Kapat

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak

Anasayfa
iş fikirleri İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak
YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tadı ve lezzeti olarak et lezzetinde olan ve kolay yetiştirilebilen mantar çeşitlerinden biri istiridye mantarıdır. Protein değeri olarak bütün mantarlardan daha çok proteinli olan bu mantar çeşidi her ortamda yetiştirilebiliyor. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ve üretimi yapmak isteyenler için ev ortamında dahi kolaylıkla yetiştirilebildiğini belirtmek gerekir.

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Maliyeti

Ticari anlamda istiridye yetiştiriciliği ve üretimi yapmak için öncelikle hazır olan arazide iklimleme için klima, havalandırma işlemi için fan, kompostları koymak ya da asmak için raf düzeni, nem ve ısı ölçer, aydınlatma için ışıklandırma sistemi ve haşereler için ilaçlama sistemi gibi maliyetler ile mantar yetiştiriciliği işine başlanabilir. Örneğin 100 m2 bir mantarhane için yapılacak masraf en düşük 18.000 TL iken en yüksek 20.000 TL olabileceğini söyleyebiliriz.istiridye-mantari-yetistiriciligi-ve-uretimi-yapmak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Karlı bir Yatırım mıdır?

Pazar sorunu olmayan mantar yetiştiriciliği özellikle büyük şehirlerde hal ve semt pazarlarından sipariş alınarak satılan istiridye mantarlar oldukça kolay yetişmesine rağmen karlı bir iş olduğu biliniyor.

Bu içeriği Mutlaka okumalısınız  Çin'den maket oyuncak getirip satmak

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği İçin Yapılması Gerekenler

Mantar yetiştiriciliği işine yeni başlayacak olan girişimciler öncelikle torbalanmış, içinde misilleri sarmış hazır kompost ile başlanılması, daha uygundur. Bu şekilde üretim 6-7 ay kadar devam ettikten sonra iyice tecrübe kazanıp teknikleri öğrendikten sonra düzenli üretime geçilmelidir. Kompost hazırlamak yatırım ve iş gücü demektir.

Mantar yetiştiriciliği işine başlarken devletin verdiği hibe kredilerden yararlanabilirsiniz, Kosgeb mantar yetiştiriciliğine 50 bin hibe ve sıfır faizli kredi desteği vermektedir. Ayın zamanda kamu ve özel bankalar ve katılım bankalarından kredi desteği ile işinizi büyütebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimiz olanOto yıkama dükkanı açmak başlıklı güncel makalemizde Oto yıkama dükkanı açmak, Oto yıkama dükkanı açmak kaç para ve Oto yıkama dükkanı açmak ne kadar hakkında genel bilgiler verilmektedir.


“İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak” üzerine 2 yorum

  1. Zeynep Yoksul says:
    • İYİ FİKİR says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir