Kapat

İhtiyaç kredisi vadesi 60 Ay olarak güncellendi

Anasayfa
Krediler İhtiyaç kredisi vadesi 60 Ay olarak güncellendi
60 ay ihtiyaç krediis

2019 yılında dar ekonomik boğazda olan vatandaşın biraz olsun eli rahatlaması için geçmişte 36 aya kadar düşürülen ihtiyaç kredileri şimdi ise ; 60 ay vadeye kadar uzatılmıştır.

ihtiyaç kredilerinde vade uzatılması demek vatandaşın maaşı oranına kullandığı kredi miktarı artması demektir. Bunun uzun vade kötü etkileri olsa kısa vadede ekonomiyi canlandırıp, ülkeye sıcak para girişi sağlamaktadır.

İhtiyaç kredi vadesinin artması neye yaradı?

ihtiyaç kredi vadesi artması kişilerin kullanacağı kredi miktarını arttırdı ve düşük miktarlarda kredi kullanmak isteyen kişilerin aylık ödeme tutarını uzun vadelere yayarak daha düşük vadelerde kredi kullanımını sağladı.

Bilindiği üzere hükumet aşırı borçlanan vatandaşların daha fazla bankalar borçlanmaması için kademeli olarak önce 48 aya daha sonra ihtiyaç kredisi vadesini 36 aya kadar düşürmüştü. Ülkede inşaat sektörünün durması ve faiz oranlarının artması sebebi ile oluşan büyük bir ekonomik dalgalanma oluştu. Acil olarak ekonomik olarak ülkeye sıcak para girmesi için faiz oranlarında bir nebze düşüşün ardından ihtiyaç kredisi vade oranları 60 ay gibi uzun bir döneme yayıldı.

Tabi ülkemiz gibi yüksek enflasyonlu ülkelerde çekilen bu krediler bir kaç yıl sonra ciklet parasına dönüşebiliyor. Bugün ödenen 2 bin liralık 1. taksit ile 60. ayda ödenen 2 bin liralık taksit ödemesi aynı şeyi ifade etmeyebiliyor. 60. ayda ödenecek olan son taksit belki de yüksek enflasyonlar neticesinde çok ta büyük bir bedel olmayabilir.

ihtiyaç kredisi vade uzatılmasının zararları

Kısa vadede ihtiyaç kredisi fazla çekmenin ülkeye ve mikro ekonomiye sıcak para girişi ile hareketlilik sağlasa da bireysel ve ülke bazında bir takım zararları oluşabilir.

Vade uzadıkça ödenen faiz artar

Kişiler ilk etapta krediyi çekerken düşündükleri şey, çekilen kredi türü ne olursa olsun kredinin kişilere oluşturduğu yekun masraflar oluyor. Bu masrafların en büyük kalemi de faiz kalemidir.

Bankalardan çekilen kredi türü ne olursa olsun, vade uzadıkça faiz oranı ve bileşik faiz uygulaması yapıldığı için ödenen faiz miktarı artar. 60 aya kadar uzatılan ihtiyaç kredileri günümüz faiz oranları ile neredeyse 1’e 1 olarak katlanmaktadır. Kısaca örnekle belirtmek gerekirse 30 bin vadeli kredi için toplam 36 ayda toplam ödenen faiz miktarı 12 bin civarında iken 60 aylık çekimde aynı miktarda kredi için 24 bin gibi bir faiz ödemek zorunda kalınabilir.

60 ay sonra kazanılacak para harcanıyor

Yarın bile insanın başına ne tür bir aksilik geleceği belli olmazken, insanlar kredi çekerken 60 ay – 120 ay gibi uzun vadede kazanacağı gelirlerini şimdiden harcayarak ekonomik bağlılık elde ediyorlar.

ihtiyaç kredileri ve diğer bir çok kredi çeşidi hakkında güncel içeriklerin bulunacağı krediler kategorisindeki yazılarımızı okumanızı öneririz. Ayrıca kredi notu düşük olan kişiler için kredi notunu etkileyen faktörler isimli çok detaylı içeriği de okumanızı öneriyoruz.

Bir önceki içeriğimiz olan Bankalardan Kredi yaş sınırı Kaçtır? 65 yaş üzeri kredi veren bankalar başlıklı güncel makalemizde 65 yaş üzeri kredi veren bankalar ve kredi yaş sınırı hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar