Kapat

işsizdi Dededisine Yardımcı olurken Kendi işinin patronu oldu

Anasayfa
Firma haberleri işsizdi Dededisine Yardımcı olurken Kendi işinin patronu oldu

Solucan gübresi işi ile ciddi bir kazanım sağlayan İbrahim Özkan Sağlık meslek lisesini bitirmiş, atanmak için beklemekteydi işsiz olduğu için dedesine yardım etmeye başladı, dedesi ile aynı emeği sarf ederek Dedesinin mahsul artışının nasıl olacağı konularını araştırırken Solucan gübresi işini fark etti ve İbrahim Özkan hikayesi orada başladı..

Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşayan Halil İbrahim Özkan Bey Dedesi Turşuluk salatalık üretirken üretim hususunda yardım etmek istedi.. Tesadüfen solucan gübresi işini duyunca denemek istedi ve Dedesinin ürün tutarı 2 kat artınca çevredeki çiftçilerden de gübre talebi gelmeye başladı etrafındaki tanıdık çiftçilere gübre satışı yapan Halil İbrahim Özkan bey şimdilerde 1 milyon solucan ile üretim yapıyor ve ciddi bir gelir elde ediyor. Belki de hayatının dönüm noktası sağlık meslek okulunu bitirir bitirmez atanmış olsaydı şuan yapmış olduğu işi yapamayacak, şuan kazandığı kadar parayı kazanamayacaktı..

Doğal Solucan gübresine geçerek Hem sağlıklı üretim yapılıyor, Hemde Üretim katsayısı 2 kat artış sağlıyor. Girişimcilere de örnek bir örnek davranış yapan Halil İbrahim Özkan yapmış olduğu işin kolaylıklarından şöyle bahsetti “Özellikle makine sistemine geçtikten sonra solucan gübresi üretmek bizim çok fazla zamanımızı almıyor. İki haftada bir tesise gelerek hem yemleme yapıyoruz, hem de makineyi çalıştırarak ürettikleri gübreleri alıyoruz. Öncelikle kendi ailelerimizin gübre ihtiyacını karşılıyoruz. Kalan kısmı da çevremizdeki salatalık üretimi yapanlardan aldığımız siparişleri yetiştirmeye çalışıyoruz. Tarım için en ideal gübre, solucandan elde ediliyor. Bir sağlıkçı olarak kimyasal gübre yerine hayvansal gübreyi tercih edilmesini istiyorum. En büyük amacımız ise üretim kapasitemizi artırarak tarımda kullanılan kimyasal gübreyi ilçeden arındırmak”

Solucan gübresi konusunda Tek örnek İbrahim Özkan değil, Benzer bir hikayemiz de Niğde den Arabasını satarak 100.000 Solucan ile gübre üretimine başlayan Niğdeli genç çiftçimiz 10 ay gibi kısa bir sürede Koymuş olduğu sermayenin 10 katı kadar solucan elde ederek sermayesini 10 kart arttırdı, Sitemizi takip eden girişimcilerimize Solucan gübresi iş fikrini de Böylece tavsiye ediyoruz. Solucan gübresi 2019 yılında Kilosu 3TL Civarında satılmaktadır, 1 milyon solucan ile ortalama aylık 1 ton ile 2 ton arasında rahatlıkla üretim yapılabilmektedir. özellikle tarımda makineleşmenin de arttığı ülkemizde solucan gübresi üretimi de kolaylaşmıştır. “bu tür pis işlerle uğraşma, daha düzgün bir iş bulamadın mı” şeklinde kendisini eleştirdiklerini, ancak bugünlerde kendisine karşı bakışların değiştiğini ifade ederek, “10 ay önce bir araba parasıyla başladım, yaklaşık 10 katı değerinde araba alabilecek seviyeye geldim” dedi. Solucan gübresi üretimi az sermaye ile yapılan bir iş olduğundan Tarım işi ile uğraşan tüm çiftçilerimiz Kendi gübre üretiminin yanı sıra satışını gerçekleştirebilmektedirler.

Ayrıca Tarım bakanlığı Bu tarz üretimler yapan kişilere ciddi destek kredileri ve hibe desteği vermektedirler.

Haber kaynakları TGRT haber ve AA’dır.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“işsizdi Dededisine Yardımcı olurken Kendi işinin patronu oldu” üzerine 1 yorum

  1. avatar iyifikir says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar