Kapat

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak

Anasayfa
iş fikirleri İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak

Tadı ve lezzeti olarak et lezzetinde olan ve kolay yetiştirilebilen mantar çeşitlerinden biri istiridye mantarıdır. Protein değeri olarak bütün mantarlardan daha çok proteinli olan bu mantar çeşidi her ortamda yetiştirilebiliyor. İstiridye mantarı yetiştiriciliği ve üretimi yapmak isteyenler için ev ortamında dahi kolaylıkla yetiştirilebildiğini belirtmek gerekir.

İstiridye Mantar Yetiştiriciliği Maliyeti

Ticari anlamda istiridye yetiştiriciliği ve üretimi yapmak için öncelikle hazır olan arazide iklimleme için klima, havalandırma işlemi için fan, kompostları koymak ya da asmak için raf düzeni, nem ve ısı ölçer, aydınlatma için ışıklandırma sistemi ve haşereler için ilaçlama sistemi gibi maliyetler ile mantar yetiştiriciliği işine başlanabilir. Örneğin 100 m2 bir mantarhane için yapılacak masraf en düşük 18.000 TL iken en yüksek 20.000 TL olabileceğini söyleyebiliriz.istiridye-mantari-yetistiriciligi-ve-uretimi-yapmak İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Karlı bir Yatırım mıdır?

Pazar sorunu olmayan mantar yetiştiriciliği özellikle büyük şehirlerde hal ve semt pazarlarından sipariş alınarak satılan istiridye mantarlar oldukça kolay yetişmesine rağmen karlı bir iş olduğu biliniyor.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği İçin Yapılması Gerekenler

Mantar yetiştiriciliği işine yeni başlayacak olan girişimciler öncelikle torbalanmış, içinde misilleri sarmış hazır kompost ile başlanılması, daha uygundur. Bu şekilde üretim 6-7 ay kadar devam ettikten sonra iyice tecrübe kazanıp teknikleri öğrendikten sonra düzenli üretime geçilmelidir. Kompost hazırlamak yatırım ve iş gücü demektir.

Mantar yetiştiriciliği işine başlarken devletin verdiği hibe kredilerden yararlanabilirsiniz, Kosgeb mantar yetiştiriciliğine 50 bin hibe ve sıfır faizli kredi desteği vermektedir. Ayın zamanda kamu ve özel bankalar ve katılım bankalarından kredi desteği ile işinizi büyütebilirsiniz.

Bir önceki içeriğimiz olanDamacana su satış işi açmak başlıklı güncel makalemizde damacana bayiliği, damacana satış işi yapmak ve damacana satışı hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği ve Üretimi Yapmak” üzerine 2 yorum

  1. Zeynep Yoksul says:
    • avatar İYİ FİKİR says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar