Düğün salonu açmak Karlı mı? Bu iş için ne kadar sermaye gerekli?

tarafından
848
Düğün salonu açmak Karlı mı? Bu iş için ne kadar sermaye gerekli?

Her geçen gün sayıları giderek artan düğün salonları birçok kişinin bu alanda iş hayatına girmesine neden olmaktadır. Yüksek kar marjı bulunan ve bir nevi mevsimlik bir sektör olan düğün sektöründe Düğün salonu açmak istiyorsanız ne gibi detaylara dikkat etmelisiniz bu konuda merak ettiğiniz soruların cevaplarını buradan sizlere açıklamak istiyoruz.

Düğün salonu açmak iyi fikir olabilir

Düğün salonları işlerini iyi yapan esnaflar için gayet güzel gelirler elde edilebilecek iş fikirleri içindedir. Denenmiş ve gayet güzel işleyen düğün sektörü içinde organizasyonun zirve aşamasında misafirlere Düğün sahiplerinin adına ev sahipliği yapan mekanlardır. Sanıldığı kadar kolay bir iş değildir. Oluşabilecek aksilikler müşterilerin hayatları boyunca unutmayacağı ve olumsuzlukları her zaman hatırlayacağı bir iş türüdür. Para kazanırken insanları üzmeden Hayatları boyunca güzel hatırlayacağı bir anı olarak sunum yapmak çok önemlidir.

düğün salonu kuruluş gideri

düğün salonu sermaye

Düğün salonu açmak için ne kadar nakit gereklidir?

Bunun için sizlere net bir rakam vermenin doğru olmadığını belirtmek istiyoruz. Ancak bu konuda ortalama olarak  100 Bin TL ile 800 Bin TL arasında bir rakam belirtmek istiyoruz. Bu kadar uçuk rakamlar belirtmemizin nedeni ise tamamen sizin kişisel zevkinize kalmış bir işletme açmak istemenizden kaynaklanmaktadır. Açmak istediğiniz düğün salonlarında plastik masa ve sandalye de kullanabilir, ya da daha lüks olan masa ve sandalyeler kullanarak maliyetin artmasını sağlayabilirsiniz. Bu yüzden ortalama olarak bir rakam belirtmenin doğru olmadığının altını çizmek istiyorum.

Düğün salonu açma şartları ve Evrakları

Düğün salonu açmak isteyenlerin iş yeri açma şartları hakkında merak ettikleri tüm soruların cevaplarını ilgili belediyelerden alacaklarını belirtmek istiyoruz. Belediyenin düğün salonu açma şartnamesini detaylı bir şekilde inceledikten sonra bu şartları yerine getirmeniz durumunda belediyeden gerekli olan izinleri alabilirsiniz.

İçkili veya içkisiz olarak açmak istediğiniz mekanların kriterleri arasında farklılıklar bulunduğundan dolayı bunun detaylarını bağlı bulunduğunuz belediyeden öğrenmek işinizin daha kolay hale gelmesine yardımcı olacaktır.

5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu göre düğün salonu açmak isteyen kişilerin aşağıdaki şartları yerine getirmiş olması gerekiyor. Belediyeler bu tarz işletme kuracak kişilerden aşağıdaki şartları yerine getirilmesini isteyebilir.

 • Umuma açık istirahat ve eğlence yerleri, konaklama yerleri, düğün salonları, lokantalar ve benzeri işyerlerinde
  bulunan tuvaletlerin zeminleri ve duvarları mermer, seramik ve mozaik gibi kolay temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir malzemelerle kaplı olacaktır. Tuvalet ile mutfak yan yana olmayacaktır.
 • Özel yapı şeklini gerektiren sinema, tiyatro, düğün salonu, otel, hamam, sauna; ekmek fırını ile akaryakıt,
  sıvılaştırılmış petrol gazı, sıvılaştırılmış doğal gaz ve sıkıştırılmış doğal gaz istasyonu için yapı kullanma izin belgesinin alınmış olması

1- Giriş ve çıkış kapıları ayrı ayrı olmak üzere en az ikişer adet olacaktır.
2- Yangın çıkış kapısı dışa açılır ve çift kanatlı olacaktır.
3- Salondan ayrı uygun bir yerde bay ve bayanlara ait ayrı ayrı, aynalı, lavabolu, sıvı sabunlu yeteri kadar tuvalet
bulunacaktır.
4- Girişte bankolu vestiyer ve boy aynası olacaktır.
5- Isıtma kalorifer veya klima sistemiyle olacaktır.
6- Havalandırma klima ile yapılacaktır.
7- Salonda orkestra yeri ile oyun pisti olacaktır
8- Çalışanlar, sanatçılar ve gelin ile damat için soyunup giyinmeye elverişli ayrı ayrı odalar bulunacaktır.
9- Servis odası bulunacaktır.
10- Salonun dışında işçilerin soyunma dolapları bulunacaktır.
11- Zeminler kolay temizlenebilir özellikte olacaktır.
12- Mutfak, salondan ayrı bir yerde olacak ve mutfağın dışarıya açılan kapı ve pencerelerinde sineklik telleri
bulunacaktır.

iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı  nasıl alındığını anlatan yazımızda da belirtiğimiz üzere bazı belediyeler ellerindeki hakları sonuna kadar kullanıp daha farklı uygulamalar yaparken bazı belediyeler de daha yumuşak davranıp iş yeri açanlara imkanlar tanımaktadır.

Düğün salonu açmak için gerekli evraklar

5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu göre iş yeri açma ve çalışma ruhsatı almak isteyen kişiler aşağıdaki evrakları tamamlaması gerekmektedir. Daha detaylı bilgi için site içi arama yaparak iş yeri açma ve çalışma ruhsatı alımı ile alakalı yazımızı inceleyebilirsiniz.

1- Yapı kullanma izin belgesi (iskan)
2- Başvuru formu (müdürlükten veya internet sitemizden temin edilecek)
3- Kira kontratı aslı ve fotokopisi
4- Tapu senedi (fotokopi)
5- Vergi levhası aslı ve fotokopisi
6- Kat Maliklerinden muvafakatname
7- 3 adet ruhsat projesi (gerek görülen işyerlerinden)
8- Taahhütname (noter onaylı)
9- Emlak – Çevre Temizlik Vergisi beyanı, borcu yoktur yazısı (Müdürlüğümüz Kentli Servisi veya Mali Hizmetler Müdürlüğünden)
10– Emisyon izni veya analiz raporu (gerek görülen işyerlerinden)
11- Deşarj izni veya analiz raporu (gerek görülen işyerlerinden)
12- İtfaiye Daire Başkanlığından alınacak itfaiye raporu (yazı müdürlüğümüzden gönderilecek)
13- Şirketler için ilave olarak Ticaret Sicili Gazetesi ve İmza Sirküleri
Not:Yapılan işin niteliğine göre ilave bilgi ve belgeler istenebilir.

Düğün salonu açmak isteyenlere öneriler

Sizlere bu konuda bir tavsiye olarak da şunu belirtmek isteriz, açmak istediğiniz düğün salonunda evlenecek olan çiftlere özel sürprizler hazırlayarak onların mutlu günlerini daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Düğün salonu açmak için merak ettiğiniz detaylar ve sizlere bu konuda öneriler.

 • Unutmayın düğün salonlarında müşteri olarak sadece düğününü organize ettiğiniz aile değil, oraya gelecek olan yüzlerce potansiyel müşteriye hizmet veriyorsunuz. Her düğünü özel müşterilere hizmet veriyormuş gibi özenle sonlandırarak ilerleyen zamanlarda düğünü olacak müşterilerin sizi aramasını sağlarsınız.
 • Sözleşmenizin dışında küçük süprizler ve ikramlarda bulunun.
 • Kantin, fotoğraf ve kuaför gibi ek hizmet verecek kurumlar ile anlaşıp kar marjınızı artırabilirsiniz.
 • Gerekli temizlik ve özene her zaman dikkat edin, Her düğün organizasyonunda gerekirse masalardaki müşterilere tek tek Düğün salonunun sahibiyiz, düğünümüze hoş geldiniz diyerek kendinizi tanıtın.
 • Müşteri ilişkilerine önem verin en uygun fiyatları vermeye çalışın.

düğün salonu masraflarına dikkat

Düğün salonu açmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Öncelikli olarak açmak istediğiniz ilçenin ARGE çalışmasını detaylı bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise çevresinde çok fazla düğün salonunun bulunması işlerinizin zaman içerisinde kötü gitmesine neden olabilir. Bu yüzden açmak istediğiniz düğün salonu ile iyi bir alan araştırması yapmanız gerekmektedir.

Açacağınız düğün salonu için tutmak istediğiniz mekanın bütün ölçülerini detaylı bir şekilde incelemeniz gerekmektedir. Kapasitesi, Lavaboları, mutfak bölümü , gelin odası, çocuk emzirme odası, mescit, sanatçı odaları ve buna benzer bulunan bütün detayları en ince ayrıntısına kadar hesaplamanız gerekmektedir.

Eğer açmak istediğiniz mekanın sahibi siz değilseniz kira bedelini, işletmenin giderlerini en ince ayrıntısına kadar incelemeniz gerekmektedir.

işletme giderlerini dikkate alın!

Bu hesaplamaları yaptıktan sonra açacağınız düğün salonuna müşteri çekmek için yeteri kadar reklam yapmanız gerekmektedir. Özellikle evlenecek olan çiftlerin isteklerini göz önünde bulundurmanın son derece önemli olduğunu ve bu yüzden düğün salonunuzda bu tarz isteklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden düğün organizasyonu yapan firmalar ile sıkı ilişkiler kurarak düğün salonunuzun müşteri potansiyelinde artış yaşanmasını sağlayınız.

Çünkü düğün sektöründe gelen müşterinin bir başka müşteriyi beraberinde getirmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Buna örnek vermek gerekirse düğününüzü sizin salonunda yapan bir çiftin ortalama olarak 400 -500 misafiri salonunuza geldiği zaman en az 100 ailenin sizin salonunuzu görmesi anlamına gelmektedir. Bu da oldukça etkili reklam yollarından bir tanesi olduğu için düğün salonunuza gelen misafirlerinizi ve düğün sahiplerini memnun etmek için büyük bir çaba sarf edin. Malum yeni açılan düğün salonlarının ilerleyen zamanlarda daha çok müşteriye sahip olmasının etkisi müşteri memnuniyetinden geçmektedir.

Düğün salonu açmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi de düğün salonunun kapalı mekan içerisinde mi yoksa açık mekanda olacak olmasıdır. Bu yüzden nasıl bir düğün salonu konsept oluşturacağının  kararına önceden varmanız gerekmektedir. Son zamanlarda açılan düğün salonlarının genellikle açık hava konsepti üzerine kurulu olduğunu da belirtmek istiyoruz. Ancak sadece yaz aylarında bu şekilde iş yapma fırsatınızın bulunacağını unutmayınız. Bu yüzden de eğer ki açık hava bir düğün salonu açmak istiyorsanız , kış şartlarına uygun hale gelebilen bir mekanda içerisinde bulundurmak en doğru hamleler arasında gelecektir. Çünkü yaz aylarında beklenmedik bir yağış bile yapılacak olan düğünün son derece kötü geçmesine neden olmaktadır. Bu yüzden her türlü tedbiri alarak düğün salonunuzu açabilirsiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz detayların tamamen sizlere yönelik olduğunu ve aklınıza takılan soruların cevapları bulmak için bizlere yorum kısmını kullanarak ulaşma fırsatınızın olduğunun belirtmek istiyoruz.

gibi bir çok işletme önerisi verebiliriz fakat düğün salonları bilindiği üzere hizmet sektörü olduğu için zaten güler yüzlü ve müşterilerden anlayan kişiler değilseniz bu işi yapmakta zorluk çekersiniz. Düğün salonu açmak ile alakalı yazımızın sonuna geldik. Bu konu hakkında veya herhangi bir konuda yorum kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz. Unutmayın yorumlarınız bizim için değerlidir.