fon açtı.  Sadece sorumluluk almak değil, doğru yapmak için
adım adım ilerledi.

Bir önceki içeriğimiz olan kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019 başlıklı güncel makalemizde kantin işletmeciliği denklik bölümleri, kantincilik ustalık belgesi ve kendin ihale evrak hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar