Kapat

Emeklilikte yapılacak işler

Anasayfa
ek iş - Ek gelir Emeklilikte yapılacak işler
Emeklilikle yapılacak işler

Emekli olmadan önce birçok kişinin kafasında ciddi sorular oluşmaya başlamaktadır. Özellikle yoğun bir iş hayatından çıkacak olan veya çıkmış olan kişilerin boş kalma korkuları bulunmaktadır. Bugün siz değerli okurlarımız için Emeklilikte yapılacak işler hakkında birkaç ipucu vererek sizleri bu konu hakkında bilgilendirmek istiyoruz.

Danışmanlık yapın

Daha önce çalıştığınız sektör ile alakalı olarak elde etmiş olduğunuz bilgi ve deneyimlerinizi genç nesillere ulaştırmak için bir danışmanlık firması kurun. Özellikle iş hayatında en önemli olan unsurun bilgi ve deneyimden geçtiğini düşündüğümüz zaman bu tarz danışmanlık firmalarına olan talep her geçen gün artmaktadır. Sizlerde ömrünüzün büyük bir kısmını adamış olduğunuz mesleğiniz ile ilgili bir danışmanlık şirketi açarak bunu genç nesillere aktarma şansını yakalamış olursunuz.

Online işler ile uğraşın

Aslında günümüzde para kazanmanın en çok tercih ediliği yöntemlerin başında gelen Online işlemler emekli olduğunuz zamanda sizler için önemli bir uğraş olacaktır. Emekli olanların evde oturarak vakit geçirmek için uğraşacağı işler arasında bana kalırsa ilk sırada online işler gelmektedir. Çünkü emekli olan bireylerin kendi başlarına vakit geçirmesine ve bedenen yorulmadan meşgul olmasına imkan veren bu yöntem sayesinde emekliliğin tadını çıkartma fırsatını yakından bulmuş olacaksınız.  Bu işi bir diğer önemli püf noktalarından bir tanesi de istediğiniz zaman istediğiniz ortamda çalışma fırsatını bulmuş olacak olmanızdır. İnternet bağlantısı ve dizüstü bilgisayarınızı yanınızda gezdirerek dilediğiniz ortamda çalışma fırsatını yakalamış olacaksınız.

Blog yazarı olmak

Aslında Online işler arasında gösterilmesi gereken bu işi ayrı bir başlık altında ele almak istedim. Çünkü yazarlık konusun çok farklı bilgi ve birikim gerektirmesi bu alanda belli başlı kişilerin iş yapma fırsatına olanak tanımaktadır. Bu yüzden sizlerde daha önce hayatınızda elde etmiş olduğunuz deneyimlerinizi kişisel bloglara yazarak emeklilikte kendinize yeni bir iş çıkartma fırsatını yakalamış olursunuz.

Aynı zamanda ürettiğiniz ürünler hakkında da buradan yazılar yazarak iş yapma fırsatını bulabilirsiniz. Son yıllarda internet teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak oldukça popüler hale gelen bu işi yaparak gerçekten eğlenceli bir emeklilik hayatı sürebilirsiniz.

Devlet desteklerinden faydalanın

Devletin emekli olan kişilere yönelik sunduğu birçok girişimcilik kursu bulunmaktadır. Özellikle de yaşı ilerlemiş olanların meşgul olacakları boyutlarda bulunan kurslara ve eğitimlere katılarak emeklilik dönemlerinizde verimli bir süreç geçirme fırsatını yakalamış olursunuz. Burada yaşamakta olduğunuz illerin veya ilçelerin belediyeleri tarafından açılan kurslara katılarak ömrünüzün geri kalanında isterseniz kendinizi geliştirme fırsatını bulabilir , isterseniz de para kazanma şansını yakalamış olabilirsiniz.

Orijinal fikirler üretmek

Emekli oldunuz ve artık kendiniz ile baş başa kalma vaktiniz gelmiş demektir. Özellikle düşünmeye fırsatınızın olduğu şu dönem içerisinde orijinal fikirler üreterek iş alanında veya farklı alanlarda hizmetlerinize devam edebilirsiniz. Burada özellikle iyi bir araştırma yapmanız ve eksik olanları ortaya çıkartmanız sizlere emeklilik dönemleri içerisinde oldukça eğlenceli anlar geçirme fırsatını sunacaktır.

Aklınıza yatan fikirleri dilerseniz hayata geçirebilir ve ürettiğiniz projeleri girişimcilere satarak da para kazanabilirsiniz.

Konuşmacı olun

Sektör olarak daha önce hangi alanda uzmanlaşmış iseniz bu alanda aranan bir konuşmacı olma fırsatını bulabilirsiniz. İnsanlar ile iyi ilişkiler içerisinde bulunan bir kişilik olmanız sizlerin sözünün dinlemesine de imkan sağlamaktadır. Bu yüzden iyi bir konuşmacı olarak seminerlere katılabilir ve burada kişilerin gelişimlerine katkı sunabilirsiniz. Daha önce çalıştığınız sektör içerisinde elde etmiş olduğunuz bilgi ve birikimlerinizi aktarmak için çalıştığınız firmalar ile iyi ilişkiler içerisinde olmanız gerekmektedir. Firma çalışanlarının veya diğer bireylerin sizlerden öğreneceği deneyim ve tecrübeler bulunmaktadır.

Kendi işinizi kurun

Aslında birçok emeklinin hayalidir kendi işini kurmak. Bu yüzden sizde emeklilik süresi boyunca elde etmiş olduğunuz bilgi ve birikimlerinizi riske atmadan kendi işinizin patronu olmaya çalışın. Burada dikkat etmeniz gereken konuların başında risk faktörünün en az olduğu alanları tercih etmenizi sizlere öneriyoruz. Çünkü zaten hayatınızın büyük bir bölümünü büyük bir iş stresi altında geçirmişsinizdir. Bu yüzden sizleri daha az yoracak, aynı zamanda sizleri mutlu edecek olan işleri tercih ederek emeklilik hayatınızı biraz daha sakin kafayla geçirme fırsatını yakalamış olursunuz. Uzun zamandır hayalini kurduğunuz işinizin patronu olabilirsiniz.

Bir önceki içeriğimiz olanKışın yapılacak işler -kış ayları için iş fikirleri başlıklı güncel makalemizde karda zincir satmak, kış aylarında iş fikirleri ve kışın ek işler hakkında genel bilgiler verilmektedir.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

“Emeklilikte yapılacak işler” üzerine 1 yorum

  1. avatar Zeplin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar