Kapat

inovalig başvuruları Nisan 2017 de bitiyor

Anasayfa
KOSGEB inovalig başvuruları Nisan 2017 de bitiyor

Ülkemizin ilk inovasyon gerçekleştirme programı olan İnovaLİG programının bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecektir.
Bu bağlamda, inovasyon alanında gelişimlerini sağlamak ve inovasyon alanında tecrübelere ortak olmaları için işletmelerimizin bu programa 30 Nisan 2017 tarihinde kadar ücretsiz olarak başvurulabilecektir.

İnovaLİG nedir?

Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak, uluslararası yönetim danışmanlığı firması A.T. Kearney’nin işbirliğiyle gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG ile şirketler hem inovasyon yetkinlikleri bazında yarışacak hem de inovasyon kültürlerini interaktif bir platformda geliştirme fırsatı bulacaklardır.

Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşmasında inovasyonun ve buna bağlı olarak yaratılacak katma değerin çok önemli bir rol oynayacağı şüphesizdir. Bu yolda, bizler de İnovaLİG programı ile ülkemizde gerek kamu gerek özel sektör kuruluşlarında inovasyon bilincini geliştirmeyi amaçlamaktayız. İnovaLİG ile Avrupa’da 17 ülkede uygulanan ve A.T. Kearney’nin yürüttüğü IMP3rove metodolojisine dayanan bir kurguyla, ülkemize ciddi bir fikri sermayeyi aktarmaya çalışacağız. A.T. Kearney işbirliğiyle oluşturacağımız İnovaLİG programı ile Türkiye’deki firmaların inovasyon karnelerini çıkararak her yılın inovasyon liderlerini belirleyeceğiz.

İnovaLİG’de yer alan firmalar hem Türkiye hem de Avrupa standartlarında inovasyon karnelerini elde etmiş olacaklar. Dolayısıyla, bu program ile şirketlerin organizasyonlarına ve günlük operasyonlarına inovasyon kültürünü yerleştirmeleri için oldukça önemli bir fırsat sunuyoruz. Türkiye’nin yaratıcılık potansiyelini, doğru inovasyon yönetim yetkinlikleri ile katma değere dönüştürmeyi hedefliyoruz.

IMP3rove metodunun, inovasyonu gerçekleştirmiş ve inovatif projeler ile başarıya ulaşmış şirketleri proje bazında ödüllendirmekten öte, inovasyon yönetimi ve sistematik inovasyon yetkinlikleri kazanılması için yapılan çalışmaları ödüllendiren bir mantığı vardır. Bu şekilde, katılımcı şirketler için inovasyonun, sadece bir sonuç değil; sürdürülebilir ve tekrarlanabilir ödüller getiren yapısal bir süreç olmasını hedefliyoruz.

İnovaLİG’in yurtdışındaki benzer çalışmalardan farkı nedir?

TİM olarak A.T. Kearney ile ortak yürüttüğümüz bu programın benzerlerinden en büyük farkları, inovasyon yetkinlikleri değerlendirmesinde A.T. Kearney’nin başarısı kanıtlanmış IMP3rove metodolojisinin kullanılacak olması, bir inovasyon programının ilk kez böylesine geniş bir çapta ve ulusal boyutta uygulanması ve TİM ve A.T. Kearney’nin güçlü işbirliğidir. Bu kapsamlı ve farklı çalışmanın, ülke çapında inovasyona verilen önemi en üst seviyeye çıkarmada ciddi katkı sağlayacağını ve emsal çalışmalarda benzeri görülmemiş bir etki yaratacağına inanıyoruz.

İnovasyon yönetiminin ve bilincinin yaygınlaştırılması için önemli bir adım ve farkındalık yaratmak için Sayın Cumhurbaşkanı’ndan sektör temsilcilerine kadar herkesin bu konuda katkı sağlıyor olması önemli bir destek faktörü ve diğer ülkelerdeki örneklerine göre ayrıştırıcı bir etmen olmuştur.

İlk yılda ulaşılan 460 başvuru sayısı ile Türkiye, katılımın en fazla olduğu ülkelerden biri haline gelmeyi ilk yıldan başarmıştır. Ulusal boyutta, çalışmanın hem kamu hem de özel sektör iştirakleri tarafından bu şekilde sahiplenilmesi tüm sektörler için birer itici güç oluşturmuş ve katılımcı sayısının artışının ötesinde sektörel ve büyüklük olarak ciddi bir çeşitliliğe ulaşılmıştır.

İnovaLİG nasıl işleyecek?

İnovaLİG’e kayıt olan firmalar, ilk aşamada, internet üzerinden kapsamlı bir anket değerlendirmesini tamamlayacaklar. İlk aşama süresince, haftalık ve aylık bildirimler ve inovasyona yönelik eğitim materyalleri katılımcıların ilgisine sunularak, bunun yanında konferanslar düzenlenerek katılımcı firmaların inovasyon yetkinliklerini artırmaya yönelik adımlar atılacak. İlk aşama sonucunda, katılımcı her bir firma yaklaşık 100 sayfa uzunluğunda, kendi yetkinliklerinin, yerel ve uluslararası pazarlardaki benzerleri ile karşılaştırıldığı bir kıyas analizi raporuna sahip olacak. Firmalar, bu kıyas analizi raporu kapsamında, A.T. Kearney’nin IMP3rove inovasyon yönetimi metodolojisindeki 5 kategori çerçevesinde kendi yetkinliklerini değerlendirme şansını elde edecek.

Anketlere göre en iyi değerlendirme sonuçlarına sahip 250 firma, ilk tura geçecek. Firma raporlarının İnovaLİG jürisi tarafından detaylı incelemesi ile inovasyon yönetiminin 5 kategorisinin her birinden seçilecek ilk 10 firma, yarı finallere katılmaya hak kazanacak.

Yarı finale kalan firmaların tamamı ziyaret edilerek, bu firmaların inovasyon yönetimi yaklaşımları ve yarı finale kaldıkları kategori ile ilgili uygulamaları ele alınacak. Yapılan toplantılar ve jüri değerlendirmesi sonucu her kategoride ilk 5 firma, finale yükselecek. Final aşamasında, firmalar hazırladıkları sunumları İnovaLİG jüri üyelerine takdim edecek, jüri üyeleri bu bilgiler ışığında 5 inovasyon kategorisinde ilk 3 şirketi ve inovasyon şampiyonlarını belirleyecek. Şampiyonlar Türkiye’yi, şirket büyüklüklerine göre, Avrupa’daki IMP3rove platformunda veya “Best Innovator” yarışmasında temsil etme hakkı kazanacak.

İnovaLİG’e kimler katılabilir?

İnovaLİG programına katılım, tüm özel sektör firmaları ve kamu kuruluşlarına açıktır. Özel sektör firmaları ve kamu kuruluşlarına yönelik herhangi bir büyüklük, sektör, vb. katılım kısıtlaması bulunmamaktadır.

İnovaLİG 2016’de 780 firmalık başvurusu sayısı ile Türkiye, katılımın en fazla olduğu ülkelerden biri haline gelmiştir. İnovaLİG 2016 katılım istatistikleri aşağıdaki gibidir.

İnovaLİG’e katılım ücretli midir?

Katılımcılardan tüm program çerçevesinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

İnovaLİG’e başvuru için önemli tarihler ve dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

İnovaLİG 2016 kapsamında, Türkiye İnovasyon Haftası 2015’te başlatmış olduğumuz başvuru süreci 24 Haziran 2016 tarihinde tamamlandı.

Firmalar ve kamu kuruluşları, başvurularını İnovaLİG ana sayfasındaki kayıt formunu doldurarak online olarak gerçekleştirebilirler.

Başvuru sırasında, sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi adına başvuru formunda yer alan tüm alanların eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir.

Her firmadan tekil başvuru alındığını teyit edebilmek amacıyla, başvurularda firma vergi numarası bildirilmesi gerekmektedir.

Firmalar ve kamu kuruluşları, başvurulara dair sorularını yöneltmek amacıyla info@inovalig.com adresine e-posta gönderebilir ya da 0212 454 06 18 ya da 0212 454 03 74 numaralı telefonları arayarak destek alabilirler.

İnovaLİG 2016 programının önemli kilometre taşlarını da belirten kapsamlı akış şeması, aşağıdaki gibidir.

-Akış Şeması-

Bir önceki içeriğimiz olan KOSGEB Girişimcilik Hibe Desteği Şartları başlıklı güncel makalemizde 2018 kosgeb hibe, kosgeb 2018 hibe ve kosgeb hibe hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar