Kapat

Bayilik veren firma aramadan önce bu yazıyı okumalısınız

Anasayfa
Bayilik veren firmalar Bayilik veren firma aramadan önce bu yazıyı okumalısınız

Kendi markasını kurarak yola devam ederek mi yoksa, bayilik veren firmaların birinden bayilik alıp yola devam etmek arasında kalan kişiler için edinilmiş beli tecrübeleri aktarmaya çalışacağız.

Bayilik: Belirli markaların ve firmaların ürünlerini , hizmetlerini doğrudan kullanıcıya Satma faaliyetidir. Tek bir ürünü kendi firmanız altında satılabileceği gibi (Buna örnek Bakkaliye Dükkanında kek markasının keklerini satmak gibi) Markanın Tüm ürünlerine yönelik satış işlemi de olabilmektedir.  örneğin çiğ köfte bayisi olunduğunda çiğ köftenin yanı sıra içli köfte, markanın ayranı ve şalgam suyunu aynı anda ürünle beraber satmak gibi olabilir.

Markanızı Büyütmek çok kolay olmadığı için  oturmuş, pazara yayılmış belirli bir sistem altında işleyen bir markayı işletmenin çok fazla geçerli sebebi bulunmaktadır.

Ülkemizde kişilerin eğilimleri genellikle Yeni bayilik veren firmalara daha fazla  göstermektedir. Bayilik veren firmaların yeni işletme kuracak kişilere sunduğu en büyük avantajlardan biri şube mantığında olup, belirli tecrübeler ile anahtar teslim iş yerini teslim ederek bayilerine müşterileri beklemek ve mağazanın günlük faaliyetlerini yönetmek kalır.

Bu sistem ile yeni iş kuran kişiler büyük bir ağırlıktan kurtulur, riskleri daha az anahtar teslim bir işletme kurmuş olur. Bu sayede kanıtlanmış bir marka ile ürün veya hizmet satmaya çalışılmaktadır.

Bayilik almanın avantajları

 • İş başarısızlığı riski franchising ile azaltılır. İşiniz kanıtlanmış bir fikir üzerine kuruludur. Kendinizi taahhüt etmeden önce diğer bayilik almış firmaların ne kadar başarılı olduğunu kontrol edebilirsiniz.
 • Ürün ve hizmetler zaten bir pazar payı oluşturmuş olacak. Bu nedenle pazar testlerine gerek olmayacak.
 • Bayiliği alınan firmanın bugüne kadar yaptığı olumlu reklamlardan faydalanılır, yapacağı reklamlar işinize yarar.
 • Bayilik veren firmalar, genellikle eğitim, iş kurma konusunda yardım eder; işin nasıl yürüdüğünü anlatan bir kılavuz ve devam eden tavsiyeler içeren eksiksiz bir paket olarak destek verir.
 • Bayilik veren firmalar bayilik verdiği firmaları destek havuzu içine alır, Böylelikle küçük ölçekli işletmeler büyük işletmeler ile rekabet edebilir.
 • İşletmeyi finanse etmek daha kolay olabilir. Bankalar bazen iyi bir üne sahip bir franchise satın almak için para borç verme konusunda cömert olabiliyor.

Bayilik almanın dezavantajları

 • Maliyetler beklediğinizden daha yüksek olabilir. Bayilik satın almanın ilk maliyetlerinin yanı sıra, devam eden yönetim hizmeti ücretleri ödersiniz ve bayilik veren firmadan ürün satın almayı kabul etmeniz gerekebilir.
 • Franchise sözleşmesi genellikle işletmeyi nasıl yönetilebileceğine dair kısıtlamalar içerir. Yerel pazara uygun değişiklikler yapamayabilirsiniz.
 • Bayilik veren işsiz kalabilir, yaptığı yanlış yatırımlar yüzünden batabilir ve  bu sizi de etkiler.
 • Diğer franchise şirketleri markaya kötü bir ün kazandırabilir, bu nedenle işe alım sürecinin kapsamlı olması gerekiyor.
 • Franchise alanınızı satmakta zorlanabilirsiniz – yalnızca franchise veren tarafından onaylanan birine satabilirsiniz.
  Tüm karlar (satışların yüzdesi) genellikle franchise veren ile paylaşılır.
 • Bir franchise’ın esnek olmayan doğası, pazara yanıt vermek veya işletmenin büyümesini sağlamak için işletmede değişiklik yapma yeteneğinizi kısıtlayabilir.

Bayilik Araştırması nasıl yapılmalı

a) iyi fikir gibi sitelerden, bu tarz web sayfaları belirli tecrübelere ulaşmış kişilerin fikirleri ve çeşitli araştırmalar sonucunda oluşmuş bir alt yapı ile bayilik veren firmaların tanıtımlarını yapmaktadırlar. Özellikle sitemiz tarzı sitelerin yorum kısımlarında belirli tecrübeye ulaşmış kişilerin aktarımlarını paylaşması sonucu oluşan yorumlara dikkat ediniz

firmaların İnternet sitelerinden, Firmalar ürünlerinin daha fazla satılması için ve ulusal ağını genişletmek için Bir takım bayilik fırsatlarını çok açıklayıcı olmasa da biraz açıklarlar bu hususta bilgi sahibi olabilirsiniz.

Fuarlar takip edilebilir

Bayim olur musun? tarzı fuarlar ile Franchising Fuarı: Bu fuarlarda firmalar yeni girişimcileri yakalamak için tanıtımlarını yapmaktadır, stantlarda bulunan kişiler daha fazla bayiye ulaşabilmek için firmaları hakkında çok fazla detayla bilgi vermektedirler.

girişimciler riski azaltmak ve fazla sermayeleri olmadığından ücretsiz bayilik fırsatlarını değerlendirmeye çalışmaktadırlar, ülkemiz de ve dünya da Ücretsiz bayilik imkanları tanıyan firmalar olmuş olsa da bu tarz oluşumlar internet üzerinden yapılmaktadır ve sermaye koyulması çok fazla olmadığı için, Girişimciler çok fazla zaman ve emek harcayarak beklentilerinin çok altında gelirler elde etmektedirler.

Bu hususta yeni girişimcilere tavsiyemiz Sermayesiz bayilik değerlendirmelerini yaparken, İnternet sitelerinde bu bayilik sistemi hakkında detaylı araştırma yaptıktan sonra, bu işi fiilen yapan kişilerin yorumlarını da almaya çalışmanızdır.. Kimse boşa zaman ve emek kaybına uğramak istemez.

Bu yazımızda özetle Bayilik hakkında bilgilendirmelerde bulunulmuş, Ücretsiz bayiliğin avantajları ve dezavantajlarından bahsedilmiş, 2019 yılında bayilik veren firmaları ararken hangi kaynaklardan yararlanılması gerektiğin söz edilmiş, yeni girişimciler ve yeni bayilikler konularına değinilmiştir. Girişimci olarak yatırım yapmadan önce Franchising Fuarına gidilmesi ve markaların stantlarına uğramanız tavsiyemize uymanızı öneririz.

YAZIMIZA OYN VERİN
Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sponsorlu Bağlantılar