Kapat

Kariyer Koçluğu Revaçta

Anasayfa
Meslek seçimi Kariyer Koçluğu Revaçta
kariyer koçu gereklimi

Hızla değişen ve gelişen dünya düzeninde ekonomik faaliyetler her geçen gün artarken insan ihtiyaç ve beklentileri de aynı oranda artmaktadır. Sisteme ayak uydurabilmek için daha çok çalışmak ve daha çok kazanmak bir zorunluluk haline gelmiştir.

Ülkemizde kariyer koçluğu, danışmanlığı ve rehberliği konularında yetişmiş yeterli personelin olmayışı çok büyük bir eksikliktir. Son yıllarda bu alandaki hizmetler giderek yaygınlaşmış olmasına rağmen istenilen düzeye ulaşılamamıştır.

Ülkemizdeki genç nüfusu geleneksel yöntemlerle yönlendirmeye çalışan eski anlayışın üniversite mezunu olanlar arasında yapılan bir çalışmada mezunların yüzde yetmiş beşinin eğitim gördükleri alanlarda çalışmaması durumuna yol açtığı tespit edilmiştir. Ayrıca üniversite diplomasına sahip kalifiye elemanların yüzde yirmi beşinin de işsiz olduğu yapılan istatistiksel çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bu durum eğitim için harcanan onca paranın çöpe gittiği anlamına gelmektedir. Günümüzde çalışanların da dörtte birlik bir oranı işinden memnun değildir. Sonuçlar böyle olunca bu durumun bütün Türkiye çapında ele alınması zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Kariyer koçları yönlendirme yapıyor

İşsizliğin nedenleri arasında da öncelikle kişilerin ne yapacaklarını bilmiyor olmaları gösterilebilir. Ne yapacağını önceden planlayan kişi kendine uygun işi arayacak ve bana uygun bir işi tüm çabalarıma rağmen bulamıyorum bahanesine sarılmayacak. Uzun süredir uygun bir iş bulamayanlar öncelikle bir kariyer koçundan yardım alarak kendilerine hitap eden mesleği kolaylıkla bulabilmektedirler.

Kariyer kavramının kişiye ne anlam ifade ettiği üzerinden başlangıç yapılarak sonraki aşamalara geçiş yapılmaktadır. Kariyer iş bulmanın eşiti değildir. Bu yaklaşım son derece yanlıştır. Tarihsel süreç içerisinde kariyer kavramına diyalektik bir bakış sergilendiğinde öncelikle insanların bir tarım topluluğu oluşturduğu ve buradan sanayi toplumlarına geçişlerin söz konusu olduğu görülmektedir. Bu geçişlerde alt ve üst yapılar sürekli bir değişim sergilemiştir.

Günümüzde ise sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçiş gerçekleşmiştir. Bilgi toplumu bir şeyler üretmekten ziyade onu tasarlamayı ve o konuda uzmanlaşmayı gerektirmektedir. Bu durum daha çok kalifiye yani yetişmiş insan ihtiyaçlarının öncelikli olmasına yol açmıştır. Bireyler en iyi yaptıkları ve kabiliyetleri doğrultusunda yüksek verim elde edebildikleri işlere yönelerek uzmanlaşmaya çalışmalıdır.

Bilgi kaynaklı bilim ve teknoloji çok hızlı bir gelişim sergilemektedir. Bu durum da her gün insanların kendilerini güncellemelerini gerektiren bir mecburiyet ortaya çıkarmaktadır. Günümüzde bu çeşitliliğin arasında fark yaratabilmek için sunum yeteneğinin de yeterli olması gerekmektedir. Bu, temelde kişinin kendine soracağı başlıca soru bu kadar insanın arasında benim diğerlerinden daha iyi yapabileceğim ne var? sorusu olmalıdır.

İnsanlar kariyer koçluğu hizmeti alarak mesleklerine odaklanırlarsa karşılaştıkları çoğu olumsuzluklarla kazandıkları yeni bilinç ve donanım sayesinde başa çıkabileceklerdir. Kendine uygun mesleği seçen kişi çok uygun ve uyumlu bir çalışma ortamından eve geldiğinde ailesi ile çok daha mutlu olabilmekte ve iletişim kanalları sürekli gelişim için açık bulunmaktadır.

Kariyer koçluğu iyi anlanmalı

Kariyer koçluğu kavramında bunun bir yaşam tasarım formu olduğunu ve yaklaşımının sadece iş bulma durumu ile ilgili olmadığı anlaşılmalıdır. Bir iş veya meslek seçilirken aslında yaşamın tüm alanlarıyla ilgili bir seçim yapıldığı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

İnsanlar hayatları boyunca iki olguyu çok iyi düşünmek zorundadır. Bunlardan biri iş seçimi diğeri de eş seçimi olmaktadır. Bu durumda iş seçimi çok daha önceliklidir. Çünkü insanlar anlaşamadıkları eşlerini bırakma imkanına her an sahip olmalarına rağmen aynı kolaylıkla işlerini bırakmamaktadır. Bireyler bu nedenle mutlaka kariyer koçluğu eğitimi veya kariyer koçluğu hizmeti almalı ve kariyer kavramını derinlemesine özümseyerek bu durumun bir yaşam boyu öğrenme olduğu gerçeğini zihinlerine kazımalıdırlar. Bu durumda kişiler profesyonel bir kariyer koçundan yardım alarak başarı için mesleklerinde uzmanlaşmak zorundadırlar.

Kariyer koçluğu sürekli gelişmekte olan bir iş alanı olduğundan gelecek vaat etmekte ve günümüzde çok iyi kazandırmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı siz de başarılı olmak için kariyer koçluğu hizmeti alabilir veya uzman bir kariyer koçu olarak hayatınıza yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Dilerseniz kariyer koçluğunu meslek olarak icra ederek hem başkalarının hayatlarına sihirli dokunuşlar yapabilir hem de bir taraftan kendinizi geliştirip diğer taraftan hatırı sayılır paralar kazanabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimiz olan Gayrimenkul Danışmanı nasıl olur? başlıklı güncel makalemizde Emlakçı nasıl olunur, emlakçı nasıl para kazanır ve gayrimenkul danışmanı olma hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“Kariyer Koçluğu Revaçta” üzerine 1 yorum

  1. AhmetEngin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar