Kapat

kosgeb %70 geri ödemesiz 5 milyon destek veriyor

Anasayfa
KOSGEB kosgeb %70 geri ödemesiz 5 milyon destek veriyor

Stratejik Ürün Destek Programı bu çerçevede kosgeb’den yerli üretime destek hamlesi yurt dışından ithal edilen ara malların üretimi Türkiye içi yapılması için kosgeb 5 milyon liraya kadar destek verecek! ve %70’i geri ödemesiz. yani 3 milyon 500 bin Türk lirası hibe olacak ve %100 destek sağlanacak! Kosgeb ülkemizin geleceğine büyük zararlar verecek ithalata darbe vuracak yerli malını destekleyecek bu projeyi yaptığı için tebrik ediyoruz.

Proje ile cari açık azaltılması hedefleniyor

Dünyanın en büyük 10 ekonomisi olma yolunda ilerleyen ülkemiz Hedefe ulaşabilmesi için ithalata bağımlı olma hastalığından kurtulması gerektiğini fark eden Kosgeb yetkilileri yapmış oldukları destek programı ile Cari açığa yerli ve milli önemler almayı hedeflemektedir. Kurulacak işletmeler ile ara mallar da ülkemizde üretilerek ülke sermayesi dışarıya çıkmayacaktır.
Stratejik Ürün Destek Programı bu çerçevede ithalat miktarı yüksek stratejik ara malların yerli üretiminin teşvik edilmesi, ülke ekonomisine katma değer sağlanması, imalat sanayinde yerli girdi oranının arttırılması hedeflenmektedir.

Stratejik Ürün Destek Program Yüzde 70 geri ödemesiz

Sağlanacak destekler, makine-teçhizat, yazılım giderleri, personel gideri, bilgi transferi, test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği ve hizmet alımı destekleri şeklinde olacak

Destek oranları % 70 geri ödemesiz, % 30 geri ödemeli oranı uygulanarak, destek kapsamında alınacak makine teçhizatın yerli üretim olması önemli olup, yatırımın gerçekleşmesi için alınacak makine-teçhizat ve yazılım giderleri yerli malı belgesi kapsamında alınması durumunda geri ödemesiz destek oranına % 15 ilave edilecek. İşletmeler desteklenmesi ön görülen tutarın %25’i kadar erken ödeme alabilecekler. Destek kapsamında istenen teminat mektubu giderleri de %100 oranında desteklenecek.

kosgeb stratejik ürün destek programı Üst limiti 5 milyon

Program kapsamında proje başvuruları dönemsel olarak alınacak. Proje süresi en çok 36 ay olup, kurul kararı ile 6 aya kadar ek süre verilebilecek. Program kapsamında verilecek desteklerin toplam üst limiti 5 Milyon TL olarak belirlendi.

Başkanlık; kalkınma planları, hükümet programları ve yıllık programlarda belirlenen hedefler ile stratejik dokümanlardaki öncelikler doğrultusunda; bölgesel, sektörel ve ölçeksel kriterler ile teknoloji düzeyi ve özel hedef gruplarını dikkate alarak iki katını geçmemek üzere destek üst limitini artırabilecek.

Bir önceki içeriğimiz olanKOSGEB Girişimcilik Hibe Desteği Şartları başlıklı güncel makalemizde 2018 kosgeb hibe, kosgeb 2018 hibe ve kosgeb hibe hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar