Kapat

Lider girişimciler ileri görüşlü olur

Anasayfa
Girişimcilik Lider girişimciler ileri görüşlü olur
ileri görüş

Girişimci tabiat,emek ve sermayeyi bir araya getirip işletmeyi kuran kişilere denmektedir. Girişimci elindeki kaynakları en iyi şekilde değerlendirip işletmeyi ayakta tutacak domino taşıdır. Mekanizmanın iyi ilerleyebilmesi için girişimci tüm imkanları en iyi şekilde değerlendirmelidir. Girişimcilerin başarılı olabilmesi için en çok dikkat edeceği şeylerin başın da da ileri görüşlü olması gelir.

Girişimcilikte İleri görüşlü olmak

Girişimciler şirketlerin lideridir. Büyük liderler, takımlarına doğru yönde liderlik yapma ve tüm zorluklardan ve aksiliklerden bağımsız olarak işlerini başarılı bir şekilde büyütme olanağı veren birçok istisnai niteliğe sahiptir. Gelecek liderlerin doğasında var olan becerilerin birleşimi, kişiden kişiye değişebilen birçok farklı özellikten oluşur. Genel olarak, etkili liderlerin sahip olduğu zorunlu niteliklerin tümünü belirtmek imkansızdır, ancak en önemli iletişim yetenekleri, empati, risk alma, öz – farkın dalık, ileri düşünme ve bunun gibi bazı önemli noktaları not etmek mümkündür. İyi bir girişimci ileri görüşlülüğü ile şirketin başına gelebilecek olumlu ve olumsuz olayları fark etmesiyle hayati müdahalelerde bulunarak şirketin konumunu şekillendirebilir.

İleri görüşlü girişimcilerde şu özellikler ön plana çıkar

Cesaret
İleri görüşlü liderler, güçlü vizyonları ve iş misyonları tarafından yönlendirilen insanlardır. Bir işletmeyi büyümeye yönlendirmek için belirli bir miktar risk olmalı. Cesur kararlar almak ve hesaplanan riskleri almak için yeterince cesur olmak, başarılı liderlerin rekabetten daha fazlasını elde etmelerini sağlayan şeydir. İhtiyaç duyulduğunda sıçrama yapma cesareti olmadan, mükemmel sonuçlar elde edilemez.

Duygusal zeka
İleri görüşlü liderler, müşteriler, yatırımcılar, ortaklar ve hatta ekip üyeleri ile gelecekteki ilişkilerin potansiyelini algılayabilirler. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, duygusal zekaya sahip insanlar, duygularını doğru bir şekilde tanımlama becerisine sahipler.

Stratejik Planlama yaparlar
İleri görüşlü liderler, hedefe yöneliktirler – hedefleri nasıl belirleyebileceklerini bilirler ve mevcut durumlarını, arzu edilen hedefe götürecek adım adım eylem planı oluşturmak için gerçekçi bir şekilde belirleyebilirler. Bir başlangıç şirketi çalıştırırsanız ve bunu hızlandırmak ve işi bir üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, ayrıntılı bir yürütme planınızın olması önemlidir. İleriye dönük düşünce odaklı insanlar, uzun vadeli strateji ve planların hazırlanmasında çok daha iyidirler ve onları diğerlerinden daha iyi liderler haline getirirler.

Yürütme odaklı olurlar
İleri görüşlü liderler, iyi uygulamadıkları takdirde fikirlerin çok fazla anlamadığını anlarlar. Stratejik planlama ile birlikte, tüm süreci uzun vadede son derece etkili, üretken ve başarılı kılmak için stratejilerin uygulanmasına odaklanıyorlar.

taahhütleri yerine getirme
En iyi stratejiler ve en iyi hesaplanmış yürütme planları bile bazen başarısız olur. Olağanüstü liderler başarısızlıkla yüzleşmekten ve baştan başlamaktan korkmazlar. Hedeflerine son derece bağlılar ve başarıya kararlılıklarını ifade ederek zor zamanlar boyunca tüm takımı motife edebilecek ve ilham verebileceklerdir.

Başarılı girişimcileri incelediğimizde, hiç birinin bulundukları konuma tesadüfen gelmediği ileri görüş yeteneklerini kullanarak işletmelerine zorluklarla dolu bu yaşantıda merdivenleri hızlı bir şekilde çıkardığını gözlemliyoruz. Türkiye’nin en büyük ilan sitesi diyebileceğimiz sahibinden’e eğer Taner Aksoy ileri görüşlü olmayıp yatırımlara devam etmeseydi bugün bu kadar çok gelir elde eden bir sistemin sahibi olmayacaktı.

Girişimciliği ikiye bölecek olursak birinci parça risk ikinci parça da ileri görüşlü olmaktan geçer.

Bir önceki içeriğimiz olan kantin işletmeciliği ustalık belgesi Nasıl alınır? 2019 başlıklı güncel makalemizde kantin işletmeciliği denklik bölümleri, kantincilik ustalık belgesi ve kendin ihale evrak hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“Lider girişimciler ileri görüşlü olur” üzerine 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar