Kapat

KOSGEB işletme faizi desteği Birçok esnaf Bankalardan geri çevriliyor

Anasayfa
KOSGEB KOSGEB işletme faizi desteği Birçok esnaf Bankalardan geri çevriliyor

Daha önce Kosgeb 50 bin Hibe kredisinden bahsetmiştik, Kuralar çekildi 460 Bin 167 işletme Hibe krediyi kullanmaya hak kazandı fakat esnafın cebini rahatlatacak bu hibe desteğini bankalara devreden kosgeb, Maalesef kredi yükümlülüğü bankalarda olduğu için bankalar borcu olan esnafa kredi vermiyor. kosgeb işletme sermayesi kredi faiz desteği ile uğraşıp krediyi alamayan esnaf dertlerinden yakınıyor.  Fiyaskoya dönen işletme faizi kredi desteği esnaf şu konulardan yakınıyor.

SGK Borcu olana Hibe desteği yok, Sicil affı ile geçmiş borç takıntıları olan esnaf kredi almak için başvursa bile geçmiş borçları gözüküyor kredi olumsuz sonuçlanıyor.

Halk yakınıyor devlet borcumuzu görmüyor mu? Neden kredimizi onayladı diye yakınan esnaf bu konunun bankalara direktif olarak verilmesini istiyor.  Bir çok banka yükümlülük üstüne almamak için verecekleri krediyi teminat altına almak istiyor. Hatta 20 bin Tl lik kredi için Gayrimenkul teminatı dahi isteyebiliyorlar.  Kredi sicili düzgün olmayan ödeme ahlakı zayıf olan esnafa da kredi verirken bankalar zorluklar çıkarıyor hatta çoğu zaman vermiyor. Bankaların kapısını çalıp olumlu sonuçlar alamayan hibe kredi almak isteyen esnaf iş madem bankaların elinde Neden bizim kredimizi onayladılar diye yakınıyor.

Bazı kullanıcılarımız, verilen bu kredinin 50 bin geri ödemesiz hibe kredi ile karıştırmaktadır. KOSGEB 50 Bin 2017 hibe kredi ile ilgili detaylı makalemizi linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bankaların Hibe krediyi onaylamak için istediği Bazı evraklar:

KOSGEB HİBE KREDİSİ İÇİN HANGİ BELGELER İSTENİYOR?

● KOSGEB’den alınan ‘kredi çıktı’ belgesi. İşletme sahibinin kimliği ve fotokopisi.

● İşyerine ait vergi levhası ve oda kayıt evrakları.

● Ticaret sicil gazetesi.

● İmza sirküleri ve beyannameleri. Vergi ve Bağkur borcu olmadığına dair belge.

● Son 3 yıla ait müşavir onaylı bilanço ve gelir tabloları. (Banklar farklı evrak isteyebilir)

İŞLETME FAİZİ KREDİ DESTEĞİNİ HANGİ BANKALAR VERİYOR?

KOSGEB ile protokol imzalayan bankalar: Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti, Halkbank, İş Bankası, VakıfBank, Yapı Kredi, Ziraat. KOSGEB kredileriyle ilgili sıkıntı yaşayanlar Sanayi Bakanlığı’nın ‘ALO 130’ no’lu şikâyet hattını ya da KOSGEB’in ‘444 1 567’ no’lu telefonunu arayabilir.

kredi esneklik açısından devlet bankaları esnafın eli rahatlaması açısından biraz daha esnek davranmaktadır.

 

Bir önceki içeriğimiz olanKOSGEB Girişimcilik Hibe Desteği Şartları başlıklı güncel makalemizde 2018 kosgeb hibe, kosgeb 2018 hibe ve kosgeb hibe hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar